Jump to content
  • 0

Vivacom iptv bridge и задаване на static ip address?


dika

Въпрос

Привет. Ползвам интернет и телевизия от виваком и съответно, за да махна досадния switch съм направил бридж (bridgetv) между eth1 и eth5 и телевизията си работи прекрасно.
Оставил съм и стандартният бридж (bridge), като от него съм изкарал съответно eth5.

До тук всичко е точно, но сега искам да задам статичен реален адрес, който имам от виваком, но тук нещо не мога да схвана точно картинката. За да задам адреса, трябва да му кажа с кой мак адрес да се асоциира. Мак адресът, който до сега беше условно казано на рутера, сега е на bridgetv, като го задам обаче нищо не се лучва. Трябва ли да сложа мак-а на bridge? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

7 отговори на този въпрос

Recommended Posts

  • 0
  • Администратор
Преди 4 часа, dika написа:

Привет. Ползвам интернет и телевизия от виваком и съответно, за да махна досадния switch съм направил бридж (bridgetv) между eth1 и eth5 и телевизията си работи прекрасно.
Оставил съм и стандартният бридж (bridge), като от него съм изкарал съответно eth5.

До тук всичко е точно, но сега искам да задам статичен реален адрес, който имам от виваком, но тук нещо не мога да схвана точно картинката. За да задам адреса, трябва да му кажа с кой мак адрес да се асоциира. Мак адресът, който до сега беше условно казано на рутера, сега е на bridgetv, като го задам обаче нищо не се лучва. Трябва ли да сложа мак-а на bridge? 

Да, задава се в бриджа , като admin. mac address . Като задавате статичен адрес не забравяйте , че трябва да добавите и ласт рисорт път /гейтуей/!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
преди 7 минути, dika написа:

С риск да се изложа.... какво имаш предвид на микротик език с "ласт рисорт път"

Това е маршрут с назначение към всички мрежи! В мрежовите настройки на ОС-ми е адреса, който се сетва за gateway.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

В крайна сметка стана номерът със статичното ип, но с мак адресът на bridgetv и на dhcp client interface е bridgetv.

Сега всичко работи прекрасно.

image.png.2649b6c20839ab47906ecea20eb0e24d.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Преди 1 час, dika написа:

В крайна сметка стана номерът със статичното ип, но с мак адресът на bridgetv и на dhcp client interface е bridgetv.

Сега всичко работи прекрасно.

image.png.2649b6c20839ab47906ecea20eb0e24d.png

Редно е да си ъпгрейднете ROS до последна стейбъл, ako не сте все още. Мастър портове в бридж имаше във версия по-ниска от 6.41 или преди около 5 години!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Не съм изпускал стабилна версия 😉 в момента съм с версия 7.7. Може би е останало от стара конфигурация, тъй като ползвам рутера от дълги дълги години.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

И аз съм на същото упражнение, но въпроса ми е кой MAC адрес да задам на Bridge-a на Микротика , този от ONT на Vivacom ли ? 

И след това да му пусна един DHCP клиент на Бриджа и би трябвало  да си вземе адрес от WAN DHCP на Виваком и съответно външният ми статичен адрес така ли ? 🤔

Редактирано от ianiovski
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.