Jump to content

Затруднения с конфигуриране на Synology NAS зад Mikrotik Router


Recommended Posts

Здравейте на всички.

Срещам затруднения с конфигурирането на Synology NAS /DS216j/ или на рутера, който използвам /RB962UiGS-5HacT2HnT/.

Въпросният NAS преди това работеше зад TP-Link Archer C20 без никакви затруднения.

Използвам статичен IP адрес от ISP.

Настройките на рутера и NAS бяха следните, направил съм си screenshots:
Forum1.thumb.JPG.6260ede7ec1f05c4a258da39a527ce15.JPG

Настройките на NAS:
Forum2.JPG.b2efd8b80e55425f05aceea3f3b75a4a.JPG

Моля да ми посочите как да постигна същото с настоящия Mikrotik?
Ако е нужна каквато и да е информация що се отнася до рутера, моля посочете ми как да я достигна и да ви я представя.
В момента, в който направя Port Mapping /използвам краткия начин, бутона Port Mapping в Quick Set във winbox/, така както бяха в TP-Link рутера, първото изображение, спира въобще интернета. Имам чувството, че forward правилата на NAS и на Mikrotik пречат едно на друго. Изтрия ли тези от рутера, интернетът тръгва, но не мога да достъпя до NAS от външна мрежа.

Благодаря предварително за отделеното време.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Здравейте, не ползвайте куик сет за да си настройвате рутера. Може да добавите две правила през терминал едно за протокол TCP портовете и едно за UDP портовете. Естествено променете, ако е нужно интерфейса, който ви е WAN или пък сложете за всеки порт самостоятелно правило!

/ip firewall nat
add action=dst-nat chain=dstnat dst-port=80,443,5001,5002,6690,32400 in-interface=ether1 protocol=tcp to-addresses=192.168.0.115
add action=dst-nat chain=dstnat dst-port=80,443,5001,5002,6690,32400 in-interface=ether1 protocol=udp to-addresses=192.168.0.115

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря, всичко е наред сега. Добавих правила чрез GUI на winbox, не през терминала, но предполагам, че това няма значение.

Използвах възможността в Quick Set, тъй-като се доверих на видео на Mikrotik /Normunds Rustanovics - Technical Support Manager на Mikrotik/, но явно лесният вариант не е най-удачният или поне не във всички случаи.

Може да е наивна емоцията ми, но ми се струва странно NAS да налага правила на Firewall NAT на Mikrotik, макар и да извежда предупреждение, че ще го направи, в графичното меню на NAS. Въвеждам някакъв forward в графичното меню на NAS и той директно ъпдейтва настройките на рутера, в реално време, без да съм въвеждал никакви credentials за достъп до рутера.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Такъв контрол от NAS може да се осъществи, ако на рутера е активен UPnP. Ако е активен го изключете задължително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз го включих, когато експериментирах с настойките за forward на портовете. Изключвам го веднага, благодаря за съвета.

----

Ако е полезно за потребители с малък опит като мен и имащи подобен казус, когато изключих UPnP, рутерът изтри наложените му от NAS forward правила и е наложително те да се конфигурират отново в рутера.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

То това е работата на  Universal Plug and Play прави автоматични динамични правила.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.