Jump to content
  • 0

Един и същ VLAN на различни портове


RTA

Въпрос

Здравейте, 

имам следния казус:

Имам основен рутер Mikrotik CCR2004-16G-2S+ От няколко от портовете тръгват различни VLAN-и id:13, 14, 15, 16 и т.н. които са за наематели на сградата и съответно VLAN  с id:10 който е за вътрешна употреба и на него са закачени камерите. Добавям различни мрежи към различните VLAN-и и съответно DHCP към тях. Съответно към всеки отделен суич пускам в тънк примерно VLAN16 за наемателя и VLAN10 , за да наблюдавам камерите. Мрежите не трябва да се виждат по между си. Проблема ми идва в това, че не мога да пусна VLAN10 на повече от един порт. Явно подхода би следвало да е различен, но не мога да го измисля.

Прилагам принципна схема и конфигурацията на суича. Ще бъда благодарен за насоки.

image.thumb.png.6d244b732fee0b9bab4d28861cbefb0c.png

 

# 2024-06-06 10:18:12 by RouterOS 7.12.2
# model = CCR2004-16G-2S+

/interface bridge
add name="bridge-NAEMATELI"
add name=bridge1
/interface ethernet
set [ find default-name=ether1 ] comment=VHOD-SKAT
set [ find default-name=ether2 ] comment=NVR
/interface vlan
add interface="bridge-NAEMATELI" name=vlan10 vlan-id=10
add interface="bridge-NAEMATELI" name=vlan16 vlan-id=16
/interface wireless security-profiles
set [ find default=yes ] supplicant-identity=MikroTik
/ip pool
add name=dhcp_pool0 ranges=192.168.4.2-192.168.4.254
add name=dhcp_pool1 ranges=10.10.16.2-10.10.16.254
add name=dhcp_pool2 ranges=192.168.168.2-192.168.168.254
/ip dhcp-server
add address-pool=dhcp_pool0 interface=vlan10 name=dhcp1-VLAN10
add address-pool=dhcp_pool1 interface=vlan16 name=dhcp1-VLAN16
/port
set 0 name=serial0
set 1 name=serial1
/interface bridge port
add bridge=bridge1 interface=ether2
add bridge=bridge1 interface=ether3
add bridge=bridge1 interface=ether4
add bridge=bridge1 interface=ether5
add bridge=bridge1 interface=ether6
add bridge=bridge1 interface=ether7
add bridge=bridge1 interface=ether8
add bridge="bridge-NAEMATELI" interface=ether16
add bridge="bridge-NAEMATELI" interface=ether15
add bridge="bridge-NAEMATELI" interface=ether13
add bridge="bridge-NAEMATELI" interface=ether14
add bridge=bridge1 interface=ether9
add bridge="bridge-NAEMATELI" interface=ether10
add bridge=bridge1 interface=ether11
add bridge="bridge-NAEMATELI" interface=ether12
/ip neighbor discovery-settings
set discover-interface-list=!dynamic
/interface bridge vlan
add bridge=bridge1 untagged=vlan10 vlan-ids=10
add bridge=*1F untagged=vlan10 vlan-ids=10
/ip address
add address=10.10.16.1/24 interface=vlan16 network=10.10.16.0
add address=192.168.4.1/24 interface=vlan10 network=192.168.4.0
/ip dhcp-client
add interface=ether1
/ip dhcp-server network
add address=10.10.16.0/24 dns-server=1.1.1.1,8.8.8.8 gateway=10.10.16.1
add address=192.168.4.0/24 dns-server=1.1.1.1,8.8.8.8 gateway=192.168.4.1
add address=192.168.168.0/24 dns-server=1.1.1.1,8.8.8.8 gateway=192.168.168.1
/ip firewall nat
add action=masquerade chain=srcnat src-address=192.168.4.0/24
add action=masquerade chain=srcnat src-address=10.10.16.0/24
/system clock
set time-zone-name=Europe/Sofia
/system note
set show-at-login=no
/system routerboard settings
set enter-setup-on=delete-key

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

9 отговори на този въпрос

Recommended Posts

  • 0
  • Администратор

За да изолирате виланите може да ги добавите в интерфейс лист всичките, като в следствие ще добавите в стената правило за дроп с ин интерфейс лист и аут интерфейс лист тази съща листа!

ip fi fi add chain=forward action=drop in-interface-list=vlans out-interface-list=vlans

Не виждам какъв е смисъла от това, да ползвате влан10 за нативен ли?

/interface bridge vlan
add bridge=bridge1 untagged=vlan10 vlan-ids=10
add bridge=*1F untagged=vlan10 vlan-ids=10

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
17 minutes ago, JohnTRIVOLTA said:

За да изолирате виланите може да ги добавите в интерфейс лист всичките, като в следствие ще добавите в стената правило за дроп с ин интерфейс лист и аут интерфейс лист тази съща листа!

ip fi fi add chain=forward action=drop in-interface-list=vlans out-interface-list=vlans

Не виждам какъв е смисъла от това, да ползвате влан10 за нативен ли?

/interface bridge vlan
add bridge=bridge1 untagged=vlan10 vlan-ids=10
add bridge=*1F untagged=vlan10 vlan-ids=10

 

Да, използвам го за нативен вместо VLAN 1. Реално не мога да добавя на друг интерфейс същия VLAN 10. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
преди 57 минути, RTA написа:

Да, използвам го за нативен вместо VLAN 1. Реално не мога да добавя на друг интерфейс същия VLAN 10. 

Е как така не можете? Когато са назначени всички вилани на бриджа то всички етернет или бридж портове в него са трънк! Просто посрещнете с трънк на всеки суич и си разтагнете нужният вилан на съответния етрнет порт.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
Отговорено (Редактирано)
На 6.06.2024 г. at 13:22, JohnTRIVOLTA написа:

Е как така не можете? Когато са назначени всички вилани на бриджа то всички етернет или бридж портове в него са трънк! Просто посрещнете с трънк на всеки суич и си разтагнете нужният вилан на съответния етрнет порт.

Точно така съм направил. Двата VLAN-a вървят тагнати през бриджа на определени портове. На отсрещните суичове ги разтагвам по техните портове и съответно там вече са в акцес. До тук проблем няма всичко работи. Проблема, е че искам да вкарам този VLAN10 на друг бридж с VLAN13, защото и там имам камери, а то не ми позволява.

image.thumb.png.a38fcfd8c8a2e01394f154bb90ab547d.pngimage.png.3996f2b484e7820bfbdfe4ae562d0822.png

 

Логиката ми е по стандартния път. Тагвам VLAN примерно на порт 5 и 6 и ги разтагвам на отсрещният суич. В случая мога да го тагна само на порт 5 и не мога и на порт 6. Надявам се да сте ме разбрали правилно.

Редактирано от RTA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
преди 13 минути, RTA написа:

Логиката ми е по стандартния път. Тагвам VLAN примерно на порт 5 и 6 и ги разтагвам на отсрещният суич. В случая мога да го тагна само на порт 5 и не мога и на порт 6. Надявам се да сте ме разбрали правилно.

Ползвайте бридж вилан филтъринг .

Важното е да се съобразите, като ползвате порове от една суич група - пример втора, а портовете от първа група оставите за WAN или други мрежи.

Може и по стария метод софтуерно само с бриджове за разтагнати вилани и бридж за трънк. В момента е някаква смесица.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
On 6/6/2024 at 3:20 PM, JohnTRIVOLTA said:

Ползвайте бридж вилан филтъринг .

Важното е да се съобразите, като ползвате порове от една суич група - пример втора, а портовете от първа група оставите за WAN или други мрежи.

Може и по стария метод софтуерно само с бриджове за разтагнати вилани и бридж за трънк. В момента е някаква смесица.

Голяма каша ми стана в главата. Мисля си да го направя по-просто. Ако оставя натив VLAN-a да е 1 и пусна само по портовете VLAN16,15,14 и 13 би ли следвало по VLAN-1 да ми тръгнат камерите?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Преди 5 часа, RTA написа:

Голяма каша ми стана в главата. Мисля си да го направя по-просто. Ако оставя натив VLAN-a да е 1 и пусна само по портовете VLAN16,15,14 и 13 би ли следвало по VLAN-1 да ми тръгнат камерите?

Оставете VLAN13 тогава за камери, защо е необходимо за тях VLAN10 или пък да ползвате нативния VLAN1 ? Гледам, че диаграмата е все с умни суичове!? Ако камерите са в различни L3 сегменти то тогава си рутирайте необходимите VLAN-и за достъп от съответните мрежи! Ако филтъринга не ви е ясен то може софтуерно да подходите, като си назначите всички вилани на бридж , който ще е трънк и ще добавите в него всички етернет портове по който ще возите трафика на трънка т.е. портовете към 4те суича. Добавяте си и бриджове за разтагнатите вилани в рутера, като се добавят в него съответния вилан и етернет, като бриджпорт.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
12 hours ago, JohnTRIVOLTA said:

Оставете VLAN13 тогава за камери, защо е необходимо за тях VLAN10 или пък да ползвате нативния VLAN1 ? Гледам, че диаграмата е все с умни суичове!? Ако камерите са в различни L3 сегменти то тогава си рутирайте необходимите VLAN-и за достъп от съответните мрежи! Ако филтъринга не ви е ясен то може софтуерно да подходите, като си назначите всички вилани на бридж , който ще е трънк и ще добавите в него всички етернет портове по който ще возите трафика на трънка т.е. портовете към 4те суича. Добавяте си и бриджове за разтагнатите вилани в рутера, като се добавят в него съответния вилан и етернет, като бриджпорт.

Основния ми проблем идва от това, че искам камерите, NVR-a и част от другите портове да са в една мрежа(192.168.4.1/24) Затова пускам VLAN 10 или 1 тагнат заедно с VLAN 13,14,15 и 16 , а в същото време трябва да е access по част от портовете. После ми хрумна да сложа мрежата 192.168.4.1/24 на бриджа вместо на VLAN-a , но пак нешо куца. Нещо дребно е, но ми се изплъзва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Свързването на два вилана се осъществява софтуерно с бридж т.е. добавяте бридж в който се слагат съответните вилани, оставям на старана , че това е против всякаква логика и е нонсенс. По-добре си пуснете хибридно вилан 10 при порта на акцес на вилан 13 и тамошните камери ги настройте да ползват вилан 10 !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.