Jump to content

Изграждане на wisp


Pok4

Recommended Posts

Здравейте!
Искам да изградя Wisp мрежа в град 15000 кв.м. В момента разполагам с 3000 Евро само за оборудване (знам, че са малко) и искам вашите мнения, за да ме насочите какво да купя отначало (за да покрия някаква част от града) и дали въобще това, което мисля е възможно.
Все още не съм говорил с интернет доставчици и собственици на големи сгради и хотели за разполагане на устройства/антени.Там също ще трябват някои уредици и пари на месец, освен ако не приемат да направим някои договори и да ползват моята услуга в замяна на разполагането на мое оборудване на тяхна сграда.
На ясно съм, че трябва да се договорим с дадено isp за препродажбата на тяхната услуга.

Искам първо да си направя сметка за устройствата и след това ще мисля нататък.

По принцип се занимавам с програмиране (самоук съм) и мисля да нахвърлям една система за създаване на WiFi потребители с пароли от уеб система и задаване на expire период. Таргета е хотели, офиси и малки хостели.

Системата ще е писана с php (не мисля да я почвам с фреймуърк). Ако нещата потръгнат ще я пренапиша.
Работил съм с phpseclib, но той е стар и мога да си ползвам вградената в php ssh библиотека.
Идеята е хотелите да имат потребителско име и парола в сайта и от там да създават юзърнейми/пароли за WiFi на гостите и да имат пълен достъп до лог кой и къде е влизал. Дата базата ще е mysql.
Ще имат полета за имена и допълнителни поленца откриващи се с бутон. (за егн/тел/етаж и стая и т.н)
Също така и задаване на крайна дата за изтичането. Изтеклите ще се трият с cronjobs на база полето в дата базата за изтичане на даден потребител)
Може да интегрирам разплащане с paypal/paymentwall.
Не съм мислил за моята комисионна от всичко това. Не откривам топлата вода със сигурност. Чел съм за wisp между редовете и има чужди фирми които предлагат такива цялостни решения, но на космически цени.

За да стане всичко това, ще ми трябва оборудване. Не знам дали е възможно, за това пиша тук.

1.Искам да имам едно главно устройство от което да тръгва всичко.
То трябва да:
- поддържа ssh и с него да се създават и трият WiFi потребители
- задължително да има 10/100/1000 порт
- задължително да има 1 SFP 10gbps порт за бъдещи ъпгрейди.
- да могат да се създават неограничен брой WiFi потребители
- с ssh да се вади лог от потребителските браузвания (опционално), просто ще принтвам с php output-a от ssh командите.
- да има удобен уеб интерфейс (или OS) за управление и статистика от моя страна
- да работи с 5ghz
- да разполага с добър хардуер, който да поддържа много активни устройства
2.Искам други устройства, които да работят с първото (като repeaters) - дали ще са антени или някакви друг тип устройства - вие ще кажете.
- Цели се и нисък лаг на връзката и възможно най-добра такава.
- всички repeater-и трябва да предават всички WiFi потребители от главното устройство.
- да работят с 5ghz
- вероятно и те трябва да са добре хардуерно като параметри, за да търпят потребителите около него ? (тук съм объркан, дали репийтърите или главното устройство трябва да държи потребителите, или всички?)

Всички устройства ще са навън и трябва да работят при минусови температури до -20 градуса.

Добре е всички устройства да имат гаранция поне 2 години. Не бих взел някое с по-малко такава.

Майка ми има вече фирма и с нея ще оперираме, ако нещата са възможни.

Не искам да имам повече от 1 главно устройство, тъй като ще ми създаде много работа и нерви. (особено за категоризирането на потребителите на отделните устройства в уеб системата)
Искам 1 мощно главно устройство и другите след него да предават сигнала му заедно с всичките wifi потребители.

Домейн и хост съм решил да закупя в чужбина. Няма какво да крия, но не искам в БГ да имат достъп до базите и уеб частта толкова лесно.
Backup на дата базата ще си правя и аз и хост компанията ми (те вече всички си правят на 24 ч.)

Разглеждал съм ubiquiti  устройства и съм впечатлен, но не знам кои устройства биха ми свършили работа.

Чакам вашите предложения, дори и за устройства над 3к Евро. Приемам предложения и за custom builds.

Ако не е възможно всичко това, пишете също поне да знам и да не се занимавам да търся инфо и да пиша по форуми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

https://mikrotik.com/product/intercell_10_b38_b39

само се договаряш с монополистите да ти пуснат роуминг на сим картите и си ти 😉
винаги може и ти да си пуснеш сим карти

https://www.amazon.com/Writable-Programmable-Telecom-Operator-XCRFID/dp/B07F5JGXZ2

как ще се разбереш с КРС не знам ама това ти е шанса за бюджета

 

п.с.
кат станеш монополист ще пускаш ли фрии карти на съформци?

