Jump to content

Recommended Posts

msboy
Преди 4 часа, Networker написа:

И аз си мисля, че е без смисъл.
Най-вероятно някой от мобилните ще го лапне това, вероятно Вива-та - те скоро изграждаха по друг проект безплатни точки за достъп за селата, не помня как се водеше.

Да, и още продължава този проект 

Моля, влезте или се регистрирайте, за да видите този link.

Изграждане на безжични мрежи в държавните и общински училища. Мобилните оператори пращат по принцип наточени мадами (лъснати, бръснати, модели в прекия смисъл на думата) при кмета на общината и под "натиска" на красотата, наглостта и визията нещата се решават в полза на оператора :) . Бил съм свидетел на тези разговори много пъти. Особено като обещаят и 3 катерушки (безплатни) за детските градини и КРАЙ ! :) . Пък дали сложените устройства отговарят .....по-скоро не им пука защото приемателната комисия от общината си слага подписите. Аз имам сключен договор по WiFi4EU но не мога да рискувам да сложа нещо което не е по изискванията. Има устройства , които отговарят на 11 от 12-те изисквания но пак не съм сигурен да действам. Зависи само и единствено от кмета дали ще ти даде проекта :) 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
byte

При нас е кметичка и вивакома пращат плешив търговец с левчета под масата.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Inkas

Добре де, аз съм съгласен с вас, но нали идеята е да не се даваме на "големите" и аз съм сигурен, че между нас има много по-добри професионалисти, от тези които осъществяват проектите при "големите".  Те нека си пращат "наточените мадами", ние ако намерим решение само могат да стоят отстрани и да ни гледат! Някой да ме поправи, ако греша?!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
111111

Паралелно с безплатната мрежа се изгражда още една осигурява се достъп до видеонаблюдение на обекта

и нито един родител няма да откаже лапето му да ползва вашата дори и платена а не префалената псевдо безплатна мрежа.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
msboy

Колеги има официален отговор на въпросите ми поставени до INEA-CEF-WiFi4EU@ec.europa.eu
1. Какво точно покрива ваучера ?
Отговор: Ваучерът WiFi4EU е еднократна сума, предназначена да покрие само разходите за оборудване и инсталация на горещите точки Wi-Fi, които отговарят на изискванията, определени в текста на поканата и Приложение I на Споразумението за безвъзмездна помощ, подписано с избраните общини.
Оборудването включва онези елементи, необходими за разгръщането на мрежата WiFi4EU, като например устройства за захранване (напр. Адаптер за захранване чрез Ethernet (PoE), адаптер за захранване, превключвател PoE) или оборудване за свързване към интернет (например маршрутизатори, микровълнови връзки, комутатори, защитни стени). Основната цел на ваучера обаче трябва да бъдат точките за достъп и спазването на необходимия минимален брой точки за достъп, които да бъдат инсталирани. Оборудването за разширяване на връзката за пренос от друго място до местоположението на WiFi4EU (напр. Микровълнови връзки) не се покрива от ваучера. По същия начин рутерът, който се свързва с интернет, обикновено е част от интернет връзката и това е задължение на общината да сключи договор и да го поддържа в продължение на три години. Следователно, тя също не би била част от ваучера. Връзката за пренос на данни трябва да бъде достъпна на мястото на разгръщане на мрежата WiFi4EU или да бъде разгърната по друг начин. Ваучерът може да покрие труд, монтаж, конфигурация, консултантски услуги.
2. Общината как ще контролира изпълнението на проекта, т.е. какво устройствата са инсталирани и дали те отговарят на изискванията?
Отговор: Общината трябва да гарантира, че инсталацията е завършена и инсталираната мрежа започва да работи в рамките на 18 месеца от подписването на споразумението за предоставяне на безвъзмездни средства.
Първо, общината трябва да избере фирма за инсталиране на Wi-Fi, която да извърши работата. (Имайте предвид, че избраната компания за инсталиране на Wi-Fi трябва да се регистрира и в портала)
Всяка община може да сключи договор с Wi-Fi инсталационната компания по свой избор да инсталира безжичното оборудване. Моля, имайте предвид, че Комисията / INEA няма да се намесват в договорните отношения между общините и тяхната компания за инсталиране на Wi-Fi.
Общините ще определят „центрове на обществения живот“, където ще бъдат инсталирани горещите точки WiFi4EU. Wi-Fi точките за достъп трябва да бъдат инсталирани в областите, в които вече не съществуват подобни предложения за безплатна Wi-Fi връзка.

Общината следва да гарантира спазването на минималните изисквания, определени в приложение 1 към споразумението за отпускане на безвъзмездни средства. От инсталационната компания ще бъде поискано да изпрати пълен доклад до общината, която ще трябва да я одобри, преди плащането да може да бъде задействано. Комисията ще проверява работата на системата през трите години след инсталацията. Качеството и разходите на устройствата са избор на инсталационната компания, при условие че отговарят на всички изисквания на споразумението.
3. Устройства , които отговарят на изискванията (листа)?
Отговор:

4.Как ще става самото отчитане на разходите направени от

инсталационната компания. Какво става с ваучера ако са изразходени половината средства ?

Ваучерът WiFi4EU е еднократна сума, предназначена да покрие само разходите за оборудване и инсталация на горещите точки за Wi-Fi, които отговарят на изискванията, определени в текста на поканата и споразумението за безвъзмездна помощ от приложение I.
Комисиите няма да искат подробности относно начина, по който разходите са разпръснати. Извършват се само технически / функционални оперативни проверки, за да се гарантира, че са изпълнени всички изисквания на споразумението за отпускане на безвъзмездни средства.
Програмата не поддържа частична консумация на ваучера, което означава, че ваучерът ще бъде предоставен изцяло, след като Wi-Fi мрежата се стартира и работи.

Заключение: Проекта е направен за Cisco,Aruba, Ruckus и т.н.т . Внимателно си огледайте устройствата защото после да няма учудени, че не му осребряват ваучера :)

Редактирано от msboy
допълнение

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове