Jump to content

Препоръка за настройка на връзка между 2 микротика


Recommended Posts

Здравейте!

Устройствата са:

1. клиент: hAP ac^2

реален IP: 213.91.201.140 - Виваком

вътрешна мрежа: 192.168.1.1/24

2. сървър: RB2011UiAS-2HnD

реален IP: 79.134.59.209

вътрешна мрежа: 192.168.2.1/24

сървър с база данни: 192.168.2.200

Идеята е няколко компютъра зад клиентския рутер да достъпват базата данни firebird и (споделена папка) на сървъра 192.168.2.220, който е от другата страна, като само заявките към този IP адрес да минават през VPN-а, а останалия интернет трафик да си минава през локалния доставчик (Виваком)

Не знам кой вариант да използвам EoIP тунел, GRE тунел, L2TP клиент или друг вариант за реализация?

Другото неясно е как да рутирам само трафика, който е за базата и сървъра 192.168.2.220 през тунела?

Редактирано от tester
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • tester changed the title to Препоръка за настройка на връзка между 2 микротика
  • Администратор

Понеже имаш два публични адреса и ако би трябвало да е криптирана връзката аз лично бих ползвал най-простия начин с EoIP/IPSec тунел между двата публични адреса, като ще рутирам с нат през тунела заявките към сървъра с база данни. Естествено има и други хубави начини , като L2TP/IPSEC, OpenVPN, SSTP и т.н., но трябва да се знае , че втория рутер /RB2011UiAS-2HnD/ е MIPSBE базиран, стара платформа, която е със софтуерно криптиране и има слаб пърформънс - около 15Mb/ps. В случая PPtP и Wireguard биха могли да докарат повече ~50Mb/ps !

Редактирано от JohnTRIVOLTA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря JohnTRIVOLTA!

До колкото разбирам PPtP и Wireguard е по-добрия вариант за скорост, но Wireguard не го намирам в RouteOS v.6 така, че варианта е EoIP/IPSec тунела. Може ли и малко помощ за настройката на рутирането само на пакетите към сървъра и обратно през тунела?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
преди 17 минути, tester написа:

... Wireguard не го намирам в RouteOS v.6 така, че варианта е EoIP/IPSec тунела. Може ли и малко помощ за настройката на рутирането само на пакетите към сървъра и обратно през тунела?

В 7ма версия е Wireguard. Слагат се адреси на интерфейса на тунела от пример 10.1.1.1/30 за рутера с лан 192.168.1.0 и 10.1.1.2/30 за рутера с лан 192.168.2.0. Добавя се път в рутер 1 че мрежа 192.168.2.0 се намира през 10.1.1.2 и се добавя снат правило за заявките с назначение 192.168.2.200 да се натват на изход с 10.1.1.1.

Ако пък искаш може да се направи пълен достъп на 1ва до 2ра мрежа и обратно!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за насоките JohnTRIVOLTAПрочетох и разгледах предимствата на Wireguard и ще ъпгрейдна до 7-ма версия. Само не ми стана ясно за какво ще се ползва PPtP-то след като се настрои Wireguard тунела?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Не са заедно, един от тях си избираш, просто  двата тунела с еднакъв пърформънс!

Редактирано от JohnTRIVOLTA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

направих тунела и достъпих споделена папка на сървъра 192.168.220 от РС с адрес 192.168.1.3. Проблема е, че при копиране на файл 172MB скоростта е 355KB/s, което е доста по-ниско от ~50Mb/ps

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
Преди 2 часа, tester написа:

направих тунела и достъпих споделена папка на сървъра 192.168.220 от РС с адрес 192.168.1.3. Проблема е, че при копиране на файл 172MB скоростта е 355KB/s, което е доста по-ниско от ~50Mb/ps

Е ние все пак не знаем какви планове на интернет има в двата края, но предполагам си на доксис в единия :)  Друго което влияе е конфигурацията на рутера - колкото повече правила има, толкова повече ресурс вчерпи от CPU респективно пада пърформънса ... това важи основно за стари архиктектури , като MIPSBE !

Редактирано от JohnTRIVOLTA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря JohnTRIVOLTA. Скоростите са 70-80Мbit, но се оказа, че съм направил едно Queues правило на 3Мbit по реалното IP на отсрещната страна и познай дали не е от него 😂. Ама го бях забравил.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
преди 3 минути, tester написа:

Благодаря JohnTRIVOLTA. Скоростите са 70-80Мbit, но се оказа, че съм направил едно Queues правило на 3Мbit по реалното IP на отсрещната страна и познай дали не е от него 😂. Ама го бях забравил.

Случва се. Важното е бързо да се намери "виновника" :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

Здравейте,

Бих искал да продължим темата.

Разполагам с 951 и 2011.

2011 рутера е реален статичен адрес, който е публичен.

951 е друга машина и разполага само с достъп до интернет, без да има реален адрес, над който имам права.

Това, което успях да постигна е да настроя WireGuard тунел между двете машини. НО не успях да рутирам трафик от 951 машината да си говори с устройства зада 2011 машината и обратно. 2011 го игра WG сървър. 951 го играе WG клиент.

Можете ли да ми помогнете с рутирането, защото не се справям?

Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Здравейте, няма нищо сложно в това ви начинание! Добавяте във всеки борд път към съответната локална мрежа с гейт съответния IP адрес на WG при борда пример: Ако Router1 има локална мрежа 192.168.1.0/24 с адрес на WG 10.0.0.1, a Router2 има локална мрежа 192.168.2.0/24 и с IP адрес на WG 10.0.0.2 то добавяте в Router1 следния път

ip/route/add dst-address=192.168.2.0/24 gateway=10.0.0.2

A във Router2

ip/route/add dst-address=192.168.1.0/24 gateway=10.0.0.1

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Това което не мога да си обясня е, възможно ли е интерфейста wireguard1 да има един адрес и мрежата да е различна от него, като порядък?

Пример:

Address: 10.0.0.1

Network: 192.168.88.0/24

Interface: wireguard1

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Въпроса ти е неправилно зададен но ако имаш впредвид "вътрешния" адрес на тунела от твоя страна 10.0.0.2 и от другата 10.0.0.1 през който рутираш мрежа 192.168.88.0/24 коятосе намира зад другия рутер не само, че е възможно а така трябва да бъде.

редактирано: погледнах нагоре какво си писал, тези устройства са малко слабички за wireguard освен ако трафика не ти е малко, погледни този линк https://itservice-bg.net/wireguard/#Как-да-конфигурирате-WireGuard-в-MikroTik-?              с реален пример е

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.