  • Харесай 1
Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за одобрението на темата и отговора! 

 

Разгледах устройството и няколко pdf-а относно него. Определено не е това, което търся и искам да направя. 

Не искам да задължавам хората да слагат каквото и да било в устройствата си. Това би усложнило мен и тях. 

Ще съм много благодарен, дори и за повече пари, да дадете някакъв вариант за точно това, което съм описал. 

 

Ако не е възможно, също пишете :)

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Няма как да направиш стабилна MESH мрежа без да добавиш 2 нули отзад на сумата.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ясно :) Благодаря за мнението.

Да видим и другите какво ще добавят като мнение. Темата би била полезна и за други решили да тръгнат по този път. 

 

Ще си позволя да дам линкове. 

https://www.aradial.com/ - тези са с готовия софт за разплащане, дори се рекламират в гугъл

 

https://www.wispa.org/how_to_start_a_wisp.php - тук също има полезно инфо

Имаше вчера попаднах на една тема, един човек е започнал любителски и статията не стига дъното. Описал е всичко през годините и е дал много инфо. 

Утре ще я потърся и споделя. Хронологията в браузъра е много голяма и в момента не я намирам. 

Който има интерес да потърси и в reddit, също има доста теми. 

 

 

Най-вероятно ще потърся и аз още инфо и ще споделя, дали съм решил да правя нещо на кратко разстояние и към кои устройства съм се насочил. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Горното устройство, 4Г бисквитка на USB боцната в AP-то, по евтино на дали.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бях забравил за бисквитките, вариант са да. 

Единствено ме спират проблемите със направата на сим картите и това, че устройството поддържа малко на брой активни потребители. 

Също и вероятни нужди от лицензиране. 

 

Има ли по-скъп вариант с по-добри характеристики? Примерно за 1000 активни юзъра накуп? 

Гледах в микротик, но май това им е най-скъпото... 

Колко му е range като обхват? На едно място видях 10км,дали е вярно? 

Не видях и дали има някакъв софт към него за управление? На места пише intercell os, но в гугъл нищо не излиза. 

 

Ако се постави на място с други антени, дали биха повлияли на работата му? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Новата разработка на Ubiquiti "Wave" (60Ghz) ти покрива по-голямата част от мрежовите изискванията, както и има софтуер към нея (готов)), за някои от нуждите на начинанието.
Не всички устройства от тези продукти са вече в продажба (в процес на разработка). Зад първоначалните (централни устройства - няма да е 1 вероятно), може да си сглобиш някаква по-корава машина под Линукс и там да си твориш софтуера.
Имат крайни MESH станции, които хем приемат за даден клиент, хем предават към съседните, и колкото са повече, толкова по-стабилна и бърза е комуникацията в дадена площ.

Бюджета ти е изключително недостатъчен за подобен старт!
Ако ще караш с Убикуити, ще стигне за една базова станция и евентуално един или два клиента (хотели) - ако тръгнеш в тази посока, стартирай с най-големия клиент, от когото да можеш да генерираш по-голямо количество кеш - реално е възможно, ако не бързаш много :) (клиент по клиент).
Базовата АП станция поддържа до 15 клиента
, могат да се обединяват (от към покритие) няколко такива базови станции, а след всяка приемна да монтираш MESH станции.
Големия плюс (и конкурентно предимство), ако добре си изградиш точките, е близък аналог на оптична свързаност (скорост и латенция).

Другия ти вариант е подобен на горния, но не Меш, а регион по регион (АП за някаква площ), след това някой P-t-P линк и пак АП и така докато си покриеш територията.
На 5Ghz най-вероятно ще е трагедия (зависи колко други има около теб). За по-малки разстояние може да помислиш над вариантите на Микротик (60GHz) - доста евтини са и прилично работят.

Така зададен въпроса предполага, че трябва да навлезеш доста по-сериозно в тематиките на мрежите. Идеята ти е интересна, но ако разчиташ само на частта с програмирането, няма да ти се получат нещата. Качеството на изграждане на мрежата е определящо тук - т.е. основното нещо е да предоставиш читава услуга, за която да има търсене, а не как да си монетизираш софтуера!
Потърси си някой колега с опит около теб и пробвайте заедно да го сътворите някак.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Супер отговор, благодаря! 

