Jump to content
  • 0

въпросче за хотспот


Стоян Иванов

Въпрос

Здравейте момчета. Имам един затруднителен въпрос, на който поне за сега не намирам решение. Имам един 750G r3 с конфигуриран в суич хотспот без радиус. Има една машина, която трябва да е достъпна отвън, защото лелката е решила да работи и от вкъщи. В заварено положение намирам, това да се случва през teamviewuer. Всичко е ок, но поради неразбираеми за мен причини, точно тази машина успяват по някакъв начин да я отпишат и понякога няма връзка с нея. Въпроса ми е, мога ли по някакъв начин да извадя този адрес извън хотспота? Принципно знам как трябва да станат нещата - bridge/vlan-и и няма главоболия, но както в повечето случай, искат нещата да са готови за вчера и ако може без пари... Именно затова и нямам време да разплитам цялата мрежа и да я преконфигурирам отново. Предварително благодаря на отзовалите се!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

5 отговори на този въпрос

Recommended Posts

  • 0

Аз бих го направил по следния начин (като се предполага от по горния ти пост че въпросния хотспот има публично IP):

1: Бих застопорил въпросния компютър да взима едно и също IP от DHCP Server

2: Бих добавил IP-то и MAC адреса на въпросния компютър в IP binding на хотспота

3. Бих сложил следния ред в ip/firewall/nat :  add action=dst-nat chain=dstnat disabled=no dst-port=207 protocol=tcp to-addresses=192.168.0.5  to-ports=3389

т.е няма да ти се налага да влизаш през teamviewer (защото го има и момента когато ще изтече сесията поради комерсиално ползване) а през публичното ти IP s Remotedesktop

Както е описано в по-горния ред в NAT се ползва порт 207 но ти може да сложиш друг по твоя преценка. Т.е в Remote deksktop като се напише публичното ip и порта например: 202.35.62.130:207    ще имаш достъп до компютъра във вътрешната мрежа. 

Забележка- Вътрешния компютър трябва предварително да бъде настроен за достъп отвън . Порт 3389 е стандартния за Windows машини.

 

Редактирано от msboy
Поправяне
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

В самия хотспот също може да го изкараш по мак адрес без аутентификация

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Благодаря за отговорите! Решението е било толкова елементарно, че  дори леко се срамувам, поради простата причина че не съм го открил. Уж четох много, но явно не е било достатъчно или съм бил вече претоварен с информация и е трябвало за малко да спра... Тези дни правих доста нови за мен неща и се опитвам да се уча всеки ден. Проблема ми е, че почти винаги имам такъв хъс, че не знам кога да спра :D MSBOY, благодаря за решението, което ще си запазя и бих ползвал при положение, че лично на мен ми трябва достъп до машина зад хотспот или поне на някой, който е малко по-на ти с нещата. Разберете ме хора, не бих добавял адреси ip bindings, ако хората работещи там бяха по в час. При положение, че съм им написал всичко от-до, стъпка по стъпка как да се впишат в хотспота, някой не могат. Пишат по пет пъти грешен потребител и звънят - не става! Remotedesktop  е по-доброто решение в случея, но как да и обясня на тази жена, която не може да се впише в един обикновен хотспот, да се логне с Remotedesktop? Затова минавам на решението - байпас. Имам само още едно въпросче. Не намерих пълно описание на ip bindings, затова и не можах да си отговоря на въпроса, трябва ли да описвам и ип адреса за баипас, или само да добавя мак-а в ip bindings с type-baypass?

p.s И малко извън темата. Не пиша често тук, но посещавам форума и чета почти всеки ден. Прави ми впечатление, че го няма типично българското надменно и пренебрежително поведение на разбиращите, към тези с по-малко знания и опит, което много ми харесва и за което аз от позицията на учещ се ви благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
Преди 12 часа, Стоян Иванов написа:

Благодаря за отговорите! Решението е било толкова елементарно, че  дори леко се срамувам, поради простата причина че не съм го открил. Уж четох много, но явно не е било достатъчно или съм бил вече претоварен с информация и е трябвало за малко да спра... Тези дни правих доста нови за мен неща и се опитвам да се уча всеки ден. Проблема ми е, че почти винаги имам такъв хъс, че не знам кога да спра :D MSBOY, благодаря за решението, което ще си запазя и бих ползвал при положение, че лично на мен ми трябва достъп до машина зад хотспот или поне на някой, който е малко по-на ти с нещата. Разберете ме хора, не бих добавял адреси ip bindings, ако хората работещи там бяха по в час. При положение, че съм им написал всичко от-до, стъпка по стъпка как да се впишат в хотспота, някой не могат. Пишат по пет пъти грешен потребител и звънят - не става! Remotedesktop  е по-доброто решение в случея, но как да и обясня на тази жена, която не може да се впише в един обикновен хотспот, да се логне с Remotedesktop? Затова минавам на решението - байпас. Имам само още едно въпросче. Не намерих пълно описание на ip bindings, затова и не можах да си отговоря на въпроса, трябва ли да описвам и ип адреса за баипас, или само да добавя мак-а в ip bindings с type-baypass?

p.s И малко извън темата. Не пиша често тук, но посещавам форума и чета почти всеки ден. Прави ми впечатление, че го няма типично българското надменно и пренебрежително поведение на разбиращите, към тези с по-малко знания и опит, което много ми харесва и за което аз от позицията на учещ се ви благодаря!

В ip bindings опиши адреса и мака за по сигурно. Прекъсването ти може да се дължи на излогването от хотспот на въпросната машина и заради това да се губи връзката с нея. Като мярка против това излогване (излизане от хотспот) може да направиш отделен профил за въпросната машина и да промениш Keepalive timeout na 24 часа т.е. въпросната машина няма да иска постоянно въвеждане на потребител и парола при всяко включване а ще си стои логната в хотспот. Като друга мярка против излогването може да пуснеш аутентификация по мак в хотспот т.е без потребител и парола вместо тях се ползва мак адреса на компютъра. А какво точно е наложило внедряването на хотспот система е друг въпрос но щом е заварено положение трябва да се намери решение :)

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Заварено е положението на топологията на мрежата. Самия хотспот го вдигнах аз и точно заради тази заварена топология, няма как за един ден да сегментирам мрежата на vlan-и, за да стане както трябва. Затова се наложи да го пусна в суич, като вкарам и машините на персонала вътре. Става въпрос за един средно голям по размер хотел, но е в малък град и няма голямо струпване на посетители. До сега са разчитали на един тп-линк да носи целия трафик и за да им е по лесно, всички ап-та са били оставени отворени. Интернета от доставчика им е доста лимитиран, защото много често се е случвало овирусени устройства да бутат мрежата и много често доставчика им е спирал нета. Сложих микротик най-вече с презумцията да лимитирам връзките, да шейпна трафика и да задам някакви правила, за да нямат такива проблеми за в бъдеще. Най-лесния и чист вариант за да затворя мрежата ми се видя именно хотспот. Персонала има 4-5 машини в кафето, счетоводни и на рецепцията. За сега ще ги хвана със статични адреси с баипас и ще оставя само посетителите в хотспота. Някой ден за в бъдеще ако желаят, ще направим ново сегментиране и всичко ще стане както трябва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.