Jump to content

Коя е добрата техника за интернет през мобилен оператор


lz1mak

Recommended Posts

Здравейте,

Става въпрос за отдалечено селце, възможността за интернет е през мобилен оператор. Ако тествам с телефона, то на 50% от територията му въобще няма покритие, в останалите 50% е много слаб сигнала и скоростта е доста бавна, с много прекъсвания.

Набързо прегледах няколко възможности и се спрях на този вариант:

mAnt LTE антена (с два SMA конектора) + mini PCI card (R11e-LTE is an LTE Cat-4 modem) + Router board  (RB912UAG-2HPnD)

 

Дали това е културния начин да се свърши работата? Предполагам за добро приемане на радио сигнала, всичко трябва да се монтира в херметична кутия на покрива и оттам до стаята по FTP кабел. 

И дали има готови такива устройства в собствена кутия (като НаноСтайшън примерно), само да се вкара СИМ картата?

Благодаря

Марин Кусев

mAnt LTE antenna.JPG

mini PCI card.JPG

RB912UAG-2HPnD board.JPG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 9 часа, master написа:

Master, благодаря от сърце! Това ще бъде търсената машина, супер! Бъди жив и здрав, поздрави! Марин Кусев

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

https://mikrotik.com/product/lhg_4g_kit

Всичко в едно, за горното ти трябва модем и т.н. олдскул , къде е логиката?

 

Редактирано от MiPSus

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е най-доброто решение https://mikrotik.com/product/lhg_lte6_kit, понеже по-горното не поддържа два от основните банда на които се работи в България (1 (2100MHz) / 8 (900 MHz) ) и може изобщо да няма 4G.

  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 3 часа, helco написа:

Това е най-доброто решение https://mikrotik.com/product/lhg_lte6_kit, понеже по-горното не поддържа два от основните банда на които се работи в България (1 (2100MHz) / 8 (900 MHz) ) и може изобщо да няма 4G.

Благодаря! Обадих се е една бг фирма доставчик /сене...../ да попитам информативно. Много отзивчив човек, посъветва ме да попитам директно в мобилните оператори за това кои точно устройства ползват/монтират. Всяка информация е добре дошла. Първоначално от А1 са предложили от тези малките приемници за нета, които се слагат на масата в стаята, но радиоприемането в това селце е доста зле, просто е планина и склонове в близост. Затова търся нещо по-сериозно, за външен монтаж. Още веднъж благодаря. Марин

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

И трите мобилни оператора предлагат готови такива устройства. Те са предназначени за домашен интернет на такива места. От тях за потребителя излиза един LAN и WIFI. Трябва  само да видиш кой модел устройство има вход за външна антена към мобилната мрежа защото някой  имат само за външна антена за WIFI което не те устройва. Обиколи по големите им офиси. Предполагам че ще попаднеш на технически консултант който  ще може да ти предложи точното устройство. Можеш да сложиш само антената на покрива а устройството на тавана на сухо. Имай предвид че тези устройства са капризни на висока температура лятото а там ще е топло. Студеното не им  пречи. Ако се насочиш към този вариант ще трябва да влезеш в менюто му и да го настроиш само на 3G да работи за да е стабилно. Аз живея на  такова отдалечено планинско място и хората тук ползват такъв нет. Добре работи но лошото е че е с определен бърз трафик и след това пада на 256к. На места където почти не може да се говори по мобилен телефон това нещо държи над 4 мегабита но настроено на 3G на 4G работи трагично.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Тез операторските, клиента няма достъп до настройките.

Каква ми е ползата да слагам още един рутер за да излекувам таз болежка.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С операторските и по конкретно с хуавей ми побеля косата откакто пуснаха 4г. Толкова проблеми в секунда не бях виждал. Скоростите бяха зле и преди това но да кажем, че за IoT това не е важно. Взех wap lte kit - направо лети. Стигал съм 98мегабита и е стабилен. Тестван е на 5-7км от клетките. За другите екстри на ros няма смисъл да говоря. След него се появиха по-горе изброените модели които си имат доста плюсове при отдалечени връзки.

  • Харесай 1

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

Да споделя и аз опит малко :)

От около 6 месеца ползвам https://mikrotik.com/product/lhg_lte6_kit на село.

Клетка на вивата на около 10км. Другите два оператора ги няма въобще или ги има само на 2G/3G тук таме из селото.

Налични бандове на оператора: B3 (1800MHz) с 15Mhz BW и B8 (900MHz) с 5MHz BW.

Антената може да прави CA с двата банда, но аз съм настроил ръчно само на B3 да се закача, понеже ъплоада ми е важен.

Максимални скорости, които достигам: ~100Mbps download / ~33Mbps upload.

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 50 минути, TRACKERSOFT написа:

Да споделя и аз опит малко :)

От около 6 месеца ползвам https://mikrotik.com/product/lhg_lte6_kit на село.

Клетка на вивата на около 10км. Другите два оператора ги няма въобще или ги има само на 2G/3G тук таме из селото.

Налични бандове на оператора: B3 (1800MHz) с 15Mhz BW и B8 (900MHz) с 5MHz BW.

Антената може да прави CA с двата банда, но аз съм настроил ръчно само на B3 да се закача, понеже ъплоада ми е важен.

Максимални скорости, които достигам: ~100Mbps download / ~33Mbps upload.

 

 

И какъв план ползваш и колко плащаш на месец ? Не те ли ограничават ако правиш много download или upload ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако прекаляваш рано или късно някой лош адм&н ти играе секирата. То на оптика се случва, а за мобилен още по. Миналото лято гледах как карта с тяхно устройство след 18:00 работеше колкото за web, а карта в мобилен телефон на същия оператор там изкарваше 80-90Мб което означава, че не е от натоварването на мрежата.

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, има лимит - 100GB на ден (3TB на месец :))

цената е 36лв./месец

Плана е unlimited 50, който би трябвало да е лимитиран на 50Mbps download, но явно лимита не е винаги активен.
Предполагам зависи от трафика на абоната

Capture.PNG

Редактирано от TRACKERSOFT
attaching screenshot
  • Благодаря 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.