Jump to content
  • 0

Колко клиенти на един AP


Тодор Лазаров

Въпрос

До колко клиенти е приемливо да се пуска на едно AP (802.11b/g)

Разбира се че въпроса е доста общ /зависи от трафика и т.н./, но все пак какво е вашето мнение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

8 отговори на този въпрос

Recommended Posts

  • 0
  • Администратор

май разчитаме повече на кабел :)

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

До колко клиенти е приемливо да се пуска на едно AP (802.11b/g)

Разбира се че въпроса е доста общ /зависи от трафика и т.н./, но все пак какво е вашето мнение.

Здарвей, та на въпроса ти 802.11b реално с хубаво АП имаш 4-5mbps 80211g 20mbps това е за 5 км разтояние до клиента (един е) и затова и едва ли е добър пример.Друго е по важно ти се твариш купуваш качествено АП как ще накараш клиента да си вземе от същата марка,вярно ще кажат някой има и други лан карти които ще работят но за 100% резултат задължително еднакви.Казвам това от личен опит ,вече с едно АП и за един не стига  да не говорим за 'n' стандарта там цената няма начин 'да не утрепе клиента'.Клиентите ми искат често да виждат 40-50 mbps че и нагоре WIFI'то не може да им го  даде ,само оптика и медни кабелчета могат да постигнат това.Въпреки всичко безжичния нет си има и до ден днешен своите приемущества бързо изгтаждане на мрежа (за краини клиенти) линкове репитери и най важното гърми трещи има ли захранване съораженията си работят без проблем(визирам и крайните клиенти) при UTP'то не е ли подземно само молитви помагат е не само те а и фирмите които продават суичове :)

"Само две неща са безкрайни - вселената и човешката глупост, като за първото не съм сигурен." Алберт Айнщайн

"...една мрежа е толкова добра колкото нейните създатели..." безспорен факт !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

За мен оптималния вариант са до 20 usera на антена. АП-тата са компютър с Микротик и три секторни антени. Скоростта е два мегабита в секунда за клиент. Микротика се оправя, като натовареността на процесора не надвишава 20%. Става въпрос за пентиум 3 на 866 MHz и 64 мегабайта РАМ. Всички интерфейси са в бридж, няма рутиране.

Ами - това е.:)  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Здравейте, ето какво се предлага в града на доставчика ми

1354849879.JPG

първия е за 20.99 лв./м втория е за 24.99 лв./м на около 17км по път съм от града с преспектива за поне 100 абоната до края на годината.Сега съм с микротици докарали са го до 25mbps слабо но няма кой да ме чуе!!!Идеи някакви, моята съм я докарал ,че 'требе да се копа' за оптика ,ако я докара човек и кабела да е негов(възможно е) доставчици много има голям избор. Но засега само мечти е то от там се и тръгва :)

"Само две неща са безкрайни - вселената и човешката глупост, като за първото не съм сигурен." Алберт Айнщайн

"...една мрежа е толкова добра колкото нейните създатели..." безспорен факт !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Собственик

Няма смисъл от оптика за по малко от 300 клиента, поне според мен. Оптиката си е много голяма инвестиция, смятяй за колко време ще я избиеш.

Здравейте, ето какво се предлага в града на доставчика ми

1354849879.JPG

първия е за 20.99 лв./м втория е за 24.99 лв./м на около 17км по път съм от града с преспектива за поне 100 абоната до края на годината.Сега съм с микротици докарали са го до 25mbps слабо но няма кой да ме чуе!!!Идеи някакви, моята съм я докарал ,че 'требе да се копа' за оптика ,ако я докара човек и кабела да е негов(възможно е) доставчици много има голям избор. Но засега само мечти е то от там се и тръгва :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Няма смисъл от оптика за по малко от 300 клиента, поне според мен. Оптиката си е много голяма инвестиция, смятяй за колко време ще я избиеш.

Здравейте отново ,оптика за 100 потребителя е даже наложителна ,освен доставчик сум и потребител така ,че 'за  какво ми са повече от 2mbps ' е бемислено да отговарям .Добре ето 1-2 примера да пебориш конкуренциятя и клиентите ти да се почустват 'бели хора' гарантирани вслуги и приложения Skype IPtelefoniq OnLine TV , абе с една дума ако имаш пари какво ще ги правиш стват за всичко но това е срого индивидуално. На въпроса как се 'избиват парите от оптика' ами почваш да предоставяш нова услуга наета оптика , пренос и още куп неща ,с една дума почваш да се равниш с по големите(за мене го примам като развитие). Да не ме разбирате накриво с WiFi съм започнал и си оставам "фен' затова съм и тук в този форум ,и още везжичното е като такси (де с 4 места ,де маршрутка наблъскана до дупка) ходи навсякиде попада в задръствания с всички плюсове и минуси, за големи товари си има ЖП вози всичко то по много скъпо докато се направи(време и финанси) а за такси 10-20хлв. и си на 'коня на деня още.Успех на всички !!!

PS:колко мислите излиза 1км оптика да кажем например 4 влакна?(това педполага ,че знам оговора :) )

"Само две неща са безкрайни - вселената и човешката глупост, като за първото не съм сигурен." Алберт Айнщайн

"...една мрежа е толкова добра колкото нейните създатели..." безспорен факт !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Собственик

Не че съм против оптиката, с две ръце съм за, ама като смяташ инвестицията за 17 км, цената на оптичния кабел спокойно може да не я включваш :) . Тя ти е най-незначителния разход.

Аз съм смятал само за 2-3 км и за около 100 абоната, е не ми излизат сметките и това е :) . Скоростите са аналогични - 25 лв - 2-3 мбита

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Аз съм смятал само за 2-3 км и за около 100 абоната, е не ми излизат сметките и това е  . Скоростите са аналогични - 25 лв - 2-3 мбита

Здравейте, първо за какво говорим 2-3км трасе или мрежа ,защото ако е трасе как не си го направил до сега ! За мрежа е значително по скъпо и пак е относително , например доставчика ми направи в града само оптика до всеки ж.блок и абонатите с UTP има вече и желаещи за оптика до жилището на абоната. Кое ми е интересното ,че има и потребители който оценяват това , като се има и в предвид , че не става въпрос за голям или кой знае атрактивен град.За каква аналогия говорим

DL 50-75Mbits / UL   4Mbits  

Peer2Peer DL 50-75Mbits UL   2Mbits /

Skype гарантиран гарантиран

Online Video гарантиран гарантиран

Крайна цена за абонат 25 лв./м , НО скокостите са постожими само с горепосочената  мрежа с FTP UTP не става , Gbit с меден кабел си е разсипия.Тук човека питаше колко потребителя може да закачи на 1 АП изцапахме темата ,човече качи колкото има като почнат да реват пускаш 2 и така докато дойдеш до моя хал дето съм я докарал и да го надминеш даже !

Правилно въпроса беше тясно орентиран за wireless AP.

Може би е правилно да се разкрие и една друга тема всичко различно от wireless.

Но то май си има и такава: LAN, xDSL , DOCSIS

Както и да е. Важно че има дискусия.

"Само две неща са безкрайни - вселената и човешката глупост, като за първото не съм сигурен." Алберт Айнщайн

"...една мрежа е толкова добра колкото нейните създатели..." безспорен факт !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.