Jump to content
  • 0

Защо на "WAN" интерфейса виждам трафик, който не ми е от рутера?


BOz

Въпрос

Здравейте,

Използвам телевизия и интернет от А1. В апартамента влиза един кабел в техен суич и на този суич се забождат 3-те ТВ бокса и 4-ти кабел от рутера ми.

Условно ВАН порта ми е 1-ви на рутера. Когато пусна торч на ВАН порта, освен целия ми вътрешен трафик, наблюдавам и един външен, който е постоянен между 7 и 22 мегабита. По този начин графиката (Graphs) на интерфейса ми изглежда постоянно натоварена през денонощието. През по-голяма част стои на 14 Мб, вчера примерно от 23:00 до 1:00 слиза на 7Мб, имам и часове, където скача на 22Мб. Очевидно нещо, което е горе-долу кратно на 7. Дали ще пусна 3-те приемника или ще ги изключа физически от мрежата, това не се отразява на въпросните линкове, които виждам. Те винаги си съществуват, без значение дали и колко ТВ приемника използвам.

На торч на интерфейса ми дава като сорс адрес 10.2.5.6, а дестинация другите 1-2-3 адреса. В момента примерно имам "2 трафика" по 7Мб, като единия е от 10.2.5.6 до 236.5.5.6 и от 10.2.5.6 до 236.5.14.12.

Аз в мрежата си нямам никакви адреси от 10-та мрежа. Проверих 236.х.х.х се води от мрежа за мултикаст. Това ме навежда на мисълта, че рутера ми вижда този мултикаст и го "обработва", като ми показва съответния трафик на интерфейса нищо, че не е за самия рутер.

Пробвах да налагам филтър рулове на мрежа 236.0.0.0, но нищо не става. Филтър рула както и да го създам, рутера не прекарва през него някакъв трафик, че да го хване и да го изреже, което ми е логично донякъде.

Въпрос 1 - моето предположение има ли основа?

Въпрос 2 - как мога да го разкарам от интерфейса така, че графиката на ВАН интерфейса да отчита "верен" капацитет на интернета, който използвам? Мога да маркирам трафика на вътрешната ми мрежа с изходящ интерфейс ВАН, но не ми се струва подходящо и би било само заобикаляне на "проблема", който наблюдавам.

Благодаря за мнението ви.

 

Редактирано от BOz
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

7 отговори на този въпрос

Recommended Posts

  • 0
Преди 4 часа, BOz написа:

Здравейте,

Използвам телевизия и интернет от А1. В апартамента влиза един кабел в техен суич и на този суич се забождат 3-те ТВ бокса и 4-ти кабел от рутера ми.

Здравей,

Мултикастите ти са за боксовете. Просто суича, който са ти сложили няма IGMP Snooping възможност и ги пуска на всички портове, включително рутера ти.

Смени суича с такъв със снупинг и ще "изчезне" на входа на рутера ти. В параметрите на всеки суич пише какво поддържа и какво не. Всеки смарт суич го поддържа.

Мултикастите, които стигат до рутера ти почти не натоварват рутера ти, защото не са за него, но ти отнемат от канала до рутера. Ако рутера ти е на 100 мегабита, и ти заеме 14 мегабита за мултикастите, остават ти още около 75-80 мегабита за рутера. Ако си на тарифа, която излиза над тези 100 мегабита - губиш ги. Ако рутера ти е гигабитов и суича на А1 е гигабитов - не губиш нищо.

 

P.S. Например този суич ти е достатъчен - TP-Link TL-SG105E за 48 лв в jmt например или от другаде.

Редактирано от hgd
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
На 30.12.2022 г. at 20:44, hgd написа:

Здравей,

Мултикастите ти са за боксовете. Просто суича, който са ти сложили няма IGMP Snooping възможност и ги пуска на всички портове, включително рутера ти.

Смени суича с такъв със снупинг и ще "изчезне" на входа на рутера ти. В параметрите на всеки суич пише какво поддържа и какво не. Всеки смарт суич го поддържа.

Мултикастите, които стигат до рутера ти почти не натоварват рутера ти, защото не са за него, но ти отнемат от канала до рутера. Ако рутера ти е на 100 мегабита, и ти заеме 14 мегабита за мултикастите, остават ти още около 75-80 мегабита за рутера. Ако си на тарифа, която излиза над тези 100 мегабита - губиш ги. Ако рутера ти е гигабитов и суича на А1 е гигабитов - не губиш нищо.

 

P.S. Например този суич ти е достатъчен - TP-Link TL-SG105E за 48 лв в jmt например или от другаде.

Няма значение какво губи и какво не, мултикаста не трябва да се вижда.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Точно затова питам. Защото теоретично мултикаста идва до порта на рутера, но пък защо рутера да го "обработва" този трафик, че и даже на интерфейса да ми седи постоянно 10-20Мб трафик, все едно има вход-изход през този интерфейс.

Сега това дали е нормално или не не знам, затова и питам.

Ето го как изглежда този трафик, което е малко дразнещо. :)

AL9nZEVf87Xa5AJ-z5kbqT2x5AZVQYJalqMZUwOo

Редактирано от BOz
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
Преди 4 часа, BOz написа:

Сега това дали е нормално или не не знам, затова и питам.

 

Ако не трябва да се получава на входа на рутера, а пристига - значи не е нормално. Нещо е объркано (вероятно е в vlan опакован, но това можеш да разбереш сам с torch).

P.S. Не си дал информация за интернета от А1 - дали имаш ONU/ONT, дали е ЛАН кабел директно. Каква марка и модел суич са ти сложили, какъв ти е Микротика. Ако е някой Hex за 30 лв - да, ще му се отрази.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Здравей,

Няма информация дали трябва или не трябва. Предвид сетъпа се предполага, че ще дойде до рутера. Защото интернета и телевизията "пристигат" по ЛАН. Суича е най-евтиния и обикновен суич на D-link GO-SW-8E. Което изключва и каквото и да е управление на ВЛАН-и. Микротика ми е RB951G-2HnD със средно натоварване на процесора от 6%.

Редактирано от BOz
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
преди 10 минути, BOz написа:

Здравей,

Няма информация дали трябва или не трябва.

Трябва ти, ако го използваш. Не ти трябва ако не го използваш. Проста логика.

Смени суича и ще се оправи. Разбира се, може да се наложи да кликнеш на 2-3 места в интерфейса му за IGMP Snooping.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Рутерчето е гигабитово. Може суча да се сложи и зад него, ако WAN се линкне на 1000mb/ps. Дали с бридж или по-коректното IGMP Proxy и с IGMP snooping на локалният бридж е въпрос на личен избор!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.