Аз не спирам да ровя и попаднах на едни евтини устройства с много добри характеристики и гаранция 3 години. Потърсих и тук, но не ги открих. 

https://www.ruijienetworks.com/

 

Първоначално си мислех, че мога да имам безкрайни уифи юзъри с техните пароли, но това действително се водило ssid и прочетох, че максимума е 32.(което мен не ме устройва) Да не говорим, че влошавало и работата на устройствата. 

Само, че после прочетох, че по-модерните устройства (като тези, към които дадох линк) 

Имат вътрешни страници за авторизация. Може да лимитираш потребителите по-всякакъв начин и да се иска от тях код за достъп, емейл и име или друг, за да имат достъп до главния Ssid. 

 

Аз обаче няма как да опъвам кабели, да ползвам бормашина, да се качвам по стълби и т.н.

Идеята е да имам custom портал с всички тези неща, които съм ги написал с ssh. Искам цялата функционалност да минава през моя портал. 

 

Аз мога да започна и от 1 хотел, като за начало, но не знам какви устройства биха ми свършили работа...

Ако хотела е 20 етажа и има 170 стаи, какво би ми свършило работа? 

И как ще е по-добре да се разположат устройствата? Горе или долу? То най-вероятно и по стаите ще трябва да има.. 

Целта ми е добра връзка без окабеляване. Аз вероятно ще се справя и сам с настройките им, но не знам къде, как и какво. Какви устройства и къде да се разположат...

Примерно в главното устройство да влиза rj45/sfp и да се настрои, а след това да се предава сигнала чрез други,за да се покрие целия хотел. 

Това ще е най-добре за мен и ще мога да си го поддържам и сам (поне отначало) 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пускам инфо какво имам в предвид. 

 

https://help.gowifi.co.nz/support/solutions/articles/48000988819-creating-vouchers-for-guest-access-in-unifi

https://community.ruijienetworks.com/forum.php?mod=viewthread&tid=829&extra=page%3D1

 

Това са теми за ubiquiti и за тези по-горе. 

Наричат го captive portal или guest access. 

 

Аз съм се закачвал към WiFi на shell бензиностанции и ми е искало винаги емейл в такава страница, за да тръгне нета. 

 

При мен тази функционалност (без логин страницата) трябва да става чрез ssh. 

Не държа да е с потребител и парола, може и да е с код. 

Някои на кода му викат voucher. 

 

Питах ги тези ruiji, но казват, че това не се поддържа през ssh. 

Предполагам и ubiquiti ще кажат същото. 

Ако ми дадете модели на тази марка, които ми биха свършили работа ще пусна тема във форума им. 

 

Целта е да генерира кода през ssh за логин на самия потребител. 

 

Защо го искам това? 

При мен ще е по информативно, ще може да се следят различни неща и ще поддържа онлайн разплащане. 

Ще може да се добавят и допълнителни полета за даден клиент. 

Ще има и търсачка + странициране.

Ще има и поддръжка на различни езици. 

Харесал съм и малко принтерче, което ще го интегрирам със системата, за да се печатат юзърите с паролите/ваучер кода и QR код за лесен достъп. (1-2 клика) 

Редактирано от Pok4
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 11.12.2022 г. at 18:12, Pok4 написа:

Аз обаче няма как да опъвам кабели, да ползвам бормашина, да се качвам по стълби и т.н.

 

Аз мога да започна и от 1 хотел, като за начало, но не знам какви устройства биха ми свършили работа...
Ако хотела е 20 етажа и има 170 стаи, какво би ми свършило работа?
И как ще е по-добре да се разположат устройствата? Горе или долу? То най-вероятно и по стаите ще трябва да има..

Това ще е най-добре за мен и ще мога да си го поддържам и сам (поне отначало)

Търси си колега в региона, както ти писах по-горе, понеже и кабели ще трябва да опъваш и бормашина да ползваш и на стълби да се качваш :)
Няма лесно, както и няма магически у-ва, които просто да ги наредиш и всичко да спи. Мрежовата ти част е най-важна в целия проект, а там имаш минимално разбиране. Няма кой да ти свърши работата на готово (не само тук) - знанията, които имат колеги в бранша са трупани много години (проби/грешки и плащане за тях) - това не е нещо, което може да наваксаш с една тема във форум. Практиката е доста по-различна от теорията и си иска опит.


Вариант 2 да си разработиш твоя система и да я продаваш като софтуер, с уговорката, че много от тези неща вече ги има (примерно в Микротик) - може би не точно с тази функционалност но...
 

  • Харесай 1

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, така е. 

 

Бях обещал да споделя една статия за wisp - https://turbofuture.com/computers/How-to-Build-a-Large-Citywide-WiFi-HotspotZone

Приятно четене :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.