Jump to content

Реални скорости при 802.11 ac

Recommended Posts

Networker

Здравейте,
от някое време се мъча да проумея къде се чупи скоростта на AC-то.

Максималните скорости на TCP и реален трафик при 2*CH изпълнение, което постигам е около 330Mbps TCP half (пиково 350) - това е постигнато само на един линк.
На повечето линкове 2*CH максималната скорост е 180-200 TCP half - при сигнали между -48 и -58/NV2/CCQ над 80%/рейтове 585М.
Озадачава ме факта, че линкове с 1 CH постигат 160-180 M half (при рейтове 292M). Логиката е като имаш 2 чейна да може да удвоиш скоростта.
Получава се някакъв момент, в който 2-та потока си пречат - ситуацията е една и съща без значение какво се използва -  различни облъчватели/антени, различни версии на софтуера на Мтик, различен хардуер (DynaDish, NetMetal, X86 бордове с miniPCI-e карти и др.).
Из Руските форуми съм попадал на постове за реални скорости при 2*CH от 400 до 500Mbps (TCP half), но без подробности за настройките - което логично следва, че има вариант да се донастрои този момент.

Някой може ли да подаде джокер, в каква посока да търся/тествам - версия на софтуера, настройки, евентуално ползване на тунели (EoIP/VPLS), евентуално пипане по драйверите за wireless или нещо специфично (може и на лично)?

Благодаря предварително.

Edited by Networker
  • Thanks 1
  • Administrator
111111

CCQ падащо под 93% ти унищожава ефективността.

Какви са ти настройките на Hw. Protection Mode и на Adaptive Noice Immunity ?

Надявам се тестваш ПРЕЗ устройства не ОТ тях.

msboy

Здравей,

в първия ми линк А<-->Б<-->В<-->Г   където А и Г са RB750Gr3 а Б и В са 921UAGS-5SHPacD с  MTAD-5G-30D3-PA (антени с поставен Sleeve 30 против зашумяване) докарвам максимум 150-160 Mbps - TCP тест . Като разбира се правя тест за пропускателна способност межу А и Г т.е. антените остават по средата . Линка е на разстояние 18 км.  Kакво ли не пробвах повече не мога да дигна на това разстояние. 

Ето ги и настройките в момента;

/interface wireless
set [ find default-name=wlan1 ] band=5ghz-a/n/ac channel-width=20/40mhz-eC country="south africa" default-authentication=no default-forwarding=no disabled=no \
    frequency=6040 frequency-mode=superchannel hw-retries=15 mode=bridge rx-chains=0,1 scan-list=\
    default,5160,5300,5320,5360,5380,5400,5420,5440,5460,5480,5700,5720,5740,5760,5800,5820,5840,5860,5880,5900,5920,5940,5960,5980,6000,6020,6040,6060,6075 \
    ssid=xxx tx-chains=0,1 wds-default-bridge=bridge1 wds-mode=static wireless-protocol=nstreme wps-mode=disabled

CCQ то се вижда на снимката където пише 1 линк с червено.

Втория ми линк е със същите бордове но антените са 60 см. пасатки без заглушители. Разстоянието е 7 км. При това разстояние докарвам около 180-190 Mbps -TCP тест.

Ето ги и настройките:

/interface wireless
set [ find default-name=wlan1 ] band=5ghz-a/n/ac channel-width=20/40/80mhz-eeeC country="south africa" default-authentication=no default-forwarding=no \
    disabled=no frequency=6000 frequency-mode=superchannel hw-retries=15 installation=outdoor mode=bridge nv2-preshared-key=xxx nv2-security=enabled \
    rx-chains=0,1 scan-list=\
    default,5160,5300,5320,5360,5380,5400,5420,5440,5460,5480,5700,5720,5740,5760,5800,5820,5840,5860,5880,5900,5920,5940,5960,5980,6000,6020,6040,6060,6075 \
    ssid=xxxx tx-chains=0,1 vht-basic-mcs=none vht-supported-mcs=mcs0-7,mcs0-8,mcs0-9 wds-default-bridge=bridge1 wds-mode=static \
    wireless-protocol=nstreme wps-mode=disabled

CCQ то на втория линк се вижда на снимката където пише 2 линк с червено.

