Jump to content

Инициативата WiFi4EU


msboy

Recommended Posts

Здравейте, да се включа в темата.
Регистрирал съм се в портала, но не съм се зачитал толкова - можете ли да споделите кога и как се кандидатства за дадена община?
Изискванията, които са дали за техника са доста сериозни, заедно с факта, че се плаща след извършен монтаж и одобрение - общо взето е рискова инвестиция.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 32 минути, Networker написа:

Здравейте, да се включа в темата.
Регистрирал съм се в портала, но не съм се зачитал толкова - можете ли да споделите кога и как се кандидатства за дадена община?
Изискванията, които са дали за техника са доста сериозни, заедно с факта, че се плаща след извършен монтаж и одобрение - общо взето е рискова инвестиция.

Процедурата не е трудна. Първия конкурс се проведе и вече 113 общини  спечелиха от общо 256.Предстоят още три конкурса до 2020 г. Първо се прави регистрация от страна на общината в портала https://www.wifi4eu.eu/#/home       Следващата стъпка е качването на сканираната лична карта на кмета на общината и Решението на ОИК (Общинска избирателна комисия), че е избран за кмет на община. Когато наближи конкурса те разпращат мейли и в съответния ден и час се натиска бутон за потвърждаване на участие в конкурса. Когато общината спечели ваучер кмета определя с коя фирма да работи т.е. в указанията даже е упоменато че фирмата изпълнител дори да няма регистрация в същия портал то тя може да си направи в последствие. Сключва се договор с фирмата изпълнител и се почва работа. След приключване на работата се праща декларация с инсталирани точки, мак адреси и т.н.т в ЕК от страна на общината и от страна на фирмата изпълнител. Идва комисия одобрява изпълнената работа и до 6 месеца се осребрява ваучера т.е. се превеждат парите. Стойността на ваучера е 30 000 лв. Инвестицията е рискова поради факта, че ЕК (Европейската комисия) не дава никакви ясноти относно допустими разходи, листа на съвместими устройства, труд, материали, междинни рутери, монтажни елементи и т.н.т

Отделно общината е задължена да подпише друг договор със същата фирма инсталатор или друга фирма за доставка на интернет и поддръжка на мрежата с минимален период от 3 години.

   Неясен е също факта как и на какво основание (официален документ) фирмите инсталатори ще доказват, че поставените устройства отговарят на изискванията.  Например фирмата инсталатор едва ли ще има лаборатория да тества дали дадено устройство поддържа r,k,v протоколите защото в официалните сайтове си пишат каквото си искат.  Фирмите производители отказват да дават какъвто и да е документ че техните устройства имат цикъл на поддръжка над 5 години , което е едно от изискванията.  За изискването с Hotspot 2.0 коментара е излишен. Общо взето е манджа с грозде :)

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 16 часа, msboy написа:

:) Аз също съм съгласен да монтираме UniFi Mesh серията  и да приключваме.  Текста който си цитирал е от официалния форум но не е официално становище нито на ЕК нито на ubnt. Устройствата на Ubnt не фигурират в https://www.wi-fi.org/  т.е. не са съвместими официално с Hotspot 2.0. Друг важен казус за който ubnt имат официално становище е че нямат цикъл на поддръжка над 5 години, което е едно от всичките изисквания.  Какво ще стане ако ги монтираме и се окаже, че не покриват изискванията ?   ..... ако не ни възстановят парите ? :)  

Прав си, но .... няма какво да монтираме. Най-добре според мен е  да поемем риска и да монтираме  UBNT-та

Редактирано от Inkas
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за инфото колега,
Общо взето звучи доста рисково, накрая може да останеш с техника за 20-тина хиляди и без заплащане от тях.

  • Харесай 1

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 3 часа, Networker написа:

Мерси за инфото колега,
Общо взето звучи доста рисково, накрая може да останеш с техника за 20-тина хиляди и без заплащане от тях.

Колега, ако все още не си го разбрал ..... всичко в бизнеса е рисковано (особено в България). "Ако те е страх от мечки, няма да ходиш в гората". Аз съм от хората, които обичат да "скачат в дълбоките води" и за това ще рискувам.

