Jump to content

Подходящи AP за къща 400м2 (Стенен монтаж или стоящи)


dobriloff

Recommended Posts

Здравейте,

Мой роднина ще се нанася в къща 3 етажа около 400м2 общо. Като е правен ремонта са изкарани розетки по стените на около 50см от пода. Знам ,че с таванен монтаж би се получило най-добре но уви... Вариантите за закрепване на устройства са на стената до розетка или пък на пода (някой шкаф). Идеята е да се пусне едно и също SSID и да има roaming и къщата, цели се 2.4 + 5GHz. Общия брой на закачените устройствата ще бъде под 10. Моля дайте  съвет с какви устройства би се получило най-добре като покритие в предвид на това ,че устройствата трябва да са на ниско по стените или стоящи. Това са възможните устройства които ми се въртя из глават: UniFi UAP-AC Mesh, UniFi AC Long Range , Mikrotik cAP ac или пък TP-Link рутери с 4-5 антени.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен 3 броя RB952Ui-5ac2nD и все пак е много относително. Правил съм аналогична постановка но на първия етаж беше RB962UiGS-5HacT2HnT заради оптичния порт. Най-лесно ако имаш някакъв рутер който мислиш да ползваш, отиваш в къщата слагаш го и започваш да мериш сигнала. Местиш на различни места и т.н.

ТP-Link според мен изобщо не си заслужава времето и нервите, а unifi - да работи добре но иска и контролер.

Все пак ако се спреш на TP-Link гледай да 9 та серия поне или да има в AP режим опция да се въведе GW защото 840 / 841 които масово се слагат нямат тазия опция и когато са в режим AP няма как да ги достъпиш през интернет което е много неудобно.

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, master написа:

Според мен 3 броя RB952Ui-5ac2nD и все пак е много относително. Правил съм аналогична постановка но на първия етаж беше RB962UiGS-5HacT2HnT заради оптичния порт. Най-лесно ако имаш някакъв рутер който мислиш да ползваш, отиваш в къщата слагаш го и започваш да мериш сигнала. Местиш на различни места и т.н.

ТP-Link според мен изобщо не си заслужава времето и нервите, а unifi - да работи добре но иска и контролер.

Благодаря за предложението. Обмислях го това с RB962UiGS-5HacT2HnT , но в предвид на това ,че въпросното устройсто ще е в гаража , рещих ще може да се мине и без WiFi там и евентуално да се ползва hEX S , тъй като цената е по-ниска. Антените на RB952Ui-5ac2nD не са ли леко слабички за такова помещение ? :) Относно UniFi контролер е предвиден ако се ще прави с тях, ако реша да го правя с UniFi , кой от 2та варианта UAP-AC Mesh,  UAP-AC-LR би бил по ОК ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз мислех, че RB952Ui-5ac2nD е слаб но не е точно така. Все пак зависи от типа на строителството. Имал съм случай където 951 който си е микровълнова печка се задъхва от бетона. Но това са частни случаи. Щом няма да се ползва на едното място Wi-Fi може да се сложи 2011 също поради наличие на повече портове.

По отношение на UBNT LR серията според мен е безмислено да се слага в конкретната ситуация. Вземи под внимание, че което и да избереш сигнала на 5GHz ще е доста по-зле.

И все пак най-добре е да си замериш с някакво ап сигнала за да си спокоен. Всяка постройка е индивидуална и няма как някой да каже това ще работи 100% освен ако не е бил в точно същата ситуация.

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, master написа:

И аз мислех, че RB952Ui-5ac2nD е слаб но не е точно така. Все пак зависи от типа на строителството. Имал съм случай където 951 който си е микровълнова печка се задъхва от бетона. Но това са частни случаи. Щом няма да се ползва на едното място Wi-Fi може да се сложи 2011 също поради наличие на повече портове.

По отношение на UBNT LR серията според мен е безмислено да се слага в конкретната ситуация. Вземи под внимание, че което и да избереш сигнала на 5GHz ще е доста по-зле.

