Jump to content

hAP ac - external antenna


dobriloff

Recommended Posts

Здравейте,

Използвам hAP ac от около 2години като всичко с WiFi беше добре , докато не се наложи да си преместя работното място в съседната стая. В момента рутера се намира до вратата на едната стая а работното място е в осрещния края на съседната стая или около 6-7метра пряка видимост. TX/RX signal Strength(dBm) - 59..63 без значение на 2.4 или 5GHz. Закачам се на 2.4Ghz пускам Speedtest и нещата са трагични download 7Mbit , upload 20Mbit , на 5Ghz скоростите изглеждат нормални download 80Mbit upload 75mbit, като все пак имам драми при ползване на OpenVPN и теглене от Samba Share или пък гледане на видео с високо качество oт youtube през RDP. След 1-2мин ползване OpenVPN започва да дропи с доста често с   Authenticate/Decrypt packet error: cipher final failed, което при работа на LAN го няма като проблем , съответно отчитам проблема пак в WiFi. Относно ефира , положението е трагично но нямам как да си превърна жилището във фарадеев кафез :) . Съответно стигнах до идеята да слагам външни антени на Mikrotik , въпроса е колко реално мога да сложа , тъй като съгласно тази снимка, се виждат 4 конектора , а като гледам фабрично са ползвани само 2 от тях.

 hap-ac_7.jpg

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пробвай първо да разместиш каналите. При мен този рутер "кърти" панелката.

Редактирано от master

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няколко пъти пробвах да размествам на 2.4 но все е зле. На 5GHhz нещата уж са ОК , като изключим това ,че ми дропи VPN с тъпа грешка.

Някаква идея защо фабрично са закачени само 2 антени , при наличие на 4 конектора? а на кутията пък се виждат предвидени отвори за 3 антени.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Другите две са на платката?

Вижда се на приложената снимка /горе в ляво/
до надписа СЕ в дясно и надолу от същия надпис след монтажната дупка.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм стигнал още да си разглобя моето устройсто , но като гледам на снимката има 2 конектора на които са закачени 2 антени и после са заляти със силикон + още два свободни. И за това се чудя мога ли да закача 4 антени

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля ,че намерих отговора на въпроса си:

Усторойстовто е с 6 антени, изглежда само тези 2те залепени на капака могат да се заменят с по-мощни

Third chain of each band can have the antenna changed to a different one, there are two uFL connectors inside the case, each has a small antenna connected. You can unplug these antennas, and change the third chain to your own antenna. In most situations this is not required, so the connector is not easily accessible or marked.

Тук някакви добри хора са описали антените. https://lantorg.com/article/obzor-mikrotik-hap-ac

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 12 часа, dobriloff написа:

Не съм стигнал още да си разглобя моето устройсто , но като гледам на снимката има 2 конектора на които са закачени 2 антени и после са заляти със силикон + още два свободни. И за това се чудя мога ли да закача 4 антени

Трябва софтуерно да се избере за изход през конекторите (неработят заедно). Незнам обаче дали е възможно, не съм пробвал.

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Все пак си сложих 2 външни антени по 8dbm вместо 2те залепени от вътрешната страна на капака. На 2.4GHz вече скоростта е ОК , в стаята където преди беше download 7Mbit , upload 20Mbit сега е 50Mbit/70Mbit. Идеята ми е просто да споделя ,че добавяне на външни антени прави голяма промяна.

hap_ac.thumb.jpg.68828ffd0378539600899d6a3950aff3.jpg

Видях и вариант как реано може да се закачат  антени на всичките вериги което при hap ac би било 6 антени, но това би било леко играчка.

https://bashny.net/t/en/287444

https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=68982&start=50 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aз с AC версията имам "проблем" на 5GHz и по-конкретно че не успява да мине през всички стени на панелката но това при тази честота е съвсем нормално. Иначе 2,4GHz го хващам през 5 етажа и от обратната страна на блока с телефона като вярно сигнала е ужас :)

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
На 23.11.2019 г. at 18:18, master написа:

Aз с AC версията имам "проблем" на 5GHz и по-конкретно че не успява да мине през всички стени на панелката но това при тази честота е съвсем нормално. Иначе 2,4GHz го хващам през 5 етажа и от обратната страна на блока с телефона като вярно сигнала е ужас :)

Вземи си UBNT на 700/900mhz и ще имаш през два блока зад баира 😉

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

на 700/900Mhz единственото което ще имаш е покритие :) и то ако случай носиш една раница на гърба с антена и същото усройство.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
Преди 17 часа, baibradar написа:

За 900Mhz не трябва ли разрешително?

За 700/900/3400-3600 трябва, в хамерика може си ползваш свободно. 

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
На 23.11.2019 г. at 16:07, dobriloff написа:

Все пак си сложих 2 външни антени по 8dbm вместо 2те залепени от вътрешната страна на капака. На 2.4GHz вече скоростта е ОК , в стаята където преди беше download 7Mbit , upload 20Mbit сега е 50Mbit/70Mbit. Идеята ми е просто да споделя ,че добавяне на външни антени прави голяма промяна.

hap_ac.thumb.jpg.68828ffd0378539600899d6a3950aff3.jpg

Видях и вариант как реано може да се закачат  антени на всичките вериги което при hap ac би било 6 антени, но това би било леко играчка.

https://bashny.net/t/en/287444

https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=68982&start=50 

 Има комбо антени за двете честоти с два ufl конектора т.е. може и само три да се ползват !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.