Jump to content

Линк на 150 метра?


bozko

Recommended Posts

5 hours ago, msboy said:

Според мен Mikrotik SXTsq Lite5 е най-евтиния вариант за такава връзка.

Сърдечно благодаря. 

6 hours ago, master said:

За рестартирането вината едва ли е в мт. Имаш друг проблем. Имаме мт с по над 1000 дни ъп които бяха рестартирани заради ъпдейт.

Това е новото нормално....

Къде вменявам вина на микротик? Кое е новото нормално - в технически форум, в технически въпрос, надявам се почти грамотно зададен, да ти пишат, че рутер без ток не работел и си идиот? 

 

Впрочем, ако си имал 1000 дни ъптайм на микротик, означава, че си бил с 3 години стар OS. Много професионално.  

  • Хаха 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Постоянното ъпдейтване се прави само от домашните абонати от тип "селска среда". Никой мрежар който поддържа сложен сетъп не ъпдейтва всичко и веднага, защото не е ясно на какво ще се надене. В повечето случаи ъпдейтването се прави за да се реши конкретна задача или да се изчисти конкретен проблем.

Бордер рутерите при мен са с ъптайм над 2500 дни. Проблем ?

  • Харесай 3
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 часа, computer написа:

Постоянното ъпдейтване се прави само от домашните абонати от тип "селска среда". Никой мрежар който поддържа сложен сетъп не ъпдейтва всичко и веднага, защото не е ясно на какво ще се надене. В повечето случаи ъпдейтването се прави за да се реши конкретна задача или да се изчисти конкретен проблем.

Бордер рутерите при мен са с ъптайм над 2500 дни. Проблем ?

Колегата добре го е обяснил. Ама всеки си има виждане. Примерно домашните микротици ги ъпдейтвам постоянно за да гледам какво се случва. Но тези по мрежата само при нужда.

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 18 часа, bozko написа:

Впрочем, ако си имал 1000 дни ъптайм на микротик, означава, че си бил с 3 години стар OS. Много професионално.  

Старо инженерно правило "Работи ли , недей да го ПИПАШ!!!". Щом няма нещо, което да те касае недей да ъпдейтваш.  Ако ти върши работа остави го да работи така както си е.  Да ъпдейтваш всеки ден или всяка седмица не е проява на професионализъм. Ако с това изречение твое "При мен микротик се рестартира при отпадане на тока или ъпдейт на ос-а. Мога ли да очаквам от това устройство сходно поведение?" си искал да кажеш за резервираност на електрозахранването то това ще оскъпи линка като цяло защото ще трябват зареждачки, акумулатори и т.н

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Първо искам да си призная, че не следя темата и съм прочел само последните четири поста които засягат обновлението на софтуера. Незнам защо трябва да имам "собствено виждане" или да следвам "стари инженерни правила" за да обновявам софтуер като не съм нито моден дизайнер нито инженер. Аз съм просто системен администратор който преди да обнови, ред по ред чете Changelog (моля Ви кликнете на линка).

Давам Пример (от горните постове)
Имам Border Router с няколко BGP peers, един рестарт дори в 5 часа сутринта не предвещава скучен ден, но ако в Changelog има improving, security или stability BGP го обновявам задължително още същата нощ. За WIFI да не говорим, до преди 5 години да имаш latency 10ms с NV2 си беше нормално, когато го оправиха обнових всичките антени, костваше ми една седмица защото го правех само нощем. Или пък си представете още по краен вариант critical update. - Пак ли няма да обновите защото работи ?!

И така, за да не съм голословен ви показвам последния Changelog и питам, ако имате суич crs3xx, виртуална машина chr или hEX S ще обновите ли ?

MikroTik_Changelog.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така. Явно наистина не съм се изразил съвсем разбираемо, но за мен техника, която се рестартира при ъпдейт и драма с тока е страхотна.

Не е оплакване, а откровена хвалба. Ако някой се чувства засегнат от мой пост - моля да ме извини. 

Така и така отиде в офтопик цялата работа, а и аз получих отлични отговори на питането ми, но пък тематат за ъпдейтите също е много интересна. 

Трябва да си много голям смелчага и/ли разбирач, за да оставиш видимо отвън устройство на 3 или 7 годишен софтуер. А, аз не съм нито 1 от двете. Имам работещ Debian 4, но не хваля много с него и категорично не е достъпен отвън по никакъв начин. Микротик гледам да го държа максимум на 2-3 месеца стар софтуер, въпреки че като цяло 6.х е много стабилен, базиран на древен kernel, май 2.6, и като цяло позволява да не го обгрижваш много, много. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
Преди 1 час, bozko написа:

Така. Явно наистина не съм се изразил съвсем разбираемо, но за мен техника, която се рестартира при ъпдейт и драма с тока е страхотна.

Не е оплакване, а откровена хвалба. Ако някой се чувства засегнат от мой пост - моля да ме извини. 

Така и така отиде в офтопик цялата работа, а и аз получих отлични отговори на питането ми, но пък тематат за ъпдейтите също е много интересна. 

Трябва да си много голям смелчага и/ли разбирач, за да оставиш видимо отвън устройство на 3 или 7 годишен софтуер. А, аз не съм нито 1 от двете. Имам работещ Debian 4, но не хваля много с него и категорично не е достъпен отвън по никакъв начин. Микротик гледам да го държа максимум на 2-3 месеца стар софтуер, въпреки че като цяло 6.х е много стабилен, базиран на древен kernel, май 2.6, и като цяло позволява да не го обгрижваш много, много. 

Няма проблем да е отвън след като е затворено добре устройството. След това има максима която повечето хора спазват и тя е , че ако нещо работи добре то не се пипа, като древният кърнал на ROS v.6 е 3.3.5 - лесно може да го провериш, като си свалиш някой основен пакет/npk/. Инак има тук таме машини с RHEL4 и още бутат мрежи помежду си с VTUN и никой не ги е пипнал!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, bozko написа:

техника, която се рестартира при ъпдейт и драма с тока е страхотна

Аз пък не знам за техника която да не се рестартира при ъпдейт или при проблеми с тока. Може и да съм изостанал технически, но надали :)

Някои у-ва се рестартират много бързо, но това не значи, че не се. Дори платените Линукс решения, които позволяват ъпдейт на ядрото без рестарт, не могат да хванат всички случаи и понякога искат рестарт.

 

Преди 2 часа, bozko написа:

Трябва да си много голям смелчага и/ли разбирач, за да оставиш видимо отвън устройство на 3 или 7 годишен софтуер.

А ето тук бъркаш. Никой който работи професионално не го прави, да не говоря че практиката е да се създава мениджмънт интерфейс с нужните рестрикции, точно за тези нужди.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Разбирам, че никой от вас не го интересува какво обновява, тук въпроса е дали да, или не ...

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.