1.PNG

2.PNG

JohnTRIVOLTA

Пробвал ли си без WDS ? Мисля , че имаше някакви ограничения в протокола ! CPU на бордовете колко се натоварват при проведените тестове ?

msboy
преди 8 минути, JohnTRIVOLTA написа:

Пробвал ли си без WDS ? Мисля , че имаше някакви ограничения в протокола ! CPU на бордовете колко се натоварват при проведените тестове ?

Да пробвал съм със и без WDS и ми се стори (или поне останах с такова впечатление) че с WDS работи по стабилно и прекарва 15 Mbps повече. Иначе натоварването при тестове на бордовете е 45 % .

JohnTRIVOLTA

Бях , чел някъде , че AC стандарта не е оптимизиран за протоколите Nstreme и  NV2 (предполагам за по-старото поколение карти и безжични модули не важи)и дори се препоръчва линковете да се правят по най-простият начин с bridge- station bridge , 802.11 и паролка wpa2 !

Edited by JohnTRIVOLTA
msboy
преди 15 минути, JohnTRIVOLTA написа:

Бях , чел някъде , че AC стандарта не е оптимизиран за протоколите Nstreme и  NV2 (предполагам за по-старото поколение карти и безжични модули не важи)и дори се препоръчва линковете да се правят по най-простият начин с bridge- station bridge , 802.11 и паролка wpa2 !

Аз лично съм тествал и с такава конфигурация но поне при мен промяна нямаше в пропускателната способност. Даже някъде бях мярнал screenshotо-вете, които правих при различни протоколи, честоти и настройки. Играх си около месец и се отказах. Накрая намерих решение като направих един успореден линк на линк1 (описан по-горе) и ги сложих двата линка в режим bonding за да мога да прекарвам с двата линка (сумарно) около 320-340 Mbps-TCP .  

п.п. - При мен когато сканирам илизат поне 25-30 SSID -та с най-различни честоти

Edited by msboy
добавяне
JohnTRIVOLTA

Не знам, но колегата Networker нека пробва по следният начин:

1.Mode - bridge, station bridge

2.Wireless Protocol - 802.11

3.Band - 5GHz AC only

4.Frequency - може да се пробва от 5.5GHz нагоре

5.Channel With - според зашумеността на ефира по възможност да е eCee или eeCe

6.Frequency Mode - Super Channel

7.Country - no_country_set

8.Installation - outdoor

9.Antenna Gain - 0

10. Distance - точно разстояние в км.

Networker
Posted (edited)
Преди 11 часа, 111111 написа:

CCQ падащо под 93% ти унищожава ефективността.

Какви са ти настройките на Hw. Protection Mode и на Adaptive Noice Immunity ?

Надявам се тестваш ПРЕЗ устройства не ОТ тях.

То дори 93 е много трудно да се постигне - особено с NV2 - стария nstreme достига над 93, но е нестабилен.
HW e 15, adaptive е он за АП и клиент

Тестовете - когато има вътък машината - могат и през нея да се тестват (например при машинките които влачат 350М на TCP си тествам от тях - толкова вади теста толкова минава и реален трафик).

Нещата, за които пишат колегите по-горе съм ги тествал - различни протоколи и режими на работа (също ползвам WDS - работи една идея  по-бързо и по-стабилно от чистия бридж стейшън).

Интересния момент е за разликата при 1 или 2 чейна - с еднаква техника антени/CCQ и прочие - онзи ден на една гръбначна линия превключих на 1 CH просто защото нямаше никакъв прираст с 2 чейна, поне да си спестя шума по едната поляризация за съседните антени.

Днес тествах на един 13 км линк изграден с 2 бр. пасатски антени - едночейнови, 2 борда RB922 при тест от тях, заедно с реалния трафик имат 180-195М на TCP при рейт 292М, ако чейновете са 2 и рейта е 585 скоростта би трябвало да е 400М.

Определено има някаква тънкост, но не мога да я открия още - според мен 400-450Мбпс е реално постижимо с тази техника (Руснаците са успели някак). Не ми се минава на UBNT понеже софтуера не им е толкова стабилен и не съм убеден до колко могат да карат много трафик и pps, което ще наложи монтаж на микротици преди и след тях за да се изкарат EoIP-та или други тунели. Освен това имат минуси UBNT - като липса на SFP порт - което е важно за връзка към OLT което не искаш да ти гърми при бури (има варианти с гигабитови PoE медии, но става още по-сложно - още повече неизвестни по линията, които могат да дефектират)!

