Jump to content

Инициативата WiFi4EU


msboy

Recommended Posts

За информация поствам едно към едно писмото за тези , които се интересуваха.

 

Уважаеми дами и господа,

Бих искала да Ви информирам, че Вторият конкурс по инициативата WiFi4EU ще бъде отворен на 4 април 2019 г. в 14:00 часа българско време (13:00 ч. Централно европейско време). Бюджетът на конкурса е 51 млн. евро и ще бъдат раздадени 3 400 ваучера. Максималният процент ваучери, който всяка държава може да спечели е увеличен от 8 на 15% от общия бюджет на конкурса. Това означава, че всяка държава може да получи максимум 510 ваучера в размер на 15 000 евро. За сравнение в първия конкурс, бюджетът беше 42 млн. евро, раздадени бяха 2 800 ваучера, а максималният брой ваучери за държава беше 224.

Конкурсът ще бъде отворен за участие до 17 часа на 5 април 2019 г. Продължава да важи принципът за „първи кандидатствал, първи получил“ при спазване на географския баланс.

За да се избегнат техническите проблеми, свързани с кандисването, бих посъветвала съответните служители да следят профила на общината на портала и да внимават за съобщения, които изискват съответни действия преди отварянето на конкурса. Надявам се този път да няма технически проблеми и пречки за равнопоставеното кандидатстване на всички общини.

Използвам случая да съобщя, че вчера и днес Европейската комисия е правила обновяване на своите системи и сървъри във връзка с предстоящия конкурс. По техни думи това обновяване е причинило неправомерно изпращане на съобщения до общините от резервния списък, че са одобрени за получаване на ваучер. За съжаление тази информация е невярна. Очаква се официално съобщение от комисията до тези общини.

Напомням, че общините, които вече получиха своите ваучери могат да избират инсталационните си компании и да стартират изграждане на съответните мрежи. Моля, ако има общини, които допълнително са били избрани за получаване на ваучер, освен община Поморие да ми пишат, за да можем адекватно да следим броя на българските общини в инициативата.

 

Пожелавам успех на всички и оставам на разположение за въпроси.

 

С уважение,

 

Христина Добрева

Главен експерт

Дирекция „Информационни технологии“

Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията

Ул. „Дякон Игнатий“ № 9

София 1000, България

Тел. + 359 2 9409283

e-mail: hdobreva@mtitc.government.bg

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, при нас има вече над 50 общини за изграждане. На 4 април ще пуснат 2 етап за нови кандидати. Далаверата тука не е голяма, но може да се изкарат парички. Общо взето нещата седят така - между 10 и 17 хил. лв излиза оборудването. Ако сложите да кажем 3 х. лв за материалите и инсталации. Последните 10 хил. остават за 36 мес поддръжка. Интернета се плаща отделно от Общината.  Любимите ви UBNT не отговарят на изискванията. Микротик също, както всички масови рутерчета. Варианти обаче има. Ако някой иска може да звънне, за да правя реклама тук. 0889431446 

Radio Transmision Systems

www.rts-bg.com / ispot.bg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А защо пък не пуснете като мен едни безплатни хот-спот точки, било то и с масови "рутерчета" като Микротик. За всички ваши абонати неограничено по време и трафик, само по скорост, като username/password се чете от билинга, а за всчики останали варианти много - ограничени по време, по изтеглени мегабайти, по скорост ..

И те така, пък те да си пускат каквото искат :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 15 часа, Стилян написа:

А защо пък не пуснете като мен едни безплатни хот-спот точки

А това безплатното кой ще ми го плати? Монтаж, поддръжка, замяна, узаконяване, проекти, такси. Не мерси.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

12 minutes ago, h3ll said:

А това безплатното кой ще ми го плати? Монтаж, поддръжка, замяна, узаконяване, проекти, такси. Не мерси.

Колко пък да струват няколко АП-та, поставени във вече съществуваща инфраструктура. Никой не казва, че трябва да се изгражда мрежа специално за това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 часа, Стилян написа:

Колко пък да струват няколко АП-та, поставени във вече съществуваща инфраструктура. Никой не казва, че трябва да се изгражда мрежа специално за това.

То 70% от инсталационните компании така ще направят т.е. ще поставят АП към съществуваща мрежа защото реално ще подпишат и 3 годишен договор (отделен от основния) за интернет и поддръжка .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не знам как ги разглеждате тези "съществуващи инфраструктури". Има градска и извънградска среда, където условията са различни. При втората сте на стълбовете на ЧЕЗ/ЕВН/т.н., където не може да монтирате навсякъде на своя глава каквото ви падне. Т.е. може, но няма да е законно и не знам как незаконни ще печелите търгове.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 часа, h3ll написа:

Аз не знам как ги разглеждате тези "съществуващи инфраструктури". Има градска и извънградска среда, където условията са различни. При втората сте на стълбовете на ЧЕЗ/ЕВН/т.н., където не може да монтирате навсякъде на своя глава каквото ви падне. Т.е. може, но няма да е законно и не знам как незаконни ще печелите търгове.