Редактирано от Inkas
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всеки който се занимава с нашата дейност рискува, но има примерен риск.
Общо взето условията за техниката изглеждат като подготвено за нещо или някой конкретно - както се правят обществените поръчки в BG - условията са така наредени че само конкретна фирма да ги покрива :)
Същата сума ако ISP-то вкара в неговата си мрежа или пуска нови хора, възвращаемостта е по-голяма и доста по перспективна от тяхната ицииатива.
Една проста сметка, с 20к можеш да си добавиш горе долу 65 човека по оптика, които биха ти носили средно 1300 лв./месец - такава сума няма да плащат на месец от никоя община предполагам.
Другия риск е с начина на използване на този хотспот и белеене на глави ако трябва да се търси конкретно лице извършило нещо не особено законно през хотспота.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 часа, Networker написа:

Всеки който се занимава с нашата дейност рискува, но има примерен риск.
Общо взето условията за техниката изглеждат като подготвено за нещо или някой конкретно - както се правят обществените поръчки в BG - условията са така наредени че само конкретна фирма да ги покрива :)
Същата сума ако ISP-то вкара в неговата си мрежа или пуска нови хора, възвращаемостта е по-голяма и доста по перспективна от тяхната ицииатива.
Една проста сметка, с 20к можеш да си добавиш горе долу 65 човека по оптика, които биха ти носили средно 1300 лв./месец - такава сума няма да плащат на месец от никоя община предполагам.
Другия риск е с начина на използване на този хотспот и белеене на глави ако трябва да се търси конкретно лице извършило нещо не особено законно през хотспота.

Точно така е! Напълно съм съгласен с теб, но като стоим тук и хленчим няма да променим нищо :) За съжаление, както си написал по-горе явно нещата са подготвени предварително и тук, но това не означава, че не може нищо да се направи.

Редактирано от Inkas
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

За какво трошите нерви и ресурси, това е обречено на провал от самия си замисъл.

Безплатно сирене няма,

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз си мисля, че е без смисъл.
Най-вероятно някой от мобилните ще го лапне това, вероятно Вива-та - те скоро изграждаха по друг проект безплатни точки за достъп за селата, не помня как се водеше.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
преди 29 минути, Networker написа:

И аз си мисля, че е без смисъл.
Най-вероятно някой от мобилните ще го лапне това, вероятно Вива-та - те скоро изграждаха по друг проект безплатни точки за достъп за селата, не помня как се водеше.

Който проект също се гътна безславно.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 4 часа, Networker написа:

И аз си мисля, че е без смисъл.
Най-вероятно някой от мобилните ще го лапне това, вероятно Вива-та - те скоро изграждаха по друг проект безплатни точки за достъп за селата, не помня как се водеше.

Да, и още продължава този проект https://www.mon.bg/bg/100437  Изграждане на безжични мрежи в държавните и общински училища. Мобилните оператори пращат по принцип наточени мадами (лъснати, бръснати, модели в прекия смисъл на думата) при кмета на общината и под "натиска" на красотата, наглостта и визията нещата се решават в полза на оператора :) . Бил съм свидетел на тези разговори много пъти. Особено като обещаят и 3 катерушки (безплатни) за детските градини и КРАЙ ! :) . Пък дали сложените устройства отговарят .....по-скоро не им пука защото приемателната комисия от общината си слага подписите. Аз имам сключен договор по WiFi4EU но не мога да рискувам да сложа нещо което не е по изискванията. Има устройства , които отговарят на 11 от 12-те изисквания но пак не съм сигурен да действам. Зависи само и единствено от кмета дали ще ти даде проекта :) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре де, аз съм съгласен с вас, но нали идеята е да не се даваме на "големите" и аз съм сигурен, че между нас има много по-добри професионалисти, от тези които осъществяват проектите при "големите".  Те нека си пращат "наточените мадами", ние ако намерим решение само могат да стоят отстрани и да ни гледат! Някой да ме поправи, ако греша?!

