Jump to content
  • 0

Отново помощ за конфигурация , след десетки безуспешни опита...


Hizen

Въпрос

Здравейте, нов съм в света на Mikrotik, като няколко ДНИ се мъча да подкарам нещо, наглед елементарно, но не се получава...

Купих си MikroTik hAP lite (RB941-2nD), с идеята да сменя стария ми 150 mbps рутер, който използвам за т.нар. repeater ... и ударих греда !

Изгледах и изчетох над 30 видеа и конфигурации, но нито едно от тях не тръгна при мен. Задачата ми е следната:

Имам wifi AP рутер от който искам да се свържа безжично с hAP lite-a и оттам да свържа с кабел 2 компютъра. Тази конфигурация работи безупречно от поне 5-6 години:

IP/Gateway  на АP: 192.168.1.1

IP на repeater: 192.168.1.100

IP на PC-тата: 192.168.1.13 / 192.168.1.14

Тази конфигурация НЕ тръгва с hAP Lite .  Пробвах го като station,station pseudo-bridge, CPE и т.н... без успех. Когато съм в hAP lite имам пинг навсякъде и интернет, но от компютрите след него - нямам пинг до gateway ?!? Ако някой може да помогне - ще съм благодарен. Прилагам експорт

/export
# jan/26/2023 20:01:44 by RouterOS 6.49.7
# software id = xxxxxxxx
#
# model = RB941-2nD
# serial number = xxxxxxxxxx
/interface bridge
add name=bridge1 protocol-mode=none
/interface wireless
set [ find default-name=wlan1 ] band=2ghz-b/g/n channel-width=20/40mhz-eC \
    country=bulgaria disabled=no frequency=auto mode=station-pseudobridge ssid=\
    TEST
/interface wireless security-profiles
set [ find default=yes ] authentication-types=wpa-psk,wpa2-psk group-ciphers=\
    tkip,aes-ccm mode=dynamic-keys supplicant-identity=MikroTik \
    unicast-ciphers=tkip,aes-ccm wpa-pre-shared-key=12345678 \
    wpa2-pre-shared-key=12345678
/interface bridge nat
add action=passthrough chain=srcnat disabled=yes
/interface bridge port
add bridge=bridge1 interface=ether4 trusted=yes
add bridge=bridge1 fast-leave=yes interface=wlan1 trusted=yes
/ip address
add address=192.168.1.101/24 interface=bridge1 network=192.168.1.0
/ip dns
set allow-remote-requests=yes servers=8.8.8.8
/ip route
add distance=1 gateway=192.168.1.1
/routing bfd interface
set [ find default=yes ] disabled=yes
/system clock
set time-zone-name=Europe/Sofia
[admin@MikroTik] >

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Recommended Posts

  • 0
  • Администратор

Чудесно скапал си пълнофункционален рутер,

заради бъг в главния ти рутер с WDS-Bridge (не е споменато какъв е той) 

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
преди 48 минути, 111111 написа:

Чудесно скапал си пълнофункционален рутер,

заради бъг в главния ти рутер с WDS-Bridge (не е споменато какъв е той) 

Ubiquiti MU-MIMO ми е "главния" вход, ама щом казвате , че е бъгав...  вече близо 2 години е така. Относно "пълнофункционалния" рутер - да не повдигаме друга тема, че може още да оредее фенската маса.

  • Хаха 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Преди 4 часа, Hizen написа:

Не случайно bridge-a e сетнат FF:FF:FF:FF:FF:FF. Oтделно имаме add action=accept mac-dst-address=4C:5E:0C:4D:13:41 src-ports=eth0   <--(реалния gateway).

И това не е проблем за РОС:

/interface bridge
add admin-mac=FF:FF:FF:FF:FF:FF auto-mac=no name=bridge1 protocol-mode=none
/interface bridge filter
add action=accept chain=forward dst-mac-address=4C:5E:0C:4D:13:41/FF:FF:FF:FF:FF:FF in-interface=ether5

 

Преди 3 часа, Hizen написа:

Ubiquiti MU-MIMO ми е "главния" вход, ама щом казвате , че е бъгав...  вече близо 2 години е така. Относно "пълнофункционалния" рутер - да не повдигаме друга тема, че може още да оредее фенската маса.

Хубаво е като се прави нещо да спазите правилото да са по възможност от един бранд устройствата. В този ред на мисли е трябвало да купите из начало Ubi !

Какъв е бил стария рутер? Защо споменавате още в началото , че бил репийтър? Все пак има разлика дали ще екстендвате жично или безжично!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
преди 7 минути, JohnTRIVOLTA написа:

И това не е проблем за РОС:

/interface bridge add admin-mac=FF:FF:FF:FF:FF:FF auto-mac=no name=bridge1 protocol-mode=none /interface bridge filter add action=accept chain=forward dst-mac-address=4C:5E:0C:4D:13:41/FF:FF:FF:FF:FF:FF in-interface=ether5

/interface bridge
add admin-mac=FF:FF:FF:FF:FF:FF auto-mac=no name=bridge1 protocol-mode=none
/interface bridge filter
add action=accept chain=forward dst-mac-address=4C:5E:0C:4D:13:41/FF:FF:FF:FF:FF:FF in-interface=ether5

 

Супер, само че не тръгва. Моля Ви , пробвайте да закачите Вашия hAP lite безжично към някакав (не mikrotik ) AP и пуснете 2 машини след него по кабел - без DHCP,без смяна на мрежи,  без промяна на адреси и гейтове... Всичко твърдо зададено на клиентите, с гейт основния AP ! После може да ми кажете честно , колко време Ви отне :)

Редактирано от Hizen
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
преди 2 минути, Hizen написа:

Супер, само че не тръгва. Моля Ви , пробвайте да закачите Вашия hAP lite безжично към някакав (не mikrotik ) AP и пуснете 2 машини след него по кабел - без DHCP,без смяна на мрежи,  без промяна на адреси и гейтове... Всичко твърдо зададено на клиентите, с гейт основния AP ! После може да ми кажете честно , колко време Ви отне :)

В командировка съм вече и не мога да направя тестове, но поне това което вие сте направили ви го демонстрирах вече, че става и с РОС! Не споделихте с какъв рутер сте били преди това и как е бил конфигуриран?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Досега беше с някакъв D-Link 150 mbps (RT150 нещо-си) - трябваше ми само за връзка и нищо друго. Имам си nano station 5 за приемник из цялата къща, но идеята тука беше, че просто исках да сменя този D-LINK с нещо евтино ,но по-"съвременно". Уви, всичко трябваше да стане по трудния начин...

PS: Може да закривате темата, ако желаете, за да не се отклоняваме повече

Редактирано от Hizen
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.