Jump to content

Надстройки на Vlan при CS8P с Winsmart Utility ?


Guest martidim

Recommended Posts

Опитвам да настроя няколко суича CS8P чрез VLAN да се виждат само дадени портове.

Примерно на 5 суича да се виждат само PC-тата закачени на порт 8 на всеки суич.

Въпроса ми е същия като от предната тема http://mikrotik-bg.net/index.php?topic=1812.0

Пробвам чрез Winsmart Utility. Дал съм screenshot на менютата от където се настройва.

Това което правя:

1. Vlan Control, давам ENABLE на 802.1Q Vlan TAG aware.

2. Vlan Configuration на 8-ми ред избирам Tag-Based и Vlan ID задавам примерно 11

Ефект обаче няма ! Ако разреша настройката Vlan Function - спира трафика на порта

Очевидно бъркам нещо.

post-0-130900726202_thumb.jpg

post-0-130900726205_thumb.jpg

post-0-130900726208_thumb.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За Таг базиран V лан първо трябва да тагнеш пакетите...примерно още на интерфейсите /мрежовите карти/. По-удачен в твоят случай е порт базираният ВиЛан

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съчетаването на RRCP и Vlan пакетите ми изглежда несъвместимо:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/23/TCPIP_802.1Q.jpg

от схемата изглежда, че се "разрушава" структурата на пакета и ще има грешка когато се обработват RRCP пакетите. Идеята ми е да се дефинира някакъв tag-based Vlan с Vlan ID (примерно 11) на порта на суич CS8P към него да се закачи рутер на DHCP и чрез дефиниране на портовете на други суичове да се задава същия tag-based Vlan с Vlan ID, на тези портове да имаме достъп до рутъра. Връзките може да са по кабел или безжично. Ако не се направи нещо такова, рутера ще раздава по DHCP адреси навсякъде по мрежата.

Не разбрах как точно да тагна пакетите, чрез winsmart utility ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Опитвам да настроя няколко суича CS8P чрез VLAN да се виждат само дадени портове.

Примерно на 5 суича да се виждат само PC-тата закачени на порт 8 на всеки суич.

Въпроса ми е същия като от предната тема http://mikrotik-bg.net/index.php?topic=1812.0

Пробвам чрез Winsmart Utility. Дал съм screenshot на менютата от където се настройва.

Това което правя:

1. Vlan Control, давам ENABLE на 802.1Q Vlan TAG aware.

2. Vlan Configuration на 8-ми ред избирам Tag-Based и Vlan ID задавам примерно 11

Ефект обаче няма ! Ако разреша настройката Vlan Function - спира трафика на порта

Очевидно бъркам нещо.

Интересно ми е ако пробваш да го настроиш с пико ип дали ще стане. Пробвал съм и то не на CS а на SS и съм конфигурирал суич примерно 1 порт да вижда всички останали , но от 2 до 8 да не се виждат по между си. Не си спомням добре но мисля всеки порт беше вече в някакъв в-лан от 1 до 8 .

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На SS8P настройките на V-LANs през PicoIP-то влизат в сила чак след рестарт на суича и то рестарт по напрежение а не софтуерният през менюто. Със CS8P пък настройки правени през RRPC въобще не действаха и не се запазваха след рестарт на суича...ама може и аз да съм объркал нещо а и не съм се заигравал сериозно. Ползвам само порт базирани V-LANs с монтанските суичове, че други не са ми трябвали.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм пробвал да запиша промените в EEPROM-a и след хардуерен рестарт. И други надстройки се активират след хард-рестарта. Нищо чудно и това да е причината да не работи. Ще пробвам утре дали ще стане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

На SS8P настройките на V-LANs през PicoIP-то влизат в сила чак след рестарт на суича и то рестарт по напрежение а не софтуерният през менюто. Със CS8P пък настройки правени през RRPC въобще не действаха и не се запазваха след рестарт на суича...ама може и аз да съм объркал нещо а и не съм се заигравал сериозно. Ползвам само порт базирани V-LANs с монтанските суичове, че други не са ми трябвали.

Имам един софтуер RRCP с който съм настройвал CS и при затваряне на програмата си пита дали иска да запази настройките след което ги улоадва около 10 секунди, след рестарт суича си ги помни.

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пробвах въпросната програмка и се оказа че имам нов суич в мрежата си и  според нея е 24порта на 100 и 2 гигабита странното е че показва и някакви трафици там по някои от портовете но на какво основание си ги вади тия данни нямам представа такъв суич нямам!

Ето как би трябвало да изглежда през пико конфигурацията на влана когато на порт1 влиза на 2 излиза и искаш 8 да се вижда от всичките суичове

post-660-130900726216_thumb.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пробвах въпросната програмка и се оказа че имам нов суич в мрежата си и  според нея е 24порта на 100 и 2 гигабита странното е че показва и някакви трафици там по някои от портовете но на какво основание си ги вади тия данни нямам представа такъв суич нямам!

Пробвай с Winsmart Utility (може и с rrcpneta) ако пак ти откриват този суич значи наистина съществува някъде в мрежата ти.

Пробвах надстройките за tag-based vlan чрез запис в EEPORM-a и рестарт на суича, но няма никакъв ефект. Единствено успявам да надстроя port-based vlan.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 месеца по-късно ...

Имам един софтуер RRCP с който съм настройвал CS и при затваряне на програмата си пита дали иска да запази настройките след което ги улоадва около 10 секунди, след рестарт суича си ги помни.

Качи този софтуер някъде,за да го видим и ние.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Качи този софтуер някъде,за да го видим и ние.

Велин, има предвид RMT. Като направиш промяна и те пита за запис при излизане. Проблема обаче е, че промените се записват само в регистрите. При рестарт промените се губят. За да направиш запис на настройките в EEPROM-a може да ползваш openrrcp  за линукс. За Windows може да ползваш RRCPNetA, която писах преди няколко месеца. Избираш суича по MAC и натискаш бутона [Write EEPROM]. После чакаш 3 минути и си готов :)

Програмата RMT съм я прикачил по-долу.

RMT_2_1_B04.rar

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.