Jump to content

Преизграждане на WiFi мрежа в openspace оffice - 1000m2.


dobriloff

Recommended Posts

Здравейте,

Налага ми се да преизграждам на ново Wifi мрежата в офис който е 1000m2 тъй като покрай останалите реновации е хубаво и мрежата да се поднови. Към момента WiFi е изграден от 6-7 Mikotik RB2011UAS-2HnD/ RB951G-2HnD (2.4GHz) + 4 (OpenWRT)Tp-Link WDR4300 (5GHz), съответно еднакво SSID , различни канали..стандартните неща. За Mikrotik съм пробвал и с CAPsMAN ,но не мога да кажа ,че бях доволен от резултата и се върнах относно на самостоятелни конфигурации. Като цяло нещата работят вече 7-8 години без особени проблеми с 50-60 потребителя. Съответно въпроса ми е, при изгрждането на нова мрежа с какъв тип устройства резултата би бил най-добър? До момента офиса е бил нещо смесено между кутийски с дограма + отворено пространство , сега всичко ще стане отворено. Дилемата ми е , дали да не опитаме с 10-15 UniFi устройства или отново да се пробваме с Mikrotik и разни други с OpenWRT? Имам наблюдения ,че на разни места UniFi добре се справя , но все пак може да има и нещо още по-добре :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, master написа:

Според мен с опенврт ще си загубиш времето и нервите.

Това значи ли ,че с UniFi би се получило най-добре , до колкото си спомня при UniFi Controller настройваш просто SSID и Key било то Dongle или такъв инсталиран на PC . То си избира канали , прави си roaming.. и всичко е пушка. Или все пак има и по-добри варианти? Въпроса ми касае само WiFi AP за останлите неща Routing , Firewall.. си имам решение.

Редактирано от dobriloff
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И Mikrotik и Ubiquiti си имат плюсове и минуси. Аз за момента се въздържам от unifi серията. Гледам, че много колеги ги използват. Въпрос на гледна точка.

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разликата в цената не е чак толкова фрапираща, най-вече идеята е да работи сравнително безпроблемно, тъй като ще е голям провал няколко дена след деплоя ако дойде колега и каже , WiFi ме дропи през 5мин :) , което в момента се случва от време на време като се скупчат повече хора на едно място. От тази гледна точка май ще опитам с възможно по-голямо количество Unifi , където уж roaming е по-добре реализиран. А конкретно относно бюджета, нещата струват толкова колкото излязат.. щото при евентуален проблем възложителя веднага ще каже , аз не съм искал да бъде евтино, а да работи добре :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма да си направиш услуга ако слагаш много AP-та. Един Unifi AC Pro носи много. Ама много. Виждал съм над 100 потребителя да работят без да си пречат на едно устройство. А има и такива дето са по за няколкостотин - nano HD е отличен избор.

Open space ли е мястото?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разликата в цената с читави unifi и контролер е голяма. За носенето - носят но ако са много каквото и да сложиш ще си пречат. Според мен спасението е ако повечето клиентски устройства имат 5гхз. Ако заложиш на голямо количество ап та в малко пространство си е цяло изкуство да нацелиш правилните канали и мощности за да има смисъл.

Редактирано от master

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като гледам вариантите ми за антени са 3 : 

LR - 162bgn

AC Pro - 236bgn

Nano HD -  286bgn

CloudKey - 130bgn

UniFiSwitch 16 -150W - 512bgn

 

Помещение е малко под 1000м2 , сравнително Openspace. Ремонта на помежещението още не е стартирал но очаквам преградите да са от дограма или стъкло.

На първо четене аз ги изкарвам 8-10 устройства , като на схемата съм заложил 9.  Nano HD и AC PRO ми изглеждат най ОК , но знам ли и аз ... Пропуснах да спомена ,че въпросната WiFi мрежа ще се ползва от софтуерна фирма като основена свързаност, все пак ще оставим и някаква възможност за LAN, но като гледам тенденцията все повече хора гледат да работят на WiFi. Относно устройствата на 5Ghz , в днешно време май картата на всеки нов лаптоп ги поддържа.

 

WiFi.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Направи си го с кабел да ти е мирна главата. За основна свързаност на програмисти с ubiquiti ап-та си е таралеж в гащите.

  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 14.10.2020 г. at 10:08, dobriloff написа:

Разликата в цената не е чак толкова фрапираща, най-вече идеята е да работи сравнително безпроблемно, тъй като ще е голям провал няколко дена след деплоя ако дойде колега и каже , WiFi ме дропи през 5мин :) , което в момента се случва от време на време като се скупчат повече хора на едно място. От тази гледна точка май ще опитам с възможно по-голямо количество Unifi , където уж roaming е по-добре реализиран. А конкретно относно бюджета, нещата струват толкова колкото излязат.. щото при евентуален проблем възложителя веднага ще каже , аз не съм искал да бъде евтино, а да работи добре :)

Роуминга на унифито е за резил.... На скоро правих едно училище 15 точки унифи ац про не знам си колко децибела туй унуй... по 3 в коридор в края на стаите телефона казва превключен към мобилни данни ! Когато прехвърля от едното на другото устройство налу уш роуминг умен ама нъц ,прави дупки чака да реконектне (телефон от 2К лв) не някъв детски за 200 ама пак неще . Може и аз да бъркам някъде но преди това работих с Zyxel  и тяхното е на същото ниво като сигнал (гола вода)  само дето роуминга там работи.
На същият вид сграда слагам 2 рутера в същият коридор дето са унифитата ац про (рутерите са тенда ф3) от 30 лв и сигнал да те убие нет също ,да на над 30 клиента рутера кляка което е минус пред унифито , но пък електронния дневник работи и му стига :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При нас с 3 мт951 няма никакви проблеми в офис 400квадрата и над 50 устройства които работят on-line през целия ден и водят конферентни разговори. В момента един от тях е и рутер и шейп което е неправилно но скоро ще сложа отделна машина за целта. Рооминга е много капризен. С win7 и лаптоп няма никакви проблеми, някой телефони също работят отлично но други не. А за лаптоп мак няма да коментирам той изобщо не се свързваше към мрежата. 

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам една клиника правена с Unifi AC Pro, и роуминга си е пушка. И още няколко големи обекта с по няколкостотин утройства, и пак нямам проблем с роуминга. Следващите ще са с Nano HD. Горе - долу ги слагам по 1 устройство на 25-30 клиента, като при разполагането на АП-тата гледам всяко работно място да вижда поне 2 АП-та. Не съм най-големия фен на Unifi суичовете, всеки смарт суич с VLAN-и и PoE ще ти свърши работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, bezimenen написа:

Направи си го с кабел да ти е мирна главата. За основна свързаност на програмисти с ubiquiti ап-та си е таралеж в гащите.

Не можеш да си представиш до каква степен не харесвам работата на WiFi и желанието ми всичко да бъде LAN :).  Само ,че тук идва потребителя и казва аз вкъщи си цъкам на WiFi и всичко е супер .. ходи му обяснявай ,че у тях вероятно е на 5 метра от рутера и общо има 5 закачени устройства. Поради тази причина все пак трябва да осъществим въпросния WiFi колкото се може по-добре. 

 

Преди 1 час, nikymix_pz написа:

Роуминга на унифито е за резил.... На скоро правих едно училище 15 точки унифи ац про не знам си колко децибела туй унуй... по 3 в коридор в края на стаите телефона казва превключен към мобилни данни ! Когато прехвърля от едното на другото устройство налу уш роуминг умен ама нъц ,прави дупки чака да реконектне (телефон от 2К лв) не някъв детски за 200 ама пак неще . Може и аз да бъркам някъде но преди това работих с Zyxel  и тяхното е на същото ниво като сигнал (гола вода)  само дето роуминга там работи.
На същият вид сграда слагам 2 рутера в същият коридор дето са унифитата ац про (рутерите са тенда ф3) от 30 лв и сигнал да те убие нет също ,да на над 30 клиента рутера кляка което е минус пред унифито , но пък електронния дневник работи и му стига :)

Аз не мога да го повярвам това с лошия Roaming, още повече ,че в моя случай таргет групата са лаптопи а не мобилни телефони и там това с минаването към мобилни данни го няма :) . В друг наш обект който беше 400м2 , WiFi беше изграден от 12 UniFi AP (най-старите) , Интернет-а беше 100Мbit гарантиран, във въпросното помещение се проведе някакво събитие (програмираха/играха.. ) което беше 2-3 денонощия с 250+ потребителя , след края на събитието хората твърдяха ,че интернет-а летял каквото и да значи това. Със сигурност хората не са се разхождали постоянно за да тестват Roaming добре ли се получава, но ако имаше дропове 100% щяха да се оплачат 😀.

 

преди 51 минути, master написа:

При нас с 3 мт951 няма никакви проблеми в офис 400квадрата и над 50 устройства които работят on-line през целия ден и водят конферентни разговори. В момента един от тях е и рутер и шейп което е неправилно но скоро ще сложа отделна машина за целта. Рооминга е много капризен. С win7 и лаптоп няма никакви проблеми, някой телефони също работят отлично но други не. А за лаптоп мак няма да коментирам той изобщо не се свързваше към мрежата. 

Както в началото написах към момента на 2.4GHz разчитаме на 6-7 Mikotik RB2011UAS-2HnD/ RB951G-2HnD. Общо взето нещата работят добре , като проблемите са точно както си ги описал, Apple определено не харесва Mikrotik :) . Проблемите идват когато хората се скупчат на едно място  и в повечето случай всички се оказват закачени към едно и също устройство, без значение ,че има и друго близко AP. Специално в това отношение при UniFi май е по-добре тъй като конролера май се опитва да ги мести на съседно AP ако стане пренатоварване. 

 

преди 29 минути, yHuKyM написа:

Имам една клиника правена с Unifi AC Pro, и роуминга си е пушка. И още няколко големи обекта с по няколкостотин утройства, и пак нямам проблем с роуминга. Следващите ще са с Nano HD. Горе - долу ги слагам по 1 устройство на 25-30 клиента, като при разполагането на АП-тата гледам всяко работно място да вижда поне 2 АП-та. Не съм най-големия фен на Unifi суичовете, всеки смарт суич с VLAN-и и PoE ще ти свърши работа.

Никога не съм ползвал UniFi суичове  но реших ,че ще ми е по лесно с тях отколкото да имам камара от 10 адаптера или пък да търся POE пач панел :) , също така и текущити суичове с които разполагам са на по 7-8години и би било криво ако 2 месеца след деплоя огасне всичко щото на суича му е дошло вече времето.

 

Ако може някой да даде мнение относно разположеното което съм направил на схемата, съответно броя на AP-тата добре ли е :) 

Редактирано от dobriloff
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами, тогава взимаш 16 портовия юнифай, и ще си имаш бекъп вариант (стар суич + адаптерите които идват с антените :))

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.