Jump to content

Проблем с дроп кабели и студено време


Networker

Recommended Posts

Здравейте колеги,
имам едно питане, дали сте имали подобни проблеми.
При температури под -10 намаля сигнала сериозно към крайни клиенти в PoN мрежа. Схемата е шкаф в който влакната са заварени през сплитер (PoN) до клиента дроп с фаст конектори. Връзката от заварено влакно към входа на сплитера и от изхода на сплитера към клиента е през сини адаптери (муфи) SC/PC to SC/PC.
Сменяме по няколко пъти фастове, мерим добър сигнал на самия кабел, но не се закача. В някакъв момент, понеже не остава друго, сменяме адаптерите SC/PC to SC/PC и заработва. Това е така докато пак не става -10.
Проблема вероятно ще се реши ако сложим по-мощно PoN SFP (макар, че те имат по-голяма мощност на излъчване, но дали са по-чувствителни за да компенсират и обратния сигнал),  въпроса е принципен, защо така става - миналата зима също имаше студове, но не са падали тези клиенти.
Съответно от къде пазарувате фаст конектори и върпосните адаптери (от сините) - знам ли, може да са много китайски ?.

Поздрави.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, по правило всички крайни клиенти са на фастове.
Някой колега ако може да предложи по-качествени фастове, да не би от температурни разлики нещо да се прецаква по самия фаст, на нас да ни се струва че е адаптера понеже има механично разместване като се сменят сините муфи.
Лятото имахме друг интересен случай, един клиент на доста къс дроп лятото му спира сигнала, отиваме мерим кабела перфектен сигнал, сменяме буксите от двата края - същия сигнал, ONU не се закача. Сменаме кабела - мерим, същия сигнал но заработва - това все още не мога да си го обясня - стария кабел без никакви външни наранявания, за мен проблема е някъде във фастовете или много се натиква дропа вътре (има голямо вътрешно напрежение) или китайците правят съвсем кофти продукция вече.
 

Редактирано от Networker

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо не пробваш вместо фаст конектори ,ако имаш място в шкафа ,клиентската част да я сплайснете с касети, само за проба? Аз не ползвам фаст , заварявам дроп към пигтейл работя и аз с FC-UPC сплитери ,проблем нямам с затихването ,но ми се явява друг проблем ,понеже ползвам 3мм термофити ( с по голям вътрешен диаметър) след като пуснем клиент 5-10 дена няма проблем , но после чупи заварката в термофита ,преправя се заварката и забравям в последствие  за счупване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

space И ние имахме проблем с 3мм термофити .Но проблема излезе от кръглите муфички който задържат термофита просто с отверката ги разтваряме ,че са много стегнати.

Networker    Добър сигнал разбира ли се от -15dBm до -25 dBm? Заради такива проблеми и аз спрях да ползвам фаст конектори.

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 минути, mitko712 написа:

space И ние имахме проблем с 3мм термофити .Но проблема излезе от кръглите муфички който задържат термофита просто с отверката ги разтваряме ,че са много стегнати.

от къде пазарувате такива термофити? Взимал съм от Китай , с 2 подсилващи елемента (железните пръчици вътре) ,взимал съм и от еуролан , имам 3 сплайсъра ,не забелязвам да са стегнати дроп кабела влиза свободно без усилие,след изпичане термофита изглежа ОК .защо по дяволите след повторна заварка няма проблем? Нямам обяснение ?

 

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблема при нас излезе от кръглите муфички който задържат термофита.Може би защото втроя път е вече разтворена муфичката и затова няма проблем.Иначе ги пазарим от хсом и кст Китайски.:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Винаги е по добре сплайсването ето днес видях за пореден път любимата дроп оптика с носеща тел как ако се опиташ да я правиш с фаст се дъниш.И когато я сплайснеш няма проблем инак пример 1-чка с бронировка от КСТ с фаст няма проблем .Само дето трябва усет колеги ги правят добре до децибел в фаст конектор, е има и колеги с по 5 децибела инак с заварка при сплит на 64 на разтояние до краен клиент 16км едни -24dB сигнал се смята за добре като в 6 километра има 11 муфи примерно а в 10-те те 7 муфи и две сплитвания в два шкафа .Фастове взимаме главно от КСТ взимаме и от Екском но си имаме едно наум.Има вероятност при ниските температури нещо да става с гела .Някакъв конденз случайно да се получава ?

