Jump to content
  • 0

routerbord вентилиране ???

Тодор Лазаров

Question

Тодор Лазаров

Стопли се времето и почнаха проблемите с преравяне на бордовете.

Ползвам следните кутий:

ALUMINIUM BOX - WATERPROOF

Кажете вашето мнение:

- как процедирате

- ползвате ли вентилатори

- има ли смисъл

т.е. Какъв е изхода.

ето едно решение:

img?s=MLB&f=64459736_7695.jpg&v=P

въпроса ми е като е кутия в която не влиза въздух, това помага ли ???

8 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Здарвей,така направено охлаждането неговото КПД е почти 0 ще има известен и пак минимален ефект само ако кутията е по хладна от температурата вътре но мисля това не е интересно в случая.Първи начин е медна пластина 3-4мм с големимата на чипа мед плътна 6-8мм която илиза извън кутията и там павиш 2 топлообменник  радиатор например от CPU с вентилатор.Втория способ е аналогичен на първия ( ноже и да се модифицира) с използване на 'пелтие' (има ги по 100-200W ти преценяваш- изчисляваш каква мощност искаш да отведеш)При втория начин не е задължително да се използва вентилатор , като единствен недостатък е , че е консумстор но е с много добро КПД, като голям плюс е ,че ще косумира само когато охлажда(да се управлява с термо реле).Другото интересно на този елеметт(има разработени охлаждания за CPU при овърклок или за безвентилаторни охлаждания) е, че може да топли и то много просто обръша се захранването което е првотоково  + и -  така се създава термостатично тяло или по просто казано постоянна температура в контеинера в случая(но трява да се термо изолира целия ). Това за охлаждането, прави ми впечатление 'допотоното' захранване (не се обождай така е)  > ~еди колко си V> ~ 220V > адаптер > постоянно 5(12)V , прави се с инпуслен преобразувател(стабилизатор) DC/DC с високо кпд са не греят една ИС е има и защита(запуск и тнт.) захранваш по свободните 2 двойки(ако не ползваш giga :) ) Описах нещата по принцип но всичко е практически работещо и е въпрос на преценка да се осъществи,при възникване на интерес и въпроси ще отговарям,колкото по конкретно е заден въпроса толова и отговора ще е по точен.Успех !!!

PS:Само с 'пелтие' можеш да направиш темпертурата в комтеинера по ниска  дори -  докато с вентилатортото дори не може и да ги изравниш вътре ще по топло до момента когата теппературата вътре в контейнера(действителната топлина която отделя апаратурата) не стане по висока. Тава са закони от темодинамиката(цяла наука е !!! не става с две думи за съжаление !!!

"Само две неща са безкрайни - вселената и човешката глупост, като за първото не съм сигурен." Алберт Айнщайн

"...една мрежа е толкова добра колкото нейните създатели..." безспорен факт !

• 0
  • Administrator
Велин

ако кутията е на слънце добре е също от вътрешните стени да се намажат със силикон и да се облепят с някаква изолация , важното е горещата ламарина да няма допир с въздуха или поне да бъде минимален, не мисля че е задължително кутията да е херметик, при нас имаме wifi устройства с микротик които са примерно пентиуми по на 2гхц барабар със захранването вътре са с отвор на дъното на кутията и там има вентилатор който постоянно духа навън, до него има друг отвор с решетка от вата , тя действа като филтър, та тази система не е прегрявала никога .

слага се естествено вентиатор с лагери.

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

• 0

Тоше тези бордове са направени без радиатор на процесора , следователно не отделят много топлина и какъвто и радиатор да сложиш без вентилатор ще върши работа.С тази отделена мощност не може да се стопли въздуха в котията с повече от няколко градуса от околната среда , особено ,ако е метална.

• 0

С тази отделена мощност не може да се стопли въздуха в котията с повече от няколко градуса от околната среда , особено ,ако е метална.

Вътре винаги ще е по топло дори и при минусуви темтератури имаш околната(външна) + топлината от апаратурата.Да не говоря от какво значение е и цвета на кутията , вземи я боядисай черна и гледай сеир, тогава не е от значение толкова и околната температура така че при 20 градуса и пряко слънчево попадение 70-80 въре ще стане(но зависи от много неща, дори форма , идеалния топлообменник е 'абслютно черно тяло с форма на свера' ).Но тук търсим практичното решение пъвото е цвета да е бял или сребрист всичката ми техника по кули(жерета)жилищни блокове е в алуминиеви оребрени херметично затворени сребристи контеинери.

"Само две неща са безкрайни - вселената и човешката глупост, като за първото не съм сигурен." Алберт Айнщайн

• 0
Тодор Лазаров

А такова изпълнение не е ли добро:

lg_NB181608-1HFS.jpg

говорим за вентилирането.

не мога само да разбера под вентилаторите какви филтри да сложа ???

• 0

А такова изпълнение не е ли добро:говорим за вентилирането.

не мога само да разбера под вентилаторите какви филтри да сложа ???

Здравейте, да това е добър бюджетен а технически вариант.При условие , че ще работят постояно(този вариант на мен лично не ми допада)слагай мрежа само на долния който ще вкарва , каква да е мревата(филтъра)най добре е такава за мухи и комари за да не може да влиза различна гад .Ако управляваш вентилаторите с термо реле което е най добре слагаш и на изхода(горния вентилатор който изкарва).Друга препоръка е 'капаците' на вентилаторите да ги направиш с по голям отвор(20-25мм мин.),това преполага по голям филтър и по малко ще се замърсява(без редовно чистене няма как да стане ще се налага) главно всмукателния ,изходящия ще се цапа толково колкото му пусне всмукателния(долния).Упех!

ps:Особенно внимание на смукателния независмо от фитъра той така или инъче трябва да пуска затова при добър дъждец познай, затова ти препоръчах по глеми отвори особенно на смукателния , по малко увличане на прахоляк и не дай боже вода!

• 0
Тодор Лазаров

Здравейте, да това е добър бюджетен а технически вариант.При условие , че ще работят постояно(този вариант на мен лично не ми допада)слагай мрежа само на долния който ще вкарва , каква да е мревата(филтъра)най добре е такава за мухи и комари за да не може да влиза различна гад .Ако управляваш вентилаторите с термо реле което е най добре слагаш и на изхода(горния вентилатор който изкарва).Друга препоръка е 'капаците' на вентилаторите да ги направиш с по голям отвор(20-25мм мин.),това преполага по голям филтър и по малко ще се замърсява(без редовно чистене няма как да стане ще се налага) главно всмукателния ,изходящия ще се цапа толково колкото му пусне всмукателния(долния).Упех!

ps:Особенно внимание на смукателния независмо от фитъра той така или инъче трябва да пуска затова при добър дъждец познай, затова ти препоръчах по глеми отвори особенно на смукателния , по малко увличане на прахоляк и не дай боже вода!

Имах ли снимки на твой кутии. Все пак горните са фабрично направени и доста скъпи /някой стигат до 400$/

http://www.hyperlinktech.com/home.aspx

• 0
  • Administrator
Велин

след година ватата става направо черна при нас, намира се на дъното на кутията , кутията е от тези които имат долен капак с болтове , тои просто се маха и се слага пластмасов капак щото по лесно се реже :)

Не отговарям на постове написани с шльокавица!