И все пак най-добре е да си замериш с някакво ап сигнала за да си спокоен. Всяка постройка е индивидуална и няма как някой да каже това ще работи 100% освен ако не е бил в точно същата ситуация.

Може ли да поясниш това за сигнала на 5GHz , както и защо UBNT LR би бил безмислен ? Относно 2011 10те порта не са ми достатъчни , така или иначе имам предвиден 16 порт switch.

Редактирано от dobriloff
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При една и съща изходна мощност на радио картите сигнала при по-високите честоти отслабва повече при прегради. В нета има изписано много по-въпроса. LR е с по-висока изходна мощност.

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 минути, master написа:

При една и съща изходна мощност на радио картите сигнала при по-високите честоти отслабва повече при прегради. В нета има изписано много по-въпроса. LR е с по-висока изходна мощност.

Сега разбрах какво имаш в предвид . Като цяло да не се надявам много на 5GHz , освен ако не съм в стаята при AP-то. Като се замисля , в къща никога не съм изследвал WiFi сигнала как е :) вероятно ефира ще е доста чист в сравнение с това с което съм свикнал (блокове и бизнес сгради). Тукувиж 2.4GHz се окаже напълно достътъчно. Благодаря ти.

Редактирано от dobriloff
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, работи си отлично просто е различно спрямо 2,4. Разликата на МТ с или без 5GHz е 10тина лева - няма смисъл да вземаш без 5GHz.

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Последен въпрос надявам се :) Някой пробвал ли е да монтира тези чинии (UBNT LR/Lite/PRO... или пък MT cAP ) на стена вместо на тавана ? Щото нали антените им уж излъчват в определена посока. Или за такъв тип монтаж просто да ползвам hap ac lite /hap ac2 /hap ac ?

Редактирано от dobriloff
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Стига да не ги монтираш зад телевизор ще работят без проблем.

 

Инак в хотелите сега е модерно да се слагат розетка с ЛАН RG45 2хUSB за зареждане и вградено AP,

че и работа върши.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, 111111 написа:

Стига да не ги монтираш зад телевизор ще работят без проблем.

 

Инак в хотелите сега е модерно да се слагат розетка с ЛАН RG45 2хUSB за зареждане и вградено AP,

че и работа върши.

Благодаря ти. Те ,че ще работят ще работят, по скоро въпроса е да сигнала къде ще ходи , съответно най-качествение сигнал на равнището на розетка ли ще е :) ?  Мисълта ми е да не се окаже ,че  с RB952Ui-5ac2nD на пода или на стената ще искарам много по-добър сигнал отколкото с UBNT UAP LR заради това ,че съм го сложил на стената. Относно AP-тата в розетка, виждал съм ги но там малко концепцията ми се бие. Очаква се да имаш AP във всяка розетка/стая. Сигнала му е слаб/достатъчен колкото за самата стая, но извън стаята вече -75dbm. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Погледни диаграмата на разпространение и ще ти се изясни.

Тез хотелските ги включват при активирана услуга към стаята после ги гасят.

Всяко едно отговаря на името на стаята.
Там скорост от 5 мегабита е много, и не трябва да е покритието кой знае какво.
и гипсокартон и оловно стъкло не се славят с каквато и да е НЕизолация на радио вълните.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Срам не срам , това го гледах няколко пъти https://help.ui.com/hc/en-us/articles/115005212927-UniFi-UAP-Antenna-Radiation-Patterns но така и  не разбрах какво точно показва ..  😞 съответно как да се ориентирам

Редактирано от dobriloff
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Гледка иззад устройството, и как облъчва в полусферата отпред,

от 0 градуса центъра, до 90 градуса периферията.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом искаш роуминг и двете честоти, вземи 2-3-4 от тези и ги сложи на мястото на розетките:

https://www.senetic.bg/product/UAP-AC-IW

или

https://www.senetic.bg/product/RBWSAP-5HAC2ND

За рутер в гаража hex S е отлично.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.