Това не е търг колега и не попада в ЗОП (Закон за обществените поръчки) . Като се казва съществуваща инфраструктура се визира точката от договора, който гласи, че ваучера не покрива разходи за преносната среда до АП-то. Никой кмет няма да позволи дадена фирма да накачули 10 АП-та на 10 стълба (центъра) и да си замине защото в последствие никоя интернет фирма няма да се наеме да прекара преносна среда до там.Единствено и само кмета на общината определя с коя фирма да работи. Много ясно, че като се седне на масата с кмета инсталационната компания ако е  местна казва че ще направи преносната среда до АП-тата но съответно договора за интернет и поддръжка да се сключи със тях.  Много ясно че АП-тата, които се поставят по села се поставят на места където вече има интернет (кметства, училища, близки паркове) и съответно да е удобно и за инсталационната фирма и за интернет фирмата (ако са една и съща е още по добре и се ползва съществуваща инфраструктура). Много ясно, че ако инсталационната фирма е външна (да кажем някой оператор Витлата) ще говори с някоя местна фирма за доставка на интернет за да постави АП-тата максимално удобно за близка инфраструктура за пускане на интернет в последствие.  Дори в краен случай да се наложи да се поставят АП-та на стълбове представителите на енергодружествата по места и кмета на общината без никакъв проблем ще се разберат само с една "дума".  Да не говорим че зам.кметовете по "Гражданска защита" и представителите на енергодружества по места са ръка за ръка и изобщо няма да направят проблем за 10 АП-та на общината.  Мисля , че няма смисъл да обяснявам защо са ръка за ръка нали. Всички отговори по проекта може да ги прочетеш в по долния линк.

https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/wifi4eu-vprosi-i-otgovori

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Не се занимавайте, живота на такива проекти е нищожен, и нервите не си заслужават.

Вече има примери за такива спрени от употреба.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
На 3.04.2019 г. at 20:55, Стилян написа:

А защо пък не пуснете като мен едни безплатни хот-спот точки, било то и с масови "рутерчета" като Микротик. За всички ваши абонати неограничено по време и трафик, само по скорост, като username/password се чете от билинга, а за всчики останали варианти много - ограничени по време, по изтеглени мегабайти, по скорост ..

И те така, пък те да си пускат каквото искат :)

Не мога да разбера смисъла на това нещо ?

На 2.04.2019 г. at 21:12, skyfx написа:

Колеги, при нас има вече над 50 общини за изграждане. На 4 април ще пуснат 2 етап за нови кандидати. Далаверата тука не е голяма, но може да се изкарат парички. Общо взето нещата седят така - между 10 и 17 хил. лв излиза оборудването. Ако сложите да кажем 3 х. лв за материалите и инсталации. Последните 10 хил. остават за 36 мес поддръжка. Интернета се плаща отделно от Общината.  Любимите ви UBNT не отговарят на изискванията. Микротик също, както всички масови рутерчета. Варианти обаче има. Ако някой иска може да звънне, за да правя реклама тук. 0889431446 

Под "не отговаря" освен 802.11k какво друго не отговаря ? А и не виждам проблем да кажеш тайната фирма или решение което отговаря - тук не е телевизия или радио ?

 

На 15.03.2019 г. at 20:39, Inkas написа:

Добре де, аз съм съгласен с вас, но нали идеята е да не се даваме на "големите" и аз съм сигурен, че между нас има много по-добри професионалисти, от тези които осъществяват проектите при "големите".  Те нека си пращат "наточените мадами", ние ако намерим решение само могат да стоят отстрани и да ни гледат! Някой да ме поправи, ако греша?!

Точно в този случай кметовете играят на сигурно (затова има и малки локални фирми), парите са малко, идват местни избори, пи-арките чакат да запълнят сайтовете на общините с тази новина.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма смисъл от тази инициатива, оставете големите да си ги печелят, развивайте си собствените мрежи, инвестицията е рискова. както и да го гледаш, възвращаемостта (дори да те изберат за доставчик после) е ниска - по бакалийска сметка горе долу 4 пъти повече ще изкараш ако си караш по собствената мрежа с такава инвестиция (за 3,5-4 г) от колкото по този проект.
По-добре да се цаните за подизпълнител на по-голяма фирма (само градите) и получавате парите си веднага, а не евентуално след като се "одобри" градежа + до 6 месеца чакане на тръни.

  • Харесай 1

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Ок, нека да предположим, че съм спечелил, каква техника да използвам и как да реализирам проекта ? Мнения :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Незнам как ланаджийския технически гений не е решил... да адва 2-ро ssid на onu-то и да го бриджва с нужния vlan.... там с валет или друга глупост да

изкарва нужния банер и вход :)

Инсталация слънце... Реално или не? Не спирате да ме изумявате всеки ден /и да килвате естета в мен/.

Ората ви дават леб у ръцете,а вие ги замергате с кориците :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
Преди 10 часа, h3ll написа:

Е как така си спечелил, а пък не знаеш с какво да го реализираш. Това някав ташак ли е?

"Ок, нека да предположим, че съм спечелил", червеното на ташак ли ти прилича ?

Досега незнам да има реализация в община за да видим с каква техника е направено. Видял съм оферта на Виваком където има 10 антени Cambium Networks няма описани  контролер, маршрутизатор и т. н. което според мен не покрива изискванията поне за оферта. Разбрахме кое не влиза в изискванията, ще бъде добре да разберем и кое влиза.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.