Jump to content
  • 0

Приоритизиране на трафика


niggata

Въпрос

Първо здравейте! Може да се каже че съм начинаещ още в Микротик ОС и въпроса ми сигурно ще ви се стори смешен да ме нахокате и да не ми дадете ползотворна информация с обяснения,но аз все пак ще си питам :) Значи да ви въведа в ситуацията: Интернета ми идва през ПППоЕ в микротика,там съм вдигнал VPN server към който се връзват клиентите ми (просто съм малко по-вманиячен на тема сигурност) и от там черпят интернет чисто и сигурно по криптирания канал. Аз също съм вързан с VPN към микротика и черпа интернет по същия начин. Там е работата обаче,че в пиковите часове 3-4ма като почнат да свалят филми от някой торент и на всички по-равно ни пада скороста. Доставчика ми дава 30 MBit (уж) и интернета е сравнително върз за мойте и нуждите на малката групичка потребители който имам,но в пиковите часове е ужас едва отваря страници а мен конкретно ми трябва максимума на връзката и от тук идва и съществения въпрос:  Как да направя така,че аз да си имам 30 MBit (т.е. максималната скорост) постоянно,а вече останалата скорост да се разпределя м/у клиентите ми и в пиковите часове тяхната скорост да се разпределя по равно м/у тях без това да афектира мен. Варианта да ги сложа тях на 10 MBit а мен да си оставя на 30 MBit не ме устройва :) искам да си ползват максимума на връзката (без това да пречи на моята) и само когато има повече маймуни на клона да им намалява този bandwith. Как аджеба да направя тази магия че да съм с приоритет  :( :-\

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

6 отговори на този въпрос

Recommended Posts

  • 0

Принципно се сещам за 2 начина. Би трябвало да стават и за МикроТик.

1. Задаваш на класовете в шейпъра за тебе, по-висок приоритет.

2. Слагаш на себе си, "htb rate 30000kbps ceil 30000kbps" а на клиентите примерно "htb rate 300kbps ceil 30000kbps"  Тоест заиграваш си с "гарантираната" и максималната скорост.

Не съм си играл с шейпене с МикроТик, но би трябвало подхода да е сходен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Ми плати повече на доставчика. Най-лесно ^^

По скоро всички да си станат отделни абонати, баси така се получава като има големи скорости :( доставчици-поддоставчици- микродоставчици хехе

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Първо здравейте! Може да се каже че съм начинаещ още в Микротик ОС и въпроса ми сигурно ще ви се стори смешен да ме нахокате и да не ми дадете ползотворна информация с обяснения,но аз все пак ще си питам :) Значи да ви въведа в ситуацията: Интернета ми идва през ПППоЕ в микротика,там съм вдигнал VPN server към който се връзват клиентите ми (просто съм малко по-вманиячен на тема сигурност) и от там черпят интернет чисто и сигурно по криптирания канал. Аз също съм вързан с VPN към микротика и черпа интернет по същия начин. Там е работата обаче,че в пиковите часове 3-4ма като почнат да свалят филми от някой торент и на всички по-равно ни пада скороста. Доставчика ми дава 30 MBit (уж) и интернета е сравнително върз за мойте и нуждите на малката групичка потребители който имам,но в пиковите часове е ужас едва отваря страници а мен конкретно ми трябва максимума на връзката и от тук идва и съществения въпрос:  Как да направя така,че аз да си имам 30 MBit (т.е. максималната скорост) постоянно,а вече останалата скорост да се разпределя м/у клиентите ми и в пиковите часове тяхната скорост да се разпределя по равно м/у тях без това да афектира мен. Варианта да ги сложа тях на 10 MBit а мен да си оставя на 30 MBit не ме устройва :) искам да си ползват максимума на връзката (без това да пречи на моята) и само когато има повече маймуни на клона да им намалява този bandwith. Как аджеба да направя тази магия че да съм с приоритет  ;) :-\

Доставчика ми дава 30 MBit (уж) и интернета е сравнително върз за мойте и нуждите на малката групичка потребители който имам,но в пиковите часове е ужас едва отваря страници а мен конкретно ми трябва максимума на връзката и от тук идва и съществения въпрос:  Как да направя така,че аз да си имам 30 MBit (т.е. максималната скорост) постоянно,а вече останалата скорост да се разпределя м/у клиентите ми и в пиковите часове тяхната скорост да се разпределя по равно м/у тях без това да афектира мен.

От това което си писал няма проблем всички да имат една и съща постоянна скорост различна от теб, по ниска разбирасе а именно 0 Kbps.

Така както си го написал ми напомняш за някакъв депутат на които ми дават 30 000 лв по субсидия, той иска за себеси да си прибере 30 000 лв, а останалото на тези които са по ниско в ераркията...

Трябва да си направиш QOS за приложенията ползващи интернет мисля, от ОSI модела 7мо ниво...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Може да опиташ и с Loadbalance но тогава ще ти трябва още едно ПППоЕ да си пуснеш от доставчика, и да маркираш пакетите, примерно тези на порт 80 да минават от единия доставчик а останалото през 2рия или 2рото ти пппое в твоя случаи, или просто сложи ограничение на скоростите на P2P трафика...

аз си направих тест да пусна да свалям и да качвам 3ри торрента, за 24 часа 1 ТБ download и  0.5 ТБ upload , такаче ако някой реши да си прави тестове може много нерви да имаш, а пак ако реши да псуне и един тест на скороста до друг микротик забрави да имаш нет...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.