Jump to content

Recommended Posts

Didomir

Здравейте,

Някой има ли да сподели мнение относно АП-та на UBNT,Cambium (е600),LigoWave (NFT 3ac),EnGenius  (последните модели , 2.4/5G ac)? Как бихте ги подредили като качество/параметри ?

Трябват ми 2 АП за апартамент, и всякакви мнения са добре дошли.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
111111

Смотана работа за апартамент са.

Взимаш си Powerline с Wifi и си решаваш проблема дори в WC-то

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
master

Имаш ли лан от рутера до бъдещите ап та.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Didomir

PowerLan-a ми прави магарий, работи няколко дни спира, с рестарт се оправя.Неприятното е че е вързан за контакта в “сървърното” ... 

Имам свързаност между точките.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
111111

По скоро има проблеми за електротехник,
кофти бойлер или голям брой разклонители.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
master

Като имаш лан не се занимавай с powerline.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Didomir

Все пак може ли да дискутираме АП-те ? Другите опций са ясни.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
master

Микротици бол. Гледаш тия с H - те имат повече изходна мощност.

Уби освен унифи не са много подходящи за целта.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Didomir
23 hours ago, master said:

Микротици бол. Гледаш тия с H - те имат повече изходна мощност.

Уби освен унифи не са много подходящи за целта.

Пробвано е (hAP AC и 951), на МТ радиото им не работи както трябва в зашумена среда. + Имат проблеми в съместимостта с доста мобилни устроиства (телефони и таблети).Има бая теми в МТ форума.

Та поради тези им особенности на МТ мисля че трябва да се качи класа/цената , и затова питах за опит с конкретни марки АП. Cisco, Aruba и Ruckus са извън бюджета, пък и за SOHO употреба ще са малко стрелба с гаубица.

Редактирано от Didomir
правописна грешка, бюдежета -->бюджета

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
111111

Имам една торба Aruba APIN0205 ако ти е изгодно ще ти ги продам.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
JohnTRIVOLTA
Преди 1 час, Didomir написа:

Пробвано е (hAP AC и 951), на МТ радиото им не работи както трябва в зашумена среда. + Имат проблеми в съместимостта с доста мобилни устроиства (телефони и таблети).Има бая теми в МТ форума.

То , че имаше някакви несъвместимости - имаше, но мисля отдавна се оправиха нещата. То теми има , но са със задна дата, а към днешна такава тук и в официалният форум няма ... има единствено проблеми с пърформънса на устройствата им базирани на IPQ4018/1419 , като и там са закърпени нещата с последните RC версии! 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
master

Имам опит със стари цискота а/б/г нямаха грешка освен в цената.

951 с последната версия пак си има бъгчето от към скорост с някой мобилни телефони - 20Мб и до там. Не че е болка за умиране, иначе в момента има над 50 устройства към него и се държи отлично.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
111111
преди 2 минути, master написа:

Имам опит със стари цискота а/б/г нямаха грешка освен в цената.

Стига да се активира 802,11 протокола иначе само със себеподобни работи.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
JohnTRIVOLTA
На 4/11/2018 at 17:08, Didomir написа:

Здравейте,

Някой има ли да сподели мнение относно АП-та на UBNT,Cambium (е600),LigoWave (NFT 3ac),EnGenius  (последните модели , 2.4/5G ac)? Как бихте ги подредили като качество/параметри ?

Трябват ми 2 АП за апартамент, и всякакви мнения са добре дошли.

Добри впечатления имам от wAP AC !

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
helco

Имам опит и с по-новите циска. Добре работят. Даже имам 2 за продаване, които ще ги пусна във форума - 3802 и 702W. И двете са двубандови, могат да работят самостоятелно, даже 3802 работи и като контролер и не му трябват лицензи за АП-тата (Cisco Mobility Express), и АП. На 702W хубавото е, че има вграден суич и единият му порт има PoE out, можеш да захраниш камера, телефон или нещо до 7,5W.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
dobriloff

UniFi AP е оптималното според мен. С Mikrotik е много вероятно да настъпиш мотиката с мобилните телефони които се закачат на 20MBit и до там..А и както по-горе казват в зашумена среда не се справят добре. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
JohnTRIVOLTA
Преди 10 часа, dobriloff написа:

UniFi AP е оптималното според мен. С Mikrotik е много вероятно да настъпиш мотиката с мобилните телефони които се закачат на 20MBit и до там..А и както по-горе казват в зашумена среда не се справят добре. 

За шумна среда си има ANI , другото мисля е оправено отдавна с последните версии на ROS , поне аз вече нямам оплаквания от подобен тип, ако някой има нека каже !

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
dobriloff
преди 3 минути, JohnTRIVOLTA написа:

За шумна среда си има ANI , другото мисля е оправено отдавна с последните версии на ROS , поне аз вече нямам оплаквания от подобен тип, ако някой има нека каже !

