Jump to content
  • 0

mikrotik и opendns


sauronnet

Въпрос

Здравейте, имам следния казус. Имам настроен миктотик зад който има 50-60 клиента основно по лан. Настроени са днс-ите на микротика с тези на Opendns и съм задал ограниченията и разрешените сайтове от портала на опенднс. С някои условности работи според изискванията, но се оказа че ако някой зададе локално на PC  друг Dns по този начин заобикаля dns-a на рутера и съответно рестрикцийте на Opendns. Как може да се зададе от микротика всички заявки към външни сайтове да минават през днс-ите зададени в микротика. Благодаря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

10 отговори на този въпрос

Recommended Posts

  • 0
  • Администратор
/ip firewall nat
add action=dst-nat chain=dstnat dst-port=53 protocol=udp src-address=192.168.1.0/24 to-addresses=192.168.1.1 to-ports=53

По подробно тук https://itservice-bg.net/конфигуриране-на-mikrotik-като-ngfw-интелигентн/

  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Или по-глобалното правило е да се ползва : action=redirect като се добави и същото за tcp .  Нужно е да се блокира допълнително порт 853 и всички заявки на порт 443 към адресите , които са поне най-известни поддържащи DOH.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Проблем остава dns-over-https.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Ако имаш възможност за контрол върху компютрите, направи така че да не могат потребителите сами да си задават IP настройките. Това ще ти реши проблема за 99% от хората.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
преди 30 минути, ilko-gd написа:

Ако имаш възможност за контрол върху компютрите, направи така че да не могат потребителите сами да си задават IP настройките. Това ще ти реши проблема за 99% от хората.

Проблема е как да ристрикнеш мрежовите настройки в браузъра по-скоро!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Някой срещал ли е списък с IP адресите на известни DoH сървъри, който да се поддържа актуален? В IP -> Firewall може да се добави правило, което да блокира трафика към такъв списък.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Преди 1 час, ilko-gd написа:

Някой срещал ли е списък с IP адресите на известни DoH сървъри, който да се поддържа актуален? В IP -> Firewall може да се добави правило, което да блокира трафика към такъв списък.

И как ще го направиш като сайта е и ДНС?

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Идеята ми беше ако е възможно да се блокира IP адреса на сървъра, на който се намира въпросният DNS сайт. DoH е нещо ново поне за мен, което не съм разучавал и експериментирал с него. Въпроса, е че ще се налага да се борим с него в локалните мрежи и трябва да имаме варианти.

Сега разгледах за OpenDNS и там са обяснили, че имат филтър за известни DoH доставчици, но не гарантират, защото постоянно се появяват нови и т.н.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Търси L7 заявката каква е и да се приключва.

 

  1. Block CloudFlare: 1.1.1.1 and 1.0.0.1: port 853 to stop DoH
  2. Create rules in your Layer 7 ACP block UDP/443 to stop QUIC
  3. Create rules in your Layer 7 ACP to only allow DNS to your known nameservers and block all other DNS
Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Преди 5 часа, ilko-gd написа:

Идеята ми беше ако е възможно да се блокира IP адреса на сървъра, на който се намира въпросният DNS сайт. DoH е нещо ново поне за мен, което не съм разучавал и експериментирал с него. Въпроса, е че ще се налага да се борим с него в локалните мрежи и трябва да имаме варианти.

Сега разгледах за OpenDNS и там са обяснили, че имат филтър за известни DoH доставчици, но не гарантират, защото постоянно се появяват нови и т.н.

 

Ето ти листите !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.