  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Паралелно с безплатната мрежа се изгражда още една осигурява се достъп до видеонаблюдение на обекта

и нито един родител няма да откаже лапето му да ползва вашата дори и платена а не префалената псевдо безплатна мрежа.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Колеги има официален отговор на въпросите ми поставени до INEA-CEF-WiFi4EU@ec.europa.eu
1. Какво точно покрива ваучера ?
Отговор: Ваучерът WiFi4EU е еднократна сума, предназначена да покрие само разходите за оборудване и инсталация на горещите точки Wi-Fi, които отговарят на изискванията, определени в текста на поканата и Приложение I на Споразумението за безвъзмездна помощ, подписано с избраните общини.
Оборудването включва онези елементи, необходими за разгръщането на мрежата WiFi4EU, като например устройства за захранване (напр. Адаптер за захранване чрез Ethernet (PoE), адаптер за захранване, превключвател PoE) или оборудване за свързване към интернет (например маршрутизатори, микровълнови връзки, комутатори, защитни стени). Основната цел на ваучера обаче трябва да бъдат точките за достъп и спазването на необходимия минимален брой точки за достъп, които да бъдат инсталирани. Оборудването за разширяване на връзката за пренос от друго място до местоположението на WiFi4EU (напр. Микровълнови връзки) не се покрива от ваучера. По същия начин рутерът, който се свързва с интернет, обикновено е част от интернет връзката и това е задължение на общината да сключи договор и да го поддържа в продължение на три години. Следователно, тя също не би била част от ваучера. Връзката за пренос на данни трябва да бъде достъпна на мястото на разгръщане на мрежата WiFi4EU или да бъде разгърната по друг начин. Ваучерът може да покрие труд, монтаж, конфигурация, консултантски услуги.
2. Общината как ще контролира изпълнението на проекта, т.е. какво устройствата са инсталирани и дали те отговарят на изискванията?
Отговор: Общината трябва да гарантира, че инсталацията е завършена и инсталираната мрежа започва да работи в рамките на 18 месеца от подписването на споразумението за предоставяне на безвъзмездни средства.
Първо, общината трябва да избере фирма за инсталиране на Wi-Fi, която да извърши работата. (Имайте предвид, че избраната компания за инсталиране на Wi-Fi трябва да се регистрира и в портала)
Всяка община може да сключи договор с Wi-Fi инсталационната компания по свой избор да инсталира безжичното оборудване. Моля, имайте предвид, че Комисията / INEA няма да се намесват в договорните отношения между общините и тяхната компания за инсталиране на Wi-Fi.
Общините ще определят „центрове на обществения живот“, където ще бъдат инсталирани горещите точки WiFi4EU. Wi-Fi точките за достъп трябва да бъдат инсталирани в областите, в които вече не съществуват подобни предложения за безплатна Wi-Fi връзка.

Общината следва да гарантира спазването на минималните изисквания, определени в приложение 1 към споразумението за отпускане на безвъзмездни средства. От инсталационната компания ще бъде поискано да изпрати пълен доклад до общината, която ще трябва да я одобри, преди плащането да може да бъде задействано. Комисията ще проверява работата на системата през трите години след инсталацията. Качеството и разходите на устройствата са избор на инсталационната компания, при условие че отговарят на всички изисквания на споразумението.
3. Устройства , които отговарят на изискванията (листа)?
Отговор:

https://www.wi-fi.org/product-finder-results…

4.Как ще става самото отчитане на разходите направени от

инсталационната компания. Какво става с ваучера ако са изразходени половината средства ?

Ваучерът WiFi4EU е еднократна сума, предназначена да покрие само разходите за оборудване и инсталация на горещите точки за Wi-Fi, които отговарят на изискванията, определени в текста на поканата и споразумението за безвъзмездна помощ от приложение I.
Комисиите няма да искат подробности относно начина, по който разходите са разпръснати. Извършват се само технически / функционални оперативни проверки, за да се гарантира, че са изпълнени всички изисквания на споразумението за отпускане на безвъзмездни средства.
Програмата не поддържа частична консумация на ваучера, което означава, че ваучерът ще бъде предоставен изцяло, след като Wi-Fi мрежата се стартира и работи.

Заключение: Проекта е направен за Cisco,Aruba, Ruckus и т.н.т . Внимателно си огледайте устройствата защото после да няма учудени, че не му осребряват ваучера :)

Редактирано от msboy
допълнение
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.