Не случайно споменах за проблема с мобилните телефони, при Huawei Honor 8 Pro максималната постожима скосост е малко под 20Mbit , устройства 951G-2HnD и 2011UiAS-2HnD версия на Mikrotik 6.41.2 . Нищо против марката но лично според мен силата им не е в SOHO WiFi решенията особено ако ви трябва и roaming. Дори TP-Link с OpenWRT се справят по-добре. Конкретно относно въпроса който е зададен, аз съм ползват само Ubiquity UniFi от изброените и определено мога да каже ,че се справя добре и си заслужава.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
JohnTRIVOLTA

Не оспорвам , че базираните на AR9344 устройства имат този проблем със сигнал на 54мб/с и максималният ъплоуд до 20 мб/с с мобилните устройства, но аз и не визирах по-горе тях ! Убитата са хубави и те , но всичко е въпрос на избор , като ти се накачат на радиото 30-40 клиента мигар ще свалят с повече :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Didomir
1 hour ago, JohnTRIVOLTA said:

Не оспорвам , че базираните на AR9344 устройства имат този проблем със сигнал на 54мб/с и максималният ъплоуд до 20 мб/с с мобилните устройства, но аз и не визирах по-горе тях ! Убитата са хубави и те , но всичко е въпрос на избор , като ти се накачат на радиото 30-40 клиента мигар ще свалят с повече :)

Нищо лично към МТ, но радио частта на повечето им устройства е под всякаква критика. Имам една торба тяхни устройства, RB951G, hAP AC, hAP AC mini, wAP R. И всичко е тествано, с и без ANI, с различни версии на ROS,канали/честоти и т.н. каквото пише по книгите, ефекта беше около нулата.

Лично аз докато не видя тези проблеми отстранени и подобрен ROS не мисля да инвестирам в МТ Wireless. То не са истории със съвместимостта на телефони, роуминг 802.11r/k и т.н, прекъсвания, с IPQ чипсета пуснаха устройство с недовършен OS,wAP R - GSM антените му са смехотворни,, телефон или бисквитка имат по-добра скорост на LTE, RF scan нямат (и май няма и да имат за новите модели), на WISP фронта - NV2 проблеми, радиа в зашумена среда и т.н. 
Рутери за SOHO - да ,ROS-а (когато работи) е като швейцарско ножче.Стискам им палци да си решат всички проблеми, пазара има нужда от тях.

Та по темата, на една локация имам 2х Unifi AC LR, работи много добре. На друга локация имам EnGenius
 EWS360/350 , работят добре, макар и рядко има дискънектнати клиенти (EnGenius пък са друг случай, вадят/оправят firmware на високосна година, за KRACK разбраха от форума им).

Отворих темата да потърся мнение какво мога да очаквам от Cambium (410/600 - Wave2) , Ligowave NFT3ac (+Unifi и EnGenius ), все пак не е нужно да откривам топлата вода :), преполагам има много колеги които работят с продукти на тези компании и имат реален опит.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
111111

актуализирай си софтуера на последния
хуавей Т2 лте кара доста над 20 мегабита

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
JohnTRIVOLTA

Didomir, разбирам ... всеки си има своята логика и си прецeнява според заданието и нуждите . За малкият период с който се занимавам с микротик продуктите и в часност с безжичният достъп до ресурси нямам оплаквания от скорости или разкачания и прекъсвания . Така че не съм съгласен с теб относно " прекъсвания ".Да -  имаше период с несъвместимости, но скоро не съм чул за такива, сега дори питах в една зала дали има проблем , защото всички са вързани за

Моля, влезте или се регистрирайте, за да видите този link.

! С IPQ4018/19 базираните у-ва проблема мисля е решен вече със стейбъл 6.42. С другите специфики, които търсиш - вече си търсиш необходимият продукт от други марки , ако не може да ги имплементираш с ROS или продуктите му, както в момента запитваш за такива !

Редактирано от JohnTRIVOLTA

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
msboy
Преди 4 часа, JohnTRIVOLTA написа:

Didomir, разбирам ... всеки си има своята логика и си прецeнява според заданието и нуждите . За малкият период с който се занимавам с микротик продуктите и в часност с безжичният достъп до ресурси нямам оплаквания от скорости или разкачания и прекъсвания . Така че не съм съгласен с теб относно " прекъсвания ".Да -  имаше период с несъвместимости, но скоро не съм чул за такива, сега дори питах в една зала дали има проблем , защото всички са вързани за

Моля, влезте или се регистрирайте, за да видите този link.

! С IPQ4018/19 базираните у-ва проблема мисля е решен вече със стейбъл 6.42. С другите специфики, които търсиш - вече си търсиш необходимият продукт от други марки , ако не може да ги имплементираш с ROS или продуктите му, както в момента запитваш за такива !

Доста хора са накачулени за това hAP AC Lite :)  . Всичко това телефони ли е или е комбинирано т.е. телефони , лаптопи, таблети и т.н.т . Може ли да постнеш една снимка с общото CCQ за wlan1 и wlan2 че ми е интересно.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
JohnTRIVOLTA
Преди 1 час, msboy написа:

Доста хора са накачулени за това hAP AC Lite :)  . Всичко това телефони ли е или е комбинирано т.е. телефони , лаптопи, таблети и т.н.т . Може ли да постнеш една снимка с общото CCQ за wlan1 и wlan2 че ми е интересно.

Това беше моментно за една работна среща ... лаптопите да бяха 6-7 до колкото видях ! За Overall TX CCQ ще имам в предвид ! На такъв борд съм стигал до 80 клиента на двете радиа!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
dobriloff

Актуализирах до 6.42 устройствата 951G-2HnD и 2011UiAS-2HnD , общо са около 10 :). Според RB се връзвам на 54 ,но на Speedtest максимума който постига е 18-20. Направих същото и с hAP ac , на 2.4GHz скоростите са същата мъка, при 5GHz нещата са както трябва. Ако сега ми предстоеше покупка , определено не бих инвестирал в Mikrotik що се отнася за WiFi, останалото му е както трябва  де да не си помимисли някой ще марката е лоша.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

No registered users viewing this page.

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.