Jump to content
Щирлиц

Мрежа на 2,4 и 5 GHz еднакво или различно SSID

Recommended Posts

Щирлиц

Здравейте колеги,

До сега правех мрежите с различно SSID, но напоследък чета, че няма проблеми да са с еднакво и един и същи секюрити профил. Интересувам се дали някой е пробвал и дали устройствата, поддържащи 5 GHz се връзват приоритетно на 5 GHz. имам предвид мобилни телефони с Андроид и лаптопи с Виндовс. Ще се радвам ако споделите и проблеми, произтичащи от еднаквите имена .... а и всичко, което може да е полезно.

Благодаря предварително 🙂 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
JohnTRIVOLTA
Преди 1 час, Щирлиц написа:

Здравейте колеги,

До сега правех мрежите с различно SSID, но напоследък чета, че няма проблеми да са с еднакво и един и същи секюрити профил. Интересувам се дали някой е пробвал и дали устройствата, поддържащи 5 GHz се връзват приоритетно на 5 GHz. имам предвид мобилни телефони с Андроид и лаптопи с Виндовс. Ще се радвам ако споделите и проблеми, произтичащи от еднаквите имена .... а и всичко, което може да е полезно.

Благодаря предварително 🙂 

Става централизирано с CapsMan . Важно, което трябва да се спазва по възможност е да се редуват само каналите т.е. да не се препокриват честотите на съседни APта....и да не забравим 2 правила в AccessList за роуминг , 1во за reject /пример-120..-90/ и второ за accept /пример -74..120/, които стойности зависят от гъстотата на APтата и нужният минимален трафик за клиентите.

Редактирано от JohnTRIVOLTA

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
master

На местата където съм правил 2&5 без капсман с приоритет се свързваха на 5.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Щирлиц
Преди 11 часа, master написа:

На местата където съм правил 2&5 без капсман с приоритет се свързваха на 5.

Много благодаря! Това ме интересуваше основно.

JohnTRIVOLTA , много благодаря за насоките, но в случая става дума за 1 единствено АП и няма смисъл от CapsMan.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
master

Все пак да си знаеш, че ще има устройства които ще си правят каквото си искат: )

Един такъв случай с iphone когато види повече от едно ап с едно ssid и не се закача. Android телефон пък харесваше само 5GHz. Но от това явно няма отърване.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
JohnTRIVOLTA
Преди 1 час, Щирлиц написа:

Много благодаря! Това ме интересуваше основно.

JohnTRIVOLTA , много благодаря за насоките, но в случая става дума за 1 единствено АП и няма смисъл от CapsMan.

Аз погрешно съм разбрал.Ясно сега че става дума за еднакво SSID за радиата на едно и също устройство. Ако няма предпочитания в клиентският адаптер за предпочитана честота, то реално ще се свърже към честотата/радиото/ на която е детектнала първа beacon фрейма !

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
111111
Преди 3 часа, master написа:

iphone когато види повече от едно ап с едно ssid и не се закача.

Ябълкофоните търсят мак адрес SSID e сложна технология за тях, последните 10 години.

При андроид се задава от настройките дали на 2 или 5 гигахерца да е приоритетно.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
master

Да задава се, но както и да го сетна когато има една мрежа с две честоти се връзваше само на 5. Моя телефон се закача на 5 по подразбиране и прехвърля на 2,4 когато му падне нивото на 5.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове