Jump to content

Recommended Posts

MiPSus

Моля, влезте или се регистрирайте, за да видите този code.

айде нема нужда, вече сме 2018г

при V-SOL има промени всеки месец 🙂

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Icco

Все е нещо, а и повечето неща са си същите.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
MiPSus

точно нужните не са 🙂 примерно статус и стойностти на ONU 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivo

Малко информация за хората ползващи оборудване от V-Solution. Uplink портовете на V1600D4-L3 поддържат 1G/10G скорост. За оборудване от този ценови клас наличието на 10G uplink е много добро предимство.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Icco

Излезе последния фирмуер където е оправен проблема с SNMP, който коментирахме!

Моля, влезте или се регистрирайте, за да видите този attachment.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
MiPSus

Моля, влезте или се регистрирайте, за да видите този link.

че има колеги и с L2 версии на OLT-то.

А относно 10Gbps да слотовете за SFP от 5 до 8 могат да се "превключат" на SFP+ софтуерно.

Редактирано от MiPSus

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Networker

Малко офтопик - как се държи L2 версията на OLT-то им, имат ли бъгове или неработещи функции?
Интересен е момента с 2-те PSU-та за тези версии.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivo

Китайците от V-Solution продължават да работят усилено върху продуктите си. При последната си среща с изпълнителния директор на V-Solution Welming Chen му показахме софтуер, който използваме за позициониране и контрол на техните ONU и OLT. Mr. Chen беше впечатлен и обеща да реализират подобна схема в тяхната система за управление EMS. Вече са го реализирали. Поствам screenshot-и които ми изпратиха от V-sloution и от софтуера, който им показахме.

Screenshot-и от техния EMS:

Screenshot от софтуера които им показахме

• Харесай 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Inkas

Браво, много добре изглежда. Някой ъпдейтвал ли е L2 версия на шасито? Страх ме е да рискувам 🙂

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mile

Mr. Chen да вземе да ми обясни защо на 60 маймуни на клона последния се закача след 30 минути...

И защо snmpwalk нема отговор... след 20-30-50 мин? Защо в 2 еднакви olt (по надписа отпред естествено) при

идентични настройки едното го достъпвам само през Explorer, а другото през Firefox (но не и обратното). Защо

след ъпдейт до 52R загубваме ума и дума за всякакви etherchannel пък у мануала на пакистанеца нема дума...

За ред с възможни драми пък не говорим. Се едно микротик ъпдейт. Решаваме проблема с доставка на мляко....

Ама ше ядете големия черен с всичко друго... ама ако пишете редовно и се оплаквате... мое и да оправим новия

проблем с лебо. Ако пък е голема драма нема ви отговаряме пък вие мое винаги да се върнете на версията дето

млякото го нема 🙂

Да прогреса е налице с cpu и mem. От скромните 80% слезнаха на приемливите 25-30.

Mr. Chen вероятно е толкова впечатлен от пазар с общ обем от 1млн домакинства, че ще си пробие джоба още

утре с цел оптимизация на географското положение на органа. Долнопробен хардуер с още по-долнопробен софт,

който ще ползвам още известно време докато премина на шаси от zte или huawei.

pp От първия ден си еба таковата майчина за dhcp. Дори не си помислям за option 82 или нящо друго. За цената

и съвместимостта си е екстра за L2 комбайн.

Ще взема да го кача това с ентелегент нетуорк система... даже мога да внеса китаец да ми го качи на windows и

да го гледа.

Редактирано от Mile
  • Харесай 2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivo

Леле Mile сипал си им с големия черпак да ядат 🙂

У село с преко сили 100 пациента кажи какво шаси да турим. Немоа реша на кво да рипна - ZTE или Huawei, с 32 или 64 ПОН порта. Да зема да пусна секи Усер на отделен ПОН порт да ни си пречат и нета да им е на МАХ.

Сега сериозно. Тук повечето колеги са селски доставчици в градчета с по 500-600 абоната и селца и паланки с 50-150 абоната. Междуселски оптики-трудна работа. До селата карат трафика през кой каквото радио има. В този сегмент (ОЛТ - 400$, ОНУ-14-15$) нямат алтернатива V-Sol и C-DATA.

По малките градчета и селата 60 абоната на ПОН порт са мисия невъзможна. При мен ползвам 16х -> 8х сплит и пак ги докарвам максимум  до 50 абоната на порт.

При SNMP си имат издънки в някои от версиите, но ако човек разгледа внимателно резултата от няколко последователни snmpget-а и snmpwalk-а може да се ориентира къде е проблема.

Не ми се налага да отварям веб интерфейса на ОЛТ-тата които ползвам. Ползвам веб базиран софтуер и SNMP за управление на ОНУ-тата. Конфигурирам си ОЛТ-тата с техния си CLI.

Не мога да дам мнение за последните firmware-и. Не съм привърженик на безразборния ъпдейт само защото е излязла нова версия. Слагам такава версия, която има функционалността която ми трябва.

ПП Да не стане грешка. Не работя нито за V-Sol нито за техен оторизиран търговец. Доставчик съм на интернет и аз и мои колеги сме сравнително голям потребител на V-Sol. Повече от година си работим директно с тях за собствени нужди.

Редактирано от Ivo

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mile

Пусни dhcp през v-sol и да питаме MrChen дали ще е впечатлен.

Аз не пиша, че искам нещо коооой знае какво. Искам няколко използвани функции.

Etherchannel дай боже да вземе да проработи LACP... Static работи (освен ако не ъпгрейднете).

За web-a и използването му:

Ами... определено едно и също действие ако води до различни резултати не е ок. Да мога да

правя, като теб или като другия Иво и да си взимам нужното с логване (оти snmp определено не

им работи коректно) ама защо?

И определено не са по 400$. Мисля последно към 900-9хх бяха. Ае да не говоря пък за ону-тата им.

Добре, че има c-data, които определено стават.  За ону-та. ОЛТ им е леш още по-невероятна. Може

би защото тоя така наречен ЕМС е 1:1 с v-sol? И работи само с него некакси.. той пакистанеца не знае

та ние ли?

това е. въпрос на вкус и цвят.

те не са кой знае колко на порт. дори ги разтоварихме леко до ъпгрейда

basic-info.jpg.310d8de52564d6d4295f1c03668d3c13.jpg

Редактирано от Mile
screen

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mile

ама защо нямам отговор?

Вероятно сега мистер Chen си подготвя резюмето?

Ае стига глупости. Железото е ок за парите си. Са ако

некой, като мен иска нещо.. ми греда бе пич... Що се натегате?

За нема нищо и лоялност, каквато нямате.. и евентуално нема

да проимате.... а после ще помислим и за функционала 🙂

"техния ems" е страхотно забавен. за всички ,,, ЗА ВСИЧКИ ДРУГИ ОТВЪД ОКЕАНА: ДА СИ ЕБЕТЕ МАЙКАТА МОЛЯ!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
h3ll

Ами хората си го бяха казали - китаеца първо пуска хардуера и после му пише софтуера. Така си работят по цял свят.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
MiPSus

Чакам предложение за OLT което регистрира над 60 noname ONU на 1 PON за под 30мин.
Ама то OLT ли ги регистрира или ONU се регистрират когато решат ... е това вече не го знам 😞

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivo
На 28.10.2018 г. at 3:53, Mile написа:

ама защо нямам отговор?

Вероятно сега мистер Chen си подготвя резюмето?

Ае стига глупости. Железото е ок за парите си. Са ако

некой, като мен иска нещо.. ми греда бе пич... Що се натегате?

За нема нищо и лоялност, каквато нямате.. и евентуално нема

да проимате.... а после ще помислим и за функционала 🙂

"техния ems" е страхотно забавен. за всички ,,, ЗА ВСИЧКИ ДРУГИ ОТВЪД ОКЕАНА: ДА СИ ЕБЕТЕ МАЙКАТА МОЛЯ!

Милене, не мисля, че очакваш някакъв отговор, но все пак ще отговоря.

Не мисля и да убеждавам никой, какво оборудване да ползва, а само споделям моите впечатления.

Относно проблемите, които коментираш.

1. Преди две вечери имахме токов "поздрав" от ЕВН и масова дерегистрация на ОНУ-та. Прилагам снимка на която се вижда как ОНУ-та с номер над 60 се регистрират на секундата след рестарт. Нормално Power Cycle и регистрация на ZTE ОНУ е около 25-30 сек средно. Уточнявам, че ползвам само V1600D4-L3 ОЛТ (цитираната цена от 4ХХ$ се отнася за тях) и само техни ОНУ-та със ZTE чипсет. Нямам "зоопарк" и калпави RTL ОНУ-та. Колеги, ползващи ОНУ-та с RTL се оплакват от "забиване" (не регистрирани) на ОНУ-та след токов удар. Тук другия Иво може и да е прав. Може някои ОНУ-та да са "капризни", да се "сърдят" и да не искат те самите да се регистрират 🙂

2. Съгласен съм, че от време на време с някоя нова версия на firmware пипат по SNMP, и се налага и ние да пипнем по нашия софтуер, но те уверявам, че SNMP работи. Целият ни софтуер за управление и провизиране на мрежата е изграден на базата на SNMP. Никакви логвания и вземане на данни през конзола.

3. За DHCP не мога да споделя, но обещавам да пробвам.

4. След първия неуспешен опит за инсталация на техния EMS преди 2 години, реших, че не ми се занимава с "Прозорци" 7 и няма да го ползвам. Има и други начини. За много колеги обаче, отделянето на пари за софтуер не е приоритет и това е приложението, с което си управляват мрежата. Вкус. Все пак V-Sol доста са дръпнали в това отношение за 2 години.

Засега толкова 😉

pon_log.jpg.a7ec26aac08ab1195bd8099da8ce0940.jpg

Редактирано от Ivo
  • Харесай 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
MiPSus

Няма какво да добавя 🙂 освен, че ползвам само RTL onu-та. Само такива продават за "без пари" с RF бате 🙂 

...малък бизнес (публичен дом) - само свирка и ан*лен  - сам съм още, казах ви ... малък бизнес

Редактирано от MiPSus

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mile

Аз не искам да умаловажавам усилията на китайците и другите им по манталитет пакистанци.

Просто всяка версия решава едно, а скапва друго. Без да съм икономист почвам да смятам

opex и capex. Нищо лично що викат нЕкои 😉

Нещата са свързани. Нема как всяка една мрежа да не преболедува "грешките на растежа" и

всичко съпътстващо.

Всяка цел си има .. точната тел, с която да се вържат гащите:

поздрави

Редактирано от Mile

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

• Similar Content

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

No registered users viewing this page.

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.