Jump to content

Въпрос за лиценз


Recommended Posts

Здравейте. Нямам идея къде да пусна постта и ако мястото е неподходящо ще помоля да бъде преместен. На въпроса: имам малка локална мрежа, но искам да се легализирам. Някой запознат със странното законодателство в БГ би ли обяснил на кратко как стоят нещата ???

-каква фирма с какви особености трябва да се издаде

-къде и колко трябва да се плати за да легализираш локалната мрежа

-колко са такси , данъци и др. такива разходи

-предполагам има тънкости /както при всяко нещо в БГ/ и съм съгласен ако се налага да платя за консултация.

Дочух, че необходимите сумите за да е всичко както в дебелите книги не са големи. И понеже мисълта да съм легален ме блазни много ..... ще съм адски благодарен за каква да е информация по темата. Благодаря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Собственик

С промените дето подготвят в ЗЕС , забрави да си 100%  легален.

То в момента няма нито един оператор, който да изпълнява на 100% всички изисквания , дори БТК .

Първата стъпка към легализация е да минеш през КРС и да подадеш заявление за оператор, не е скъпо. Досега КРС нямаха законово основание да глобяват за въздушни мрежи (това е задължение на органите по ЗУТ) , но с готвените изменения на ЗЕС,  КРС вече ще могат да глобяват и то солено.

Втората стъпка обаче е много по-сложна и скъпа. Трябва да узакониш строежа си "ЛАН" по всички правила на ЗУТ . Разрешително за строеж, план , надзор, пускане в експлоатация и т.н. , дори за въздушна мрежа. А по-настоящето законодателство няма начин това да стане, ако си в селище с над 10 000 житела.

Дори за една проста антена на един покрив, трябва да имаш разрешително за строеж, план, и т.н. документация по ЗУТ , щото някой ако тръгне да се заяжда ще се видиш в чудо.  На моблните им праскаха по едни хубави глоби от по 20-30к лева.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С промените дето подготвят в ЗЕС , забрави да си 100%  легален.

То в момента няма нито един оператор, който да изпълнява на 100% всички изисквания , дори БТК .

Първата стъпка към легализация е да минеш през КРС и да подадеш заявление за оператор, не е скъпо. Досега КРС нямаха законово основание да глобяват за въздушни мрежи (това е задължение на органите по ЗУТ) , но с готвените изменения на ЗЕС,  КРС вече ще могат да глобяват и то солено.

Втората стъпка обаче е много по-сложна и скъпа. Трябва да узакониш строежа си "ЛАН" по всички правила на ЗУТ . Разрешително за строеж, план , надзор, пускане в експлоатация и т.н. , дори за въздушна мрежа. А по-настоящето законодателство няма начин това да стане, ако си в селище с над 10 000 житела.

Дори за една проста антена на един покрив, трябва да имаш разрешително за строеж, план, и т.н. документация по ЗУТ , щото някой ако тръгне да се заяжда ще се видиш в чудо.  На моблните им праскаха по едни хубави глоби от по 20-30к лева.

Имаш ли го това като нормативен акт да го прочета.

Доста е интересно ....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Не ми се мисли какво е бъдещето за малките мрежи ..

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

тоест не мога да съм легален !!! От малкото написано по горе разбрах,че мога да съм "полу легален" или греша ? Идеята е да мога спокойно, без да се притеснявам да си разширявам мрежата. Съмнява ме всички тук да работят на принципа "каквото стане". Все трябва да има някакъв начин поне за частична легализация или .... незнам как да го нарека .... озаконяване може би. А реално погледнато от това което разбирам това е поредния недодялан закон защото тук в русе кадето живея /в квартала/ с лаптопа засичам приблизително 80 мрежи. половината примерно да са на противния монопол който има тук, но другите са си часни АП-та който реално се ползват за лична употреба. Та .... колкото и увъртяно да звучи смятам че аудиторията ще разберат същността на проблема = да глобят всички собственници на лифи :).

Ако по някакъв начин това може да се съчетае с "лицензиране" на сервиз или нещо подобно за Пс-та .... ще е направо чудно. Моля всеки който има информация да сподели. Все пак ми е обидно да мисля че в тая скапана държава всичко трябва да е незаконно. Не съм някакъв перфекционист или родолюбец ..... просто искам да имам възможност да се развивам. Толкова ли много искам да му се невиди !!?!?!?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

направих опит да изпратя мейл на Комисията за регулиране на съобщенията, с почти / ;)/  същото представяне на фактите и въпроса КАК и се оказа че линка за изпращане не работи :). Това сигурно е от съображение за сигурност ;). Идей ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Собственик

Ами виж ЗУТ в lex.bg , ама тоя закон само адвокати и архитекти го владеят :) мамата си трака.

Май наистина някой си е платил за измененията на ЗЕС , тия заради които КРС вече ще може да глобява за неспазване на съвсем друг закон - ЗУТ .

Истината, е че по ЗУТ никой не си прави труда за се занимава с доставчиците, освен ако няма оплакване. Нали помните как вивател работиха доста време, преди да се сетят ДНСК (Дирекция за национален строителен контрол) да им затварят базовите станции.

Явно тоя с интереса да се махнат въздушните мрежи, няма достатъчно тежест в ДНСК (а и днск си имат достатъчно други грижи, че да се занимават с глупости)  и затова директно ще променят закона, че да може КРС да глобява.

