Jump to content

Избор на рутерборд


donioi

Recommended Posts

Привет колеги,

Какъв рутерборд ми препоръчвате за 150 клиента при оптика и 500МБ входен трафик.

Пишете тук или на лични.

Благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Ако рутера ще се ползва по стандартен начин със стандартна конфигурация 500mb/ps се посрещат спокойно и от рутер , като RB750Gr3/RB760iGS или hAP AC2 .

За мен най-адекватен и смислен избор, като цена-производителност-функционалност е hAP ax³ / C53UiG+5HPaxD2HPaxD !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 4 часа, donioi написа:

Привет колеги,

Какъв рутерборд ми препоръчвате за 150 клиента при оптика и 500МБ входен трафик.

Пишете тук или на лични.

Благодаря предварително.

 

Ако оптиката ти е със SFP и тези клиенти си плащат - вземи RB4011iGS+RM и ще се изплати - работи отлично и като го нагласиш, ще забравиш за него.

 

Ако е нужно да се свързват безжично към него - забрави ако не сложиш AP устройства. Трябва ти MU-MIMO от WIFI 6 - AX (рутерът на колегата по-горе) и те пак имат само 8 стрийма, т.е. 8 клиента без споделяне на стрийм.

spacer.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Ако ще се купува по-горен ценови клас устройство то по-добре да се закупи неговия наследник RB5009UG+S+IN. Макар с два етернет порта по-малко рутера има малко по-добра производителност, наличие на 2.5G етернет порт, USB 3.0 type A, двойно повечко сторидж - 1ГБ, а е на еднаква цена с RB4011iGS+RM !

  • Харесай 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
Преди 4 часа, JohnTRIVOLTA написа:

Ако ще се купува по-горен ценови клас устройство то по-добре да се закупи неговия наследник RB5009UG+S+IN. Макар с два етернет порта по-малко рутера има малко по-добра производителност, наличие на 2.5G етернет порт, USB 3.0 type A, двойно повечко сторидж - 1ГБ, а е на еднаква цена с RB4011iGS+RM !

Тия двата са с еднаква пройзводителност ...

Изобщо за толкова клиенти/скорост,ако ще се манипулират трафици и правила, трябва да  се гледат друг клас устройства.

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

RB5009 e АРМ64 а RB4011 е ARM32 - разликата в пройзводителноста хич не е малка на рутинг особено в малките и голям на брой пакети.

Пример от тестовете с 64byte пакети RB4011 = 289.1 Mbps спрямо RB5009 = 414 Mbps

   
   
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Аз ще добавя още един минус при 4011 спрямо 5009 и това е хардуерното ограничение , което идва от суич чиповете. Всеки е с 2.5Gbps връзка към CPU с което може да се постигне рутинг не повече от 5Gbps еднопосочно общо през етернет портовете, докато при 5009 всички интерфейси са закачени на един сиич с 10Gbps фул дуплекс връзка, като простата аритметика показва рутиране еднопосочно през етернет портовете до 9.5Gbps еднопосочно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Tова с хардуерното ограничение е така ама ако има суич зад рб то и се ползва един порт за вход от група1 и един за изход от група 2 няма грижи.

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
Преди 7 часа, master написа:

Tова с хардуерното ограничение е така ама ако има суич зад рб то и се ползва един порт за вход от група1 и един за изход от група 2 няма грижи.

Където и да се постави суич , еднопосочно през етернет портовете повече от 5Gbps сумарно рутинг няма как да се прекара на 4011 !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Сметката показва,че това са  комбинирани устройства ( рутер/ суйч) от нисък клас/домашна употреба :) 

Колко акъл трябва да имаш да сложиш такова нещо да ти поддържа услуга ?

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
преди 13 минути, kokaracha написа:

Сметката показва,че това са  комбинирани устройства ( рутер/ суйч) от нисък клас/домашна употреба :) 

Колко акъл трябва да имаш да сложиш такова нещо да ти поддържа услуга ?

Като за такава SOHO услуга вероятно или почти сигурно повечко от други.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.