Jump to content
  • 0

Приоритизиране на трафика

niggata

Question

Първо здравейте! Може да се каже че съм начинаещ още в Микротик ОС и въпроса ми сигурно ще ви се стори смешен да ме нахокате и да не ми дадете ползотворна информация с обяснения,но аз все пак ще си питам :) Значи да ви въведа в ситуацията: Интернета ми идва през ПППоЕ в микротика,там съм вдигнал VPN server към който се връзват клиентите ми (просто съм малко по-вманиячен на тема сигурност) и от там черпят интернет чисто и сигурно по криптирания канал. Аз също съм вързан с VPN към микротика и черпа интернет по същия начин. Там е работата обаче,че в пиковите часове 3-4ма като почнат да свалят филми от някой торент и на всички по-равно ни пада скороста. Доставчика ми дава 30 MBit (уж) и интернета е сравнително върз за мойте и нуждите на малката групичка потребители който имам,но в пиковите часове е ужас едва отваря страници а мен конкретно ми трябва максимума на връзката и от тук идва и съществения въпрос:  Как да направя така,че аз да си имам 30 MBit (т.е. максималната скорост) постоянно,а вече останалата скорост да се разпределя м/у клиентите ми и в пиковите часове тяхната скорост да се разпределя по равно м/у тях без това да афектира мен. Варианта да ги сложа тях на 10 MBit а мен да си оставя на 30 MBit не ме устройва :) искам да си ползват максимума на връзката (без това да пречи на моята) и само когато има повече маймуни на клона да им намалява този bandwith. Как аджеба да направя тази магия че да съм с приоритет  :( :-\

6 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Принципно се сещам за 2 начина. Би трябвало да стават и за МикроТик.

1. Задаваш на класовете в шейпъра за тебе, по-висок приоритет.

2. Слагаш на себе си, "htb rate 30000kbps ceil 30000kbps" а на клиентите примерно "htb rate 300kbps ceil 30000kbps"  Тоест заиграваш си с "гарантираната" и максималната скорост.

Не съм си играл с шейпене с МикроТик, но би трябвало подхода да е сходен.

• 0
  • Administrator

Ми плати повече на доставчика. Най-лесно ^^

По скоро всички да си станат отделни абонати, баси така се получава като има големи скорости :( доставчици-поддоставчици- микродоставчици хехе

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

• 0

Първо здравейте! Може да се каже че съм начинаещ още в Микротик ОС и въпроса ми сигурно ще ви се стори смешен да ме нахокате и да не ми дадете ползотворна информация с обяснения,но аз все пак ще си питам :) Значи да ви въведа в ситуацията: Интернета ми идва през ПППоЕ в микротика,там съм вдигнал VPN server към който се връзват клиентите ми (просто съм малко по-вманиячен на тема сигурност) и от там черпят интернет чисто и сигурно по криптирания канал. Аз също съм вързан с VPN към микротика и черпа интернет по същия начин. Там е работата обаче,че в пиковите часове 3-4ма като почнат да свалят филми от някой торент и на всички по-равно ни пада скороста. Доставчика ми дава 30 MBit (уж) и интернета е сравнително върз за мойте и нуждите на малката групичка потребители който имам,но в пиковите часове е ужас едва отваря страници а мен конкретно ми трябва максимума на връзката и от тук идва и съществения въпрос:  Как да направя така,че аз да си имам 30 MBit (т.е. максималната скорост) постоянно,а вече останалата скорост да се разпределя м/у клиентите ми и в пиковите часове тяхната скорост да се разпределя по равно м/у тях без това да афектира мен. Варианта да ги сложа тях на 10 MBit а мен да си оставя на 30 MBit не ме устройва :) искам да си ползват максимума на връзката (без това да пречи на моята) и само когато има повече маймуни на клона да им намалява този bandwith. Как аджеба да направя тази магия че да съм с приоритет  ;) :-\

Доставчика ми дава 30 MBit (уж) и интернета е сравнително върз за мойте и нуждите на малката групичка потребители който имам,но в пиковите часове е ужас едва отваря страници а мен конкретно ми трябва максимума на връзката и от тук идва и съществения въпрос:  Как да направя така,че аз да си имам 30 MBit (т.е. максималната скорост) постоянно,а вече останалата скорост да се разпределя м/у клиентите ми и в пиковите часове тяхната скорост да се разпределя по равно м/у тях без това да афектира мен.

От това което си писал няма проблем всички да имат една и съща постоянна скорост различна от теб, по ниска разбирасе а именно 0 Kbps.

Така както си го написал ми напомняш за някакъв депутат на които ми дават 30 000 лв по субсидия, той иска за себеси да си прибере 30 000 лв, а останалото на тези които са по ниско в ераркията...

Трябва да си направиш QOS за приложенията ползващи интернет мисля, от ОSI модела 7мо ниво...

• 0

Може да опиташ и с Loadbalance но тогава ще ти трябва още едно ПППоЕ да си пуснеш от доставчика, и да маркираш пакетите, примерно тези на порт 80 да минават от единия доставчик а останалото през 2рия или 2рото ти пппое в твоя случаи, или просто сложи ограничение на скоростите на P2P трафика...

аз си направих тест да пусна да свалям и да качвам 3ри торрента, за 24 часа 1 ТБ download и  0.5 ТБ upload , такаче ако някой реши да си прави тестове може много нерви да имаш, а пак ако реши да псуне и един тест на скороста до друг микротик забрави да имаш нет...