Jump to content
  • 0

Препоръки за конфигурация

maguss4o
 Share

Question

Здравейте колеги,

Извинявам се ако вече има съществуваща тема с подобни въпроси. Нужна ми е препоръка за конфигурация на 3 стаен апартамент.

Във всяка стая има изкарани розетки. В стая по 4-6, което прави около 14 кабела събрани в килера по последни спомени. Смятам да сложа 7U комуникационен шкаф и да подредя всичко както си трябва - 1U разклонител с предпазител, 1U пач панел, 1U панел за аранжиране на кабели, комутатор и маршрутизатор.

И тука идват големите въпроси за мен и се нуждая от помощ понеже не съм запознат много с пазара и последните модели устройства на Микротик, а и на други марки.

Като за начало търся рутер и суич или комбинирано устройство и AP, като цялата конфигурация да покрива следните изисквания:

• Минимум 16 гигабитови портове
  • Поддръжка на 2.4 и 5 GHz безжична мрежа с честотна лента от поне 1500Mbps
  • Конфигуриране на VLAN-ве за определени портове за IP телевизия
  • QoS

За безжичната мрежа предполагам може да се изгради и с 2 AP-та, едно в хола и едно в едната спалня (ново строителство, тухла)?

Моля дайте предложения за подходящи устройства.

Благодаря.

10 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Administrator

Не обичам много да давам съвети, по скоро бих казал какво бих направил аз, естествено за всичко мога да се обоснова:

шкаф: Rack 4U 310x300mm W310/D300/H235
Не мисля, че ти трябва нещо повече от 4U. Да монтираш пач панел за 14 кабела е малко излишно още повече, че пач панели в големите шкафове се използват с цел обозначаване кой от къде идва и към какво се връзва, защото следващия колега трябва да се ориентира по схемата която се лепи от вътрешната страна на вратата на шкафа. Представи си магазин на два етажа, с офиси на втория и каси на първия, това е минимум 48 портов суич, без схема и пач панел не можеш да направиш така нареченото прозвъняване защото ако някоя каса не работи трябва да има твой колега там и евентуално да извадиш 47 пъти RJ-45 за да видиш това ли е кабела. А ти имаш 3 стай и 14 кабела - пач панела е напълно излишен.

рутер: RB750Gr3
Незнам на колко години стана този модел но e най доброто от ниския евтин клас на MикроTик, между другото платката е същата като на EdgeRouter X, тоест същия хардуер. И UBNT и Mtik жънат доста години вече с тези модели. 4 -ри ядрен CPU, 256 MB RAM, Гигабит за малко над 100 лева няма други пройзводители които предлагат такива параметри.

суич: TL-SG1016D V8
Не понасям суйчиве с адаптери защото забиват, след седмица, след месец рано или късно като стане 190 волта напрежението за 3 секунди и умират. Тези модели на Tрепе линк не правят това защото имат собствено захранване с бобинка и компютърен кабел, цената е сладка - както казват в КауфЛанд: -ХУбаво и евтино :)

точка за достъп: Archer AX20
Бих ти препоръчал антена на МикроТик но те все още нямат AX стандарт. Сега някой ще каже ама защо ти е ?!?! -Еми защото телефона ми е с AX и лаптопа ми е с AX !!! Бих ти препоръчал UBNT но там пък трябва конфигурираш антената от облак. Разбирам да е за 10 антени да и правиш някакви профили ама за една не си струва. Още с първото влизане в Archer AX20 ще намериш бутон който да вкараш устройството в AP режим и да конфигурираш името и паролата на мрежата, след рестарт имаш AP в AX стандарт, точно 20 секунди. С такъв покривам няколко апарамента по 100 квадрата но при условия устройството да е в центъра на жилището, на 1/1,5 метра височина без да е близо до телевизори, огледала и микровълнови печки. (не го монтирай в спалнята)

------------------------------------------------------------------------

На пръв поглед може би тази конфигурация изглежда като "сбиротак", но всички тези устройства макар и от различни пройзводители е най доброто и изпитано от самите тях. Например: TP-link нямат такъв рутер а МикроТик такъв суич, за AP да не говорим, така и не мога да разбера защо МикроТик не изкарват AX, като TP-Link имат още от началото на 2020 година а утре ставаме 2022 ...

switch.png

router.png

rack.png

ap.png

• 0

Каква скорост се постига с два стрийма при 5GHz AX в идеални условия със свързано едно устройство безжично  - при AC варира до около 600мб/с?

Инак чака се да се появи AX и при Микротик. Може да е модел 4MIMO или 8MIMO:

e4f5adb5e8f717ca8d565267ba8b2073a465b423

Горе липстващият чип се предполага, че ще бъде IPQ8074, който и сега се намира във wifiwave2 пакета и то две версии ! Така, че очаквам скоро сериозен заместител на RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN и вероятно ще има име нещо от рода на RB5009UG+S+5HPaxQ2HPax-IN 😉

Edited by JohnTRIVOLTA

• 0
  • Administrator

TP-Link AX20 не е забивал досега, имам го от 6 месеца, за тези 6 месеца има два update на firmware,макар, че е Intel 1.5 Ghz е студен в натоварено положение. Лаптопа ми е ThinkPad E15 а телефона Samsung A72, теста не е в идеални условия, има и други свързани на 5Ghz, но съм в същата стая 25 квадрата с 65 инчов Телевизор който върти youtube на . Не ползвам Archer-а за рутер, а както примера в темата ми е само AP. Мисля, че тук опцията е 80+80Mhz тоест едно устройство на една честота а друго на друга, не мисля, че е възможно едно устройство да се свърже на 160Mhz лента (не съм сигурен и сега не ми се чете) Незнам какво мога да искам повече от това - Да имам Интернет 576Mbits и то на WIFI.

Screenshot from 2021-12-19 23-37-25.png

Screenshot_20211219-233814_Speedtest.jpg

• 0

Добре е имайки предвид , че теста не е локално с iperf т.е. вероятно може и повече понеже един Xiaomi Mi 4Ag с нашит OpenWRT държи близки стойности, а е на цена от 45лв.

[ ID] Interval           Transfer     Bandwidth
[  4]   0.00-1.01   sec  56.2 MBytes   466 Mbits/sec                  
[  4]   1.01-2.00   sec  65.4 MBytes   555 Mbits/sec                  
[  4]   2.00-3.00   sec  64.4 MBytes   540 Mbits/sec                  
[  4]   3.00-4.00   sec  66.7 MBytes   560 Mbits/sec                  
[  4]   4.00-5.00   sec  66.2 MBytes   555 Mbits/sec                  
[  4]   5.00-6.00   sec  65.3 MBytes   547 Mbits/sec                  
[  4]   6.00-7.00   sec  66.7 MBytes   558 Mbits/sec                  
[  4]   7.00-8.00   sec  65.3 MBytes   550 Mbits/sec                  
[  4]   8.00-9.00   sec  65.1 MBytes   546 Mbits/sec                  
[  4]   9.00-10.00  sec  64.9 MBytes   545 Mbits/sec                  
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
[ ID] Interval           Transfer     Bandwidth       Retr
[  4]   0.00-10.00  sec   649 MBytes   544 Mbits/sec  237             sender
[  4]   0.00-10.00  sec   647 MBytes   543 Mbits/sec                  receiver

• 0

За споменатите рутери ще вършат идеална работа а новия още по добра . За Tp-Link e  ще ми е интересно ,ама така как стана 6 месеца UP пак имало два ъпдейта те без рестарт ли стават ,а и тези ъпдейти проблем ли имаше или просто да е с най новата добра версия . 

• 0

Според мен ако TP-Link a не е в AP няма да изкара такива скорости и ще има проблем със стабилноста.

Analog Audio™

• 0
  • Administrator

EnGenius ECW220 Wi-Fi 6 2×2
чудесно АР с всички глезотии кара 500/500 тествано вероятно и повече

Supports up to 1,200 Mbps in 5-GHz frequency band & 574 Mbps in 2.4-GHz frequency band

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа

ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

• 0
  • Administrator
Преди 12 часа, niki6 написа:

За споменатите рутери ще вършат идеална работа а новия още по добра . За Tp-Link e  ще ми е интересно ,ама така как стана 6 месеца UP пак имало два ъпдейта те без рестарт ли стават ,а и тези ъпдейти проблем ли имаше или просто да е с най новата добра версия . 

@niki6

Искаш ли да прочетеш пак какво съм написал:

Цитат

TP-Link AX20 не е забивал досега, имам го от 6 месеца, за тези 6 месеца има два update на firmware.

Никъде не пише колко е uptime, казвам, че го имам от 6 месеца и само два пъти съм го рестартирал заради обновяване. Когато влезеш в web интерфейса на рутера ако има нова версия ти предлага обновяване само чрез един бутон, натискаш го той се обновява и рестартира. На въпроса защо съм го направил. Винаги чета change log преди да обновя каквото и да било, до самия бутон за обновяване има линк change log който води в сайта на TP-link със списък с промените във версията.

Такива рутери съм сложил на клиенти 6-7 бройки за около 7-8 месеца, не им ги предлагам аз, те сами си ги купуват покрай "AX истерията". Сега ще питате как става това, давам пример. Отиваш в Технополис и казваш: - Аз не разбирам, искам най "мощния" рутер и там "мега експерта" ти предлага рутери с цена от 150 до 500 лева. Ти се шокирваш как може парче пластамаса да струва толкова пари и казваш: - Ами искам от 150 лева. Така получаваш някакъв TP-link AX 10/20/23, моя е 23, купих го от клиент който има два защото му покрих апартамента с един.

Преди 12 часа, master написа:

Според мен ако TP-Link a не е в AP няма да изкара такива скорости и ще има проблем със стабилноста.

Изкарва ги и с NAT, процесора му е: Broadcom BCM6755 1.5Ghz Quad-Core

ето сайт с тестове: https://www.blacktubi.com/review/tp-link-archer-ax20/