Jump to content

Имам проблем с даунгрейд на връзката от 1гбит към 100мбит между Микротик устройства след няколко дни


Recommended Posts

Схемата на окабеляване има няколко точки с кийстоуни, които са свързани един към друг и общата дължина на трасето е около 50м. В единия край има суич CRS-112-8P-4S, а в другия - рутер hAP AC.

При първоначално свързване се закачат на 1 гигабит, но след известно време (варира в рамките на няколко дни) се даунгрейдва до 100мбит. Търся съвет как да открия проблемния участък, тъй при свързване на рутера в някой от средните кийстоуни с цел скъсяване на трасето, не виждам проблем.

Тествал съм с евтин тестер за мрежи и всички пинове си светват нормално, а в друг форум търсих съвет за по-скъпо устройство, което да мери и качеството/съпротивлението на отделните пинове, но ми предложиха само много скъпо устройство на Флюк за сертифициране и определено не мога да си го позволя (това е домашната ми мрежа).

Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Собственик

Случайно да ползваш POE ? 

И аз на две места почна да ми го прави това, и на двете места захранвам със POE, смъкнах една версия по надолу и за сега работи

Разликата между английските ,руските и българските форуми:

в английския форум задаваш въпрос, отговарят

в руския задваш въпрос ,отговарят ти и на свой ред те питат нещо

в българския форум, като зададеш въпрос всички започват да ти обясняват колко си прост

Недей да спориш с глупака. Първо ще те приравни до неговото ниво, после ще те бие с опита си.

-------------------

Когато фактите говорят и боговете мълчат

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мда, има проблеми с някой устройства и "последната" версия. Пробвай с longterm. На един powerbox след ъпдейт изобщо не му се вдигнаха пое портовете, та се разходих да го видя.

Кабела какъв е?

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За съжаление не ползвам ПоЕ, но първоначално мислих че е от него, тъй като беше в автоматичен режим (от страна на суича) и като го спрях се върна на 1гбит, но причината беше че интерфейса се рестартира.

Рутера е на версия 7.1.1, а суича на 6.42.11. В момента разполагам само с евтин суич на тп-линк, та освен ще опитам и с него. Бих преправил и всички кийстоуни, но няма никакъв аванс в кабелите и може да не успея изобщо да ги свържа.

EDIT:

Прегледах и останалите портове на суича и се оказа, че няколко от другите ми устройства поддържат само 100мбит (самсунг тв, raspberry pi, едни сет топ бокс), но при тях си показва Advertising 1000m full / Link Partner Advertising 100m full, като освен тях имам и 2 устройства на гигабит и работят коректно, а при проблемния пише и на двете места 100m full.

Редактирано от borisoff
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Междувременно ъпдейтнах суича до 6.48.6 и конфигурирах порта да адвертайзва само 1000M half/full и засега стои свързан на гигабитова скорост от няколко часа и не е даунгрейднало, а като правих няколко тества по-рано директно се връзваше на 100М и дори не даунгрейдваше, освен да е бил някакъв бъг, не знам..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 часа, borisoff написа:

Междувременно ъпдейтнах суича до 6.48.6 и конфигурирах порта да адвертайзва само 1000M half/full и засега стои свързан на гигабитова скорост от няколко часа и не е даунгрейднало, а като правих няколко тества по-рано директно се връзваше на 100М и дори не даунгрейдваше, освен да е бил някакъв бъг, не знам..

То хубаво ти "свети" на 1G, ама аз на твое място бих пробвал колко трафик ще изтика.

Редактирано от Inkas
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Освен че Актуализираш софтуера, фирмуера актуализираш ли?

> system/routerboard/upgrade
Do you really want to upgrade firmware? [y/n] 
y
echo: system,info,critical Firmware upgraded successfully, please reboot for changes to take effect!

 

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ъпдейтнах и фърмуеъра, но все още няма промяна. Веднага след ъпдейта не можеше да се върже при фиксиран на гигабит адвертайзинг и пуснах теста на кабела и пишеше за двойките: normal/0m open/0m open/64m open/62m, смени един-два пъти статуса на първа и втора двойки и по някое време всички станаха normal/51m, като опитах пак поне 1-2 пъти се повтори поведението и се връзваше на различни метри, последно на 59m.

Знаете ли дали след рестарт се запазват скриптове като следния, въведени ръчно през терминала и дали са достатъчно добър индикатор за разпадане на връзката, за да я следя известно време:
 

/interface ethernet monitor ether6 once do={
 :if ($"status" != "link-ok") do={ :log info "ether6 is WITHOUT LINK"};
 :if ($"auto-negotiation" != "done") do={ :log info "ether6 auto-negotiation NOT WORKING"};
 :if ($"rate" != "1Gbps") do={ :log info "ether6 is NOT 1Gbps"};
 :if ($"full-duplex" = "no") do={ :log info "ether6 is NOT Full-Duplex"};
}

 

Редактирано от borisoff
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aко имаш проблем с трасето и го фиксираш на 1000мб когато види зора просто ще спре. Затова по-добре да е 10/100/1000

 

Ta kaкъв е кабела?

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прочетох сумати мнения като 90% се обсъжда софтуера и накрая някой да попита за кабела . Пичове в 90% проблема е в кабела или конкретния хардуер. Тестери бол ,https://etop.bg/кабелни-тестери но добрите са много пари. Можеше да измериш линията като чифтове с омметар  има как да си направиш тестова постановка  . Фиксирането на скоростта оправя често проблема но и често спира директно . С добър кабел имах перфектно работещо трасе на 180 метра на 100М изключения много . Най важното е вида кабел и добри връзки при 1G  при 10 г са важни и инсертите и дори растоянието между два инсерта да не си пречат на пачпанела . При 40G e добре минимум 6 категория и препорачително 7-ма .  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кабелите са полагани през 2007-2008 и предполагам че са стандартен фтп кабел, имат си фолио и са леко тъмни сиви с не много гъвкава обвивка, спечена с времето. Аз също си мисля, че проблема е по-скоро в трасето, но поради липсата на свободен кабел, съм силно ограничен откъм преправяне на кийстоуните по розетките, имам аванс най-много за по 1 опит. От страницата с тестерите, има ли някой с мерене на съпротивление или някаква индикация за кофти пин/чифт?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
Преди 1 час, borisoff написа:

От страницата с тестерите, има ли някой с мерене на съпротивление или някаква индикация за кофти пин/чифт?

Това се разбира с теста за дължина на кабела,
като едните мерят на отворено други през пробка-та

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами за основните измервания надали има голема разлика . Има разлика в екстрите ,като при по евтините е в броя на пробките една или осем . После има в тъчскрина и други дребни екстри . Просто прегледай клипчета с ревюта и си харесай според парите . Добри са но не са Fluke . Както казах постоянно токово измерване може да си направиш сам , но по важно е на високи честоти как се държи . С внимателна работа може да прекербоваш и да пробваш бес да скасяваш много даже не би трябвало въобще да скасяваш.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прегледах няколко видео ревюта, но никъде не обясниха дали може да засече лошо качество на един от пиновете. Проблема е, че при моя кабел като тествам с евтин тестер всички пинове си светят и се чудя дали изобщо би имало някаква разлика при тестване с такова устройство?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.