Редактирано от niki5
Дописване на мнение
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

започвам да си мисля ,че дроп-а след като го опънем в началото "уляга" няколко дена ,работим предимно въздушно. Забелязал съм как и дебела оптика опъната въздушно след време ,се е "свила" в сплайс касетата , та ако има такова 'улягане" може да чупи заварки. Вътрешно полагане с бронирана ftth, нямам този проблем. Затихване нямам проблем,  4х16 работя и sfp++ = 23dbm max. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всички до тук са прави. Кабелите са негодни, сплайс касетите са негодни, термофитите са негодни, сплитерите са негодни, фаст конекторите са негодни и ние сме негодни (в частност кабелджии и сплайсьори).

Смених 6-7 доставчика на фаст конектори и 4-5 на адаптери, докато намеря що годе читави. Преди след монтаж на клиент в рамките на 2 дни ако фаст-а не счупи влакното, ще работи дълго. Лошото е, че като търговеца получи новата доставка и филма почва от начало.

За кабелите просто нямам думи. Оптичен кабел с носещо въже купен от известен български търговец (няма да цитирам имена), на трасе от 300 метра има по 50 см линейно разширение на влакната от двете страни. Лятото "изплюва" 50 см влакно в касетата, зимата си го "засмуква" обратно. Безумие.

Дроп кабелите се оказа са много "нежни" и "чувствителни" елементи. Две-три завъртания на кабела около оста му, и приключихме с този кабел. "Пон-аджиите" (някои наричат себе си "Файбъристи") в общия случай са бивши "Лан-аджии" и пускат FTTH кабела, както са пускали навремето LAN кабела, на кълбо и замятат през дървото или оградата. Докато не коригирахме този проблем имахме 30% брак при монтажите.

По отношение на използваните SFP-та. PX20++ SFP означава не само повишена изходна мощност, но и повишена чувствителност на приемника. Много наши търговци при пристигане на нова партида отделят SFP-та с по-голяма изходна мощност и ги местят в графа PX20++ или SFP++. Освен повишената температура на SFP-то никаква друга "полза" няма от такова SFP.

По-отношение на "добрия сигнал при клиента" - сигнала пътува в две посоки. Коректното измерване е с добър PON powermeter в двете посоки или (ако OLT-то има функционал) да се провери сигнала при OLT-то, да видите как OLT-то чува ONU-то.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Веднъж сложих Фаст конектор на едни абонат ... загубите са потресаващи ? ма още работи ? бе шантава история, ма неема се поФтори ? 

Колеги, сплайсерите за FTTH монтаж са под $1000 , по-читавите за изграждане са под $2000, айде малко!!!

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, MiPSus написа:

Веднъж сложих Фаст конектор на едни абонат ... загубите са потресаващи ? ма още работи ? бе шантава история, ма неема се поФтори ? 

Колеги, сплайсерите за FTTH монтаж са под $1000 , по-читавите за изграждане са под $2000, айде малко!!!

Попаднал си на "масов" фаст конектор. Не може на влакното в конектора да му правиш "handjob" докато се изкефи и даде подходящата стойност. Очевидно такъв конектор не става. Не очаквам, че фаст конектор от един лев ще е читав.

Не е проблема в цените на сплайсерите. Проблема са "файбъристите"!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Ivo написа:

Проблема са "файбъристите"!

Абе до към втората година всекидневно дърпане и сплайсване започват да го правят работещо, ма по надарените ?

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Фаст конектор, който дава затихване повече от 0,8 - 1,0 dBm очевидно не става. Прилагам снимки с фабрична patch корда и FTTH кабел с два фаст конектора на един и същи порт на сплитер измерени с един и същ пауърметър:

IMG_20181204_140237.thumb.jpg.cf7a18b1974324c17907ac60c408925f.jpgIMG_20181204_140457.thumb.jpg.ba4a0a908ba1dc9f8212bb43f7dd9f94.jpg

  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.