Jump to content

V-Solution 300 mbit/s packet loss


MTLF

Recommended Posts

Здравейте колеги,

от едно известно време насам наблюдавам, че вечер когато на ПОН-а се вдигне трафика над 300 мбит/с започват едни странни загуби към ону-тата.

ОЛТ-то е 1600D-L3. През деня загуби няма, то и трафик няма. Интересното в случая е, че към самото IP  на олт-то загуби няма :). Имам един закачен клиент през лан порта на олт-то и той губи. Незнам от къде да го почна ..... Ако някой се е срещал с подобен проблем нека сподели неговият фикс :) С последна версия на софтуера съм.

 

Благодаря предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Managament IP адреса на OLT в друг VLAN ли е от клиентския ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 8 часа, Inkas написа:

Аз залагам на проблемно SFP

Искаш да кажеш проблемно ПОН SFP ?  Има такава вероятност. Интересното в случая, че всичките 4 sfp са проблемни тогава. А тогава защо клиента който е на лан порта и той има загуби абсолютно в същият период?

Редактирано от MTLF
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разделил ли си клиентите да не се виждат в мрежата, на мен ми звучи като конкретен клиент (или проблемно ОНУ) в този сегмент.
Става вечер, понеже вечер се активира клиента - 300Mbps не са кой-знае какво са такъв тип техника.

Ако имаш резервно OLT раздели мрежата на две - 2 SFP PoN порта на всяко OLT и виж кое ще дропи кое не - така с няколко размени ще хванеш в кой сегмент е проблема.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 9 часа, Networker написа:

Разделил ли си клиентите да не се виждат в мрежата, на мен ми звучи като конкретен клиент (или проблемно ОНУ) в този сегмент.
Става вечер, понеже вечер се активира клиента - 300Mbps не са кой-знае какво са такъв тип техника.

Ако имаш резервно OLT раздели мрежата на две - 2 SFP PoN порта на всяко OLT и виж кое ще дропи кое не - така с няколко размени ще хванеш в кой сегмент е проблема.

Да разделил съм клиентите да не се виждат помежду си - има една опция ONU p2p и тя е изключена. Относно разделянет с друго олт ще се пробва този вариант.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здр., не си казал нищо как ти влиза интернет-а в OLT-то. Използваш медни портове, използваш SFP порт с оптични или DAC кабели или има мущнато медно SFP (няма логика да е така, но съм го виждал) или си ги активирал на 10G SFP портовете и си ги вързал на 10G или е сложено 1G SFP (няма логика да е пуснат на 10G и са е смъкнато на 1). Моля, уточни. И ако е с 1G връзка, сумарно дали не минаваш едни 800-900 мегабита по графика?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 минути, hgd написа:

Здр., не си казал нищо как ти влиза интернет-а в OLT-то. Използваш медни портове, използваш SFP порт с оптични или DAC кабели или има мущнато медно SFP (няма логика да е така, но съм го виждал) или си ги активирал на 10G SFP портовете и си ги вързал на 10G или е сложено 1G SFP (няма логика да е пуснат на 10G и са е смъкнато на 1). Моля, уточни. И ако е с 1G връзка, сумарно дали не минаваш едни 800-900 мегабита по графика?

Здравей, нета идва към SFP 1G, трафика не превишава 350-400 мбита

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-бързия ти тест е чифт нови СФП-та и да ползваш друг СФП кейдж на ОЛТ-то.
Ако можеш да си гледаш нивата на СФП-тата (умна техника преди ОЛТ-то) виж, преди време имахме проблем с кофи оптичен пач, който хванахме по нивата - водеше до прегряване на едното СФП и дроп през ОЛТ-то.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До колкото разбрах си сложил отметката за видимост междо устройствата .В какъв режим е самото олт мисля че имаше един режим Суич .Второ всеки порт на отделен VLAN  не е проблем и до 40 устройства ,и то дори с телевизия тогава почват проблемите .Имаше още настройки по тази насока само дето съм ги позабравил. Въпросът е колко 300 мегбита са тия 300 .За проверка в тази насока аз ползвах PRTG  особено за това как в един момент имаш пикове до 900 м и каквоооо хоп дропче с лук. И именно заради това колегата пита каква е топологията назад. Препоръчвам вързване към кор суичове които са в стак и използваш порт-чанал . Ако ОЛТ са с по 16 порта и както беше при нас 1000 абоната то 10Г линк назад. Пример на един порт 10 онута като на всяко ону са закачени примерно малки блокове(тогава са много повече от 22 клиента) .Е то тогава на порта са пуснати по спомен 7 Vlan-a  и са разпределени по Онутата .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 3 часа, niki5 написа:

До колкото разбрах си сложил отметката за видимост междо устройствата

Тази отметка я махнах още в началото. Без промяна

Преди 3 часа, niki5 написа:

В какъв режим е самото олт мисля че имаше един режим Суич

Незнам друг режим на това ОЛТ :)

Преди 3 часа, niki5 написа:

Второ всеки порт на отделен VLAN  не е проблем и до 40 устройства ,и то дори с телевизия тогава почват проблемите .

Всеки порт не е на отделен VLAN. На 1 порт са макс 24 клиента (общо на това ОЛТ са 80 клиента). Да почти всеки има IPTV.

Преди 3 часа, niki5 написа:

Въпросът е колко 300 мегбита са тия 300 .За проверка в тази насока аз ползвах PRTG  особено за това как в един момент имаш пикове до 900 м и каквоооо хоп дропче с лук.

Ами аз си следя трафиците с MRTG :) но пикове нямам, понеже и на самият роутер (който е FREEBSD) наблюдавам в реално време трафика през този интерфейс с iftop няма никакви пикове.

 

Интересното в случаят е че към самото ОЛТ нямам никакви загуби пакети.

На 13.10.2020 г. at 18:45, Networker написа:

Най-бързия ти тест е чифт нови СФП-та и да ползваш друг СФП кейдж на ОЛТ-то.
Ако можеш да си гледаш нивата на СФП-тата (умна техника преди ОЛТ-то) виж, преди време имахме проблем с кофи оптичен пач, който хванахме по нивата - водеше до прегряване на едното СФП и дроп през ОЛТ-то.

Точно това мисля да направя и ще ви пиша колеги след смяната на сфп-тата, смяната с друг кейдж и смяната на патчовете :)

Ще сложа и някой хубав суич преди ОЛТ-то да меря и да гледам :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дам странна работа .Сподели след смяната и тестовете до къде си го докарал. С MRTG следиш ли по портове какво става на самото ОЛТ ,както етернет така и ПОН  портове . Пусни един пониторинг до устройство и виж кога започва да го прави проблема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.