Jump to content
  • 0

Спиране на клиенти в Микротик!!!


luko

Въпрос

Здравейте. Аз съм нов във форума! От известно време чета постовете тук, тъй като и на мене ми се наложи да работя с Микротик ос. Имам въпрос към компетентните хора които пишат във форума и помагат на незнаещите като мене. Та направо към въпроса!!! Въпроса е обсъждан доста във форума но въпреки това не успях да се справя . Става въпрос за rb 433 с микротик ос 5x .... Та както писах по горе чета от известно време постовете във форума но нещо не се справям със ситуацията и микротика, тепърва навлизам в тази сфера и затова ще помоля ако някой може да ми помогне тъй като се рових в руски, английски и какви ли не български форуми но нещо не се справям. Та направо към въпросите ми - единия е свързан с backup na микротик ос. Четох тук във форума как се прави backup и изпълних всичко само че незнам къде отива файла, който е backup и как да възстановя системата при евентуален срив, тъй като устройството е доста далече и го достъпвам през winbox. А другият ми въпрос е как да спирам неплатили клиенти пуснати с dhsp server. Правих какво ли не добавях клиентите в dhsp lasses при статични маркери с отметка block access добавях ги в ARP лист давах им disable enable и нищо нищо не се получава. Пробвах да правя hot spot server  и от там с другите настройки в dhsp и не става и не става и незнам какво да правя, а и не мога да си позволя да се човъркам много тъй като има двадесет клиента пуснати през микротика и както писах по горе не знам как да се справя с backupa, та ако "осера" всичко да мога да му върна настройките отново и да не спирам нета на хората! За пускането на този микротик в действие ми помогна познат, който не мога да притеснявам повече за каквото и да било. Затова моля ако някой има времето и нервите да ми даде насоки и да ми пкаже как да направя горепосочените неща. Предварително благодаря и се извинявам, че Ви притеснявам отново с такива въпроси, които вече са задавани във форума....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

6 отговори на този въпрос

Recommended Posts

  • 0

доста дълго си писал ако испусна нещо извинявай

Най лесния начин за който се сещам, щото има сигорно 10 такива е.

Правиш една адрес листа:

/ip firewall address-list add disabled=no list=users address=DHCP-IP-ADRESS

...

...

където адресите DHCP-IP-ADRESS са адреси който раздаваш от DHCP-Server-a

след което във forward веригата пускаш следното правило

С това правило разрешаваш трафика на тези който си описал в адрес листата

най-добре издърпай това правило като първо ако ти позволява твоя firewall

/ip firewall filter add disabled=no src-address-list=users chain=forward action=accept

С това правило забраняваш всичко останало от DHCP-Lan-a

/ip irewall filter add disabled=no src-address=DHCP-LAN chain=forward action=drop

Сега ако трябва да спреш някой калпазанин

просто му забраняваш ip-to в address-lista-ta

ако трябва да го пуснеш го разрешаваш.

това е един начин ... има доста такива.

Но най-добре мини на PPPOE ако имаш знания и възможност пусни си един радиус и вържи PPPOE-Server-a към него.

а относно backup-a намира се в корената директория на ftp server-a на микротик-а

а от теб разбраш че имаш микротик версия 5 ... рано е още за нея ... почакай още няколко седмици тогава ще е пуснат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

За версията 5 най вероятно се е обуркал човека (правописна грещка)  :)

само за backup-a ще добавя , най лесно от винбокса отиваш на Files  и горе даваш на бутона backup с което ще ти се създаде бакъп файлчето (нешо от рода  MikroTik-11032010-2320.backup) , а за ресторе , цукаш на бакъп файлчето и после на бутона ресторе , след което се рестартва микротика и готово

Еб.ш не еб.ш на .уя времето минава ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Балгодаря за помоща ! С backupa на микротика се справих без проблем :) Но въпреки, че следвах инструкциите за спиране на клиентите на Тодор Лазаров не успях да се справя и все още няма резултат, не мога да ги спирам и се омотах като пате в калчища!!! Направих всичко описано, но не мога да спра нета на който и да било......

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Това за спирането вече го писахме тук

            Mikrotik / Микротик за начинаещи / Re:Как се спират клиентите

Ползвай този скрипт или добави във IP FIREWALL FILTER RULES

/ ip firewall filter

add chain=forward src-address=10.0.12.151 action=accept disabled=yes comment="User-151"

add chain=forward dst-address=10.0.12.151 action=accept disabled=yes

add chain=forward src-address=10.0.12.152 action=accept disabled=yes comment="User-152"

add chain=forward dst-address=10.0.12.152 action=accept disabled=yes

add chain=forward action=drop disabled=yes

По два реда за всеки клиент описваш входящ и изходящ трафик

Последен ред трябва да е "add chain=forward action=drop disabled=yes" с който се забранява трафика за всики освен описаните преди него адреси.

Ако желаеш пиши ЛС

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Здравейте отново и благодаря на отзовалите се ! Намерих начин за "спиране на клиенти" в микротик. Мисля, че е рaзличен от начините, за които ми писахте Вие . Направих, го като добавих всички IP-та статично в "ARP" таблицата. След това в интерфейса  промених "ARP от enabled на reply only". После в създадената "ARP" талица лесно се забраняват и разрешават. Сега като тряба да добавя някой виждам какво  "IP" му дава микротика добавям го в таблицата и всичко е наред. По този начин всички са заключени по IP и mac.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.