Скапана държава. Нещо започнах доста да се радвам, че се разкарах (де юре) от тоя бизнес :)

Имаш ли го това като нормативен акт да го прочета.

Доста е интересно ....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Собственик

Хехе, не само ние, цялата държава работи натоя принцип - полу(не)легалност.

Ти защо мислиш, че правят такива закони. Ако станеш неудобен на някого, винаги ще те изкарат незаконен и то не само в тоя бизнес.

Узаконяване на 100% може да направиш, само ако работиш в населено място с < 10 000 житела.  Има една тънкост и за над 10 000 и ниско застрояване, ама не знам сега какво ще напишат в ЗЕС.

Ми те и БТК 1/4 от кварталите са им с въздушна мрежа. Мислиш ли , че се притесняват от тоя факт ?  И кабеларките са така. Е няма оператор със 100% подземна мрежа , а и няма да има в близките 10 години .

За какво "лицензиране" на сервиз говориш ? . Абе човек, я давай по- смело. Страшни в тая държава са само данъчните :)

Истината е, че с каквото и да се захванеш, винаги ще дойде някой (данъчни, КРС, пожарна, ХЕИ и т.н и т.н.) и ще те излови в издънка. Най-малкото поради факта, че "вчера" са променили поредния закон , ти не знаеш, и ти праскат акта.

Хубавото е, че наказателните постановления (с тях те глобяват) имат 2 годишна давност и нямат лихви. Обикновено не ги плащаш . Аз имам бая такива , неплатени и вече с изтекла давност .

тоест не мога да съм легален !!! От малкото написано по горе разбрах,че мога да съм "полу легален" или греша ? Идеята е да мога спокойно, без да се притеснявам да си разширявам мрежата. Съмнява ме всички тук да работят на принципа "каквото стане". Все трябва да има някакъв начин поне за частична легализация или .... незнам как да го нарека .... озаконяване може би. А реално погледнато от това което разбирам това е поредния недодялан закон защото тук в русе кадето живея /в квартала/ с лаптопа засичам приблизително 80 мрежи. половината примерно да са на противния монопол който има тук, но другите са си часни АП-та който реално се ползват за лична употреба. Та .... колкото и увъртяно да звучи смятам че аудиторията ще разберат същността на проблема = да глобят всички собственници на лифи :).

Ако по някакъв начин това може да се съчетае с "лицензиране" на сервиз или нещо подобно за Пс-та .... ще е направо чудно. Моля всеки който има информация да сподели. Все пак ми е обидно да мисля че в тая скапана държава всичко трябва да е незаконно. Не съм някакъв перфекционист или родолюбец ..... просто искам да имам възможност да се развивам. Толкова ли много искам да му се невиди !!?!?!?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

всичко ще си кажа ей сега :). имам 2 варианта пред себе си. единия е заебавам всичко и отивам да копая дупки в чужбина за пари който мноооого трудно ще изкарам тук. Другия вариант е да се хвана .... сериозно да го нарека с едно от двете неща с който се занимавам. Тоест компютри. Занимавам се от години с пс-тата на доста приятели и познати, но .... това реално са пари за "препитание". Интернета ми докара още повече хора с който имам взаймоотношения. Реално от тоя нет не се печели :). Но около него има доста странични неща /поправка,ъпгрейд,прейнсталаций,консултаций/ за който хората с радост дават някой лев. Работата е там че е тъпо да си стоя във вкъщи и да чакам някой да се обади. Идеята беше помещение /имам нещо под ръка/ не е върха на сладоледа, но вече става въпрос за съвсем друго нещо. Смятам е известно на повечето хора тук че "визуалната измама" до колкото може да се нарече и измама де е нещо много важно. И да не се пускам в излишни подробности .... идеята е да се работи с абсолютно непознати хора и да не се налага да се оглеждам за 3 свидетели +видео и звук !!!! Защото ако някой иска да ти направи мръсно ......

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз сега ще кандидаствам за лиценз..А за кабелите то ако ни принудят да се махат.. смятай че доставчиците по скоро 90% ще изчезнат, а останалите 10% ще имат частични загуби.И почти се сещам кой може да го наложи тоя закон по-точно коя групировка която има интерес и си е закопала оптиките но това е просто ми се върти в главата....Ако се захващаш.. и имаш офис ще те почнат както ти каза колегата - Хей,пожарна и т.н. Ами аз съм зел почти всякакви мерки по отношение на хигиената, а сега дай боже по-бързо да стане да взема едно помещение ще го направя болница.1-2 пожарогасителя с план от пожарната.Както и счетоводител ( но трябва да е отракан и добре запознат с нещата ) да върти бумащините.Един съвет ако ще регистрираш фирма направи регистрацията на някой роднина в някой малък град или село и си направи пълномощно да си въртиш нещата... данаците незнам в цифри колко по-малко са но си струва :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Собственик

От достра време лицензии няма.  Пуска се само уведомление, че ще си оператор. Дори не могат да ти откажат. След уведомлението може да си работиш спокойно. Поне докато не са променили ЗЕС :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако е на инвалид има и облекчения с осигуровките, даже май и с данъците. Не помня точно как беше но ако искаш повече инфо пиши и ще проверя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

много благодаря за коментарите. Ще имам в предвид евентуални проблеми с ХЕЙ и други подобни.

" Пуска се само уведомление" - къде се пуска това ??!!? моля да разясниш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.