Edited by Networker
  • Administrator
111111
Преди 11 часа, Networker написа:

HW e 15, adaptive е он за АП и клиент

Каде го гледаш това?

hw-protection-mode=cts-to-self
adaptive-noise-immunity=ap-and-client-mode
update-stats-interval=10s
ampdu-priorities=0,1,2,3,4,5,6,7

като състоянието е

/interface wireless> monitor wlan2
                     ;;; 5G
                 status: running-ap
                channel: 5240/20-eeeC/ac/P(21dBm)
      wireless-protocol: 802.11
            noise-floor: -108dBm
         overall-tx-ccq: 95%
     registered-clients: 1
  authenticated-clients: 1
            wmm-enabled: yes
    notify-external-fdb: no

това че клиена е на 1 чеин и идва от 100 мегабита порт не коментирам но го пълни двупосочно

дори е на чист 802,11

Networker
На 25.05.2020 г. at 10:07, 111111 написа:

Каде го гледаш това?

hw-protection-mode=cts-to-self
update-stats-interval=10s
ampdu-priorities=0,1,2,3,4,5,6,7

като състоянието е

/interface wireless> monitor wlan2
                     ;;; 5G
                 status: running-ap
                channel: 5240/20-eeeC/ac/P(21dBm)
      wireless-protocol: 802.11
            noise-floor: -108dBm
         overall-tx-ccq: 95%
     registered-clients: 1
  authenticated-clients: 1
            wmm-enabled: yes
    notify-external-fdb: no

това че клиена е на 1 чеин и идва от 100 мегабита порт не коментирам но го пълни двупосочно

дори е на чист 802,11

Пълненето на 100М порт е колкото нормално носи 1*CH линк, сега ако може да се разбере защо 2*CH не може двойно :)

Следното е от добре работещ едночейнов линк (настройките са идентични при 2*CH линк):

name="XXX" mtu=1500 l2mtu=1600 
      mac-address=XXX arp=enabled interface-type=Atheros AR9888 
      mode=ap-bridge ssid="XXX" frequency=5800 band=5ghz-a/n/ac 
      channel-width=20/40/80mhz-Ceee scan-list=5100-5900 wireless-protocol=nv2 
      vlan-mode=no-tag vlan-id=1 wds-mode=static wds-default-bridge=none 
      wds-ignore-ssid=yes bridge-mode=enabled default-authentication=yes 
      default-forwarding=yes default-ap-tx-limit=0 default-client-tx-limit=0 
      hide-ssid=no security-profile=default compression=no

adaptive-noise-immunity=ap-and-client-mode \
    band=5ghz-a/n/ac channel-width=20/40/80mhz-Ceee disabled=no frequency=\
    5800 frequency-mode=superchannel guard-interval=long hw-retries=15 \
    max-station-count=5 mode=ap-bridge name=XXX \
    nv2-cell-radius=10 radio-name="" scan-list=5100-5900 ssid=XXX \
    wds-ignore-ssid=yes wds-mode=static wireless-protocol=nv2 wps-mode=\
    disabled

hw-protection-mode=none
update-stats-interval=disabled
ampdu-priorities=0

• Thanks 1
Networker

Може би на никой не му прави впечатление, че скоростта е почти еднаква при ползване на 1 или 2 чейна при AC - добре е да се замислим, ако се ползва Мтик какъв е смисъла от по-скъпите двучейнови линкове. Ще продължа да ровя из Руските/Украински форуми и да тествам - все някъде го има ключа от палатката.

За да не правя нова тема, какво впечатление имате от други продукти - работещи на 5G (UBNT в частност AF5X, Cambium, Mimosa) - до колко са устойчиви в градска среда (шум) и т.н.
Скоро четох, че Камбиум е задминал конкурентите си (не знам до колко е вярно, не съм тествал такива), както и че AF5X е базиран на не особено производителен чип, който може би е предпоставка за проблеми (ASIC LTU).

Поздрави.

• Administrator
111111

Защо игнорираш

hw-protection-mode=none
ampdu-priorities=0

Networker
преди 27 минути, 111111 написа:

Защо игнорираш

hw-protection-mode=none
ampdu-priorities=0

Пробвах и с тях - различни режими.
Разликата между NV2 и 802.11 (с различни опции) е около 30М в полза на втория протокол. А истинската скорост се постига с nstreme - при определени условия (още не съм наредил всички "мерки и теглилки" за устойчивост, но това е посоката).