Jump to content

Вируси и безжични мрежи


Тодор Лазаров

Recommended Posts

Вчера пуснах ново AP. Сигнала към клиентите /основно Ovislink, Edimax/ е добър от 30-50%.

Всичко тръгна добре, но в един момент пинговете към клиентите литнаша /от 200-300мс/.

Огледаш AP-to /Nanostation2/ ефира не беше зашумен, сигналите бяха същите. Пуснах и изолация между клиентите /дане би да има много broadcast traffic/, но пак същата работа.

Тогава пуснаш torch на роутера който ги посреща. И какво се оказа. От една станция върви доста интересен трафик / port 135 /

Спрях този клиент и всичко се оправи.

Намирисва ми на прословутия червей W32.Blaster.Worm:

"The denial of service attack traffic will have the following characteristics:

SYN flood with a destination port of 80.

50 HTTP packets per second.

Packets are 40 bytes in length.

If it is unable to locate a DNS entry for windowsupdate.com it will use a destination address of 255.255.255.255. It is important to note that Microsoft has removed DNS records for windowsupdate.com.

The packets will also have the following characteristics:"

Та въпроса ми е как процедирате в такива случай ???

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Задължително на бордер рутера трябва да ги филтрираш тия "рискови" портове. С цел да не могат да "влизат" такъв род вируси.

Въпреки това не е невъзможно клиента да си се зарази по други пътища.Затова аз бях добавил няколко реда във firerwall-a на клиентските микротикове.

Накратко идеята е - ако клиента изпраща пакети към тия "рискови" портове се предполага, че е заразен и ИП-то му се добавя в един address list.Който после мога да прегледам.

Наскоро имах друг случай - от много ИП-та от света атака към 1 ИП адрес от моята мрежа по портове 8345,45195.

За нещастие това ИП-беше клиент зад радио и въпреки, че е сносен линк с микротикове на 5 гхз, линка се лагваше на 300-500 ms.

Доста зор ми даде докато открия.Но сега и тия портове съм добавил като филтрирани в бордера, независимо че търсенето ми за такива вируси не даде резултат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

добър тест за вифи линковете :)

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.