Jump to content

Енергоефективни сървъри


Networker

Recommended Posts

Здравейте,
да отворя една тема, която може би да е полезна и на други колеги.

Обмислям вариант за замяна на сървъри (базирани на стари Xeon-и) със по-енергоефективни решения, които могат по-лесно да се прекарат през батерии (12/24V). Вместо обработка на много клиенти към един сървър мисля да разделя машините на примерно 254 клиента (и приблизителен трафик до 1Gbps). Съвременните процесори доста се развиха и с обработката на 1Gbps трафик биха се справили вече процесори с по-ниска изчислителна мощност (и цена), като примерно Intel J1900.
Заглеждам miniITX дънни платки, които имат захранване от 9 до 19V, но ми се виждат слабички и е малко по-сложно да се добавят прилични мрежови карти (нужни са кутии, захващане и прочие).

Също така гледам USDT машинки (те си идва с букси за 19V), на които могат да се слагат low power процесори (примерно сокет 1155).

Попадали ли сте в BG на индустриални PC-та или малки xeon (low-power) базирани такива, които относително лесно могат да се захранят (с ATX адаптерни платки или други варианти) през батерии?

Благодаря предварително за предложенията.

Редактирано от Networker

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Старите сървъри с 8+ мегабаита L3 кеш са трудни за настигане от тези маловатни машини.

Инвестирай в соларни панели и хибриден инвертор.

4х55W панели ми пестят между 0,5-1,6 киловата на ден.

  • Харесай 1
Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обмислям и панели, но малко по-натам.
Сега съм намерил едни машинки, на които може да се слага low-power Xeon - на много прилични цени.
Остава да измисля как да понижа от диапазон 20 до 29V (входен) към 19-19,5V изходен.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако енергийната ефективност е най-важната за теб, можеш да се замисли за ARM базирани сървъри. Моят домашен уеб сървър е китайски TV Box, който съм купил за 36 долара и работи вече 3-4 г. 10-тина сайта държи и буквално е студен, с пасивното си охлаждане. Тоест, я харчи 2 вата, я не. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Ако ще рутира,и ще се търси цена , ARM.

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С ARM може да има някои проблеми самата ОС, иначе ги следя с интерес (особено посока сървъри), имаше зависимости и за RAM при тях.
Търся баланс - хем енергийна ефективност, хем да има все пак изчислителна мощност и възможност за монтаж на една идея по читави LAN карти (т.е. някой и друг стандартен интерфейс).

Замислих се днес, че стара мобилна работна станция отговаря на много от тези изисквания - с читава батерия карат по няколко часа :).

 

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Излишно се вкарваш във филми. И двете фирми ( UI/ MT ) имат готови рaботещи решения  в рамките на 20-30W за трафици над гигабит.

 

   

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В момента съм с Debian на тези машини и почти всичко, което ползвам е custom правено от мен - от шейпърите с нещо като билинг, до изискванията за следене по ЗЕС, мониторинги, скриптове за следене на клиенти при аварии и прочие. Това няма как да го имплементирам на МТ/UI към момента - не и без инвестиране на много време и оптимизации.
Тези дни ми идва първата тестова бройка - проблема ми остава само в преобразуването към 19,5V.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Това което си направил го премести там където имаш 220, а за това което искаш да направиш ползвай LP ( low powered ) решения на марката която ти допада откъм работа или образноказано децентрализация  и пренос.

Отсега съм убеден че ще изгубиш много време  и някаква част пари докато постигнеш някакви резултати откъм ват/трафик.

Тези неща за който говориш ги има имплентирани в МТ/UI,интересно е че не можеш да ги откриеш във възможностте им. Кое е това което ти липсва като функционалност ?

 

 

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дам трудно е да се премести нещо работещо ,но модела сървар да върши работата на рутер винаги е прекалено неефективен поне енергйино модел . При нас работеше такъв модел направен с 3 сървара и един отделен за билинга . С години работеше  въпреки че Светлин имаше готов варянт с Микротик рутери като те са си чисти BNG-Routers . Слагаш добри МТ рутери и един радиус да тиктака и решението е предоволно подсигорено енергйино.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 3.12.2021 г. at 18:51, kokaracha написа:

Отсега съм убеден че ще изгубиш много време  и някаква част пари докато постигнеш някакви резултати откъм ват/трафик.

Тези неща за който говориш ги има имплентирани в МТ/UI,интересно е че не можеш да ги откриеш във възможностте им. Кое е това което ти липсва като функционалност ?

 

 

Вероятно ще изгубя някакво време и пари, но повече време ще ми отнеме да имплементирам всичко към Микротик или друг ОС.
В момента съм си направил скриптове с доста писане по RADIUS-а и автоматизации с MySQL за добавяне на тарифи/клиенти/скорости/VLAN лимитации и прочие. Оптимизиран шейпър ползващ hex таблици, с който си играх камара време (сега си го генерирам с външен скрипт, който вади части от данните от MySQL-а).
Отделно статистика на самото ползване на услугата от клиенти при PPPoE (пак в MySQL). Също така някои от нещата, които ги искат в ЗЕС - част от следенето на трафик, копиране и съхраняване на данни и sync-ове, доста отделни автоматизации при работа със самата ОС. Общо взето ще ми е голямо кино да го почвам на ново под друга ОС - убеден съм, че е възможно всико да се преправи - все пак скриптове могат да се правят и в Микротик, но просто нямам това време.
Някога съм изгубил доста време да напасна версии на Дебиан с ядро и определени софтуери (версия по версия), докато ги накарам да работят бетон едно с друго.
Направо не ми се почва разпипване в тази посока :)

При първоначални тестове докарвам 35W с натоварване 100% на първата тестова машинка - което е доста добре за X86.
Утре ще тествам с Low power Xeon (45W-ов).

Из амазон съм виждал едни готини модули, които директно преобразуват от 12 или 24V към 19 (цялото е затворено в голям радиатор), но ми се искаше решение от БГ (при евентуален дефект да не го чакам от някъде (особено с тези логистични проблеми по света и у нас).

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.