Jump to content

PoN оборудване на V-Sol


Recommended Posts

Чудесно. В това няма нищо лошо, но ... на мен не ми харесва. FTP-то си е .... "антена" ... и по време на буря знаеш какво се случва. Иначе и при твоя случай би трябвало да работи .... всеки има различен стил на работа.

Редактирано от Inkas
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За сега варианта с две мрежи работи (за remote access).
Това което не ми хареса е, че функцията disable loop не работи коректно в ONU-тата. Засича се loop коректно, алармата за loop я вдига в OLT и дори за малко се спира loop-а, но ако остане по-дълго време лупнатото у-во зад ONU, в някакъв момет ONU си вдига порта и флуда тръгва към OLT-то.
Другия весел момент, е че две абсолютно еднакви нови ONU-та пропускат loop-а по различно време - едното се предава на 20-тата минута, а другото след няколко часа - много интересен момент при условие че са с еднакви хардуерни версии и фърмуери.


Идеята да за режим рутер е намаляване на поддържаната техника + пълен контрол, както писа колегата. От интерфейса на OLT можеш да си го рестартираш и без CLI команди (освен ако не си правиш някаква автоматизация, която може да стане и през SNMP).
Общо взето ценово бих казал, че е съпоставимо - рутерите на едро идват малко под 30, ONU-та на едро (от BG) идват към 35, а за около 55 взимаш ONU с WiFi.

За град хибрида горе-долу се ядва понеже предполагам ONU-та ги слагате на входовете на блока (т.е. няма висящи простири), но в селата (с въздушните мрежи) по-добре е изцяло до клиента с ONU - т.е. пасивно.

Идеята с моднатия фърмуер (след ресет) е добра - нещо на база ddwrt/openwrt?

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Няма проблем да се компилира къстъм фърмуеър (openwrt) според изискванията за мрежата от доставчика,свободата там е голяма

Правил съм такъв за колега от форума който раздаваше тплинкове от серията 7хх/8хх .

Изискването му беше да 2 влана на ван порт ( единия за отдалечена администрациа през частна мрежа,както и за виртуално АП на хотспота им :)  ,другия влан за интернет канала на потребителя)

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 15 часа, Networker написа:

За град хибрида горе-долу се ядва понеже предполагам ONU-та ги слагате на входовете на блока (т.е. няма висящи простири), но в селата (с въздушните мрежи) по-добре е изцяло до клиента с ONU - т.е. пасивно.

Предишния отговор го писах от телефона.

Да оптика до блока, оптична кутия и ако позволява FTP с отделен ток до всеки вход, кутия с гигабитов суич. Ако някой вход не може да се захрани с ftp, пускаме оптика. Излиза сравнително евтино и става надеждно. На последък много работа ни отваря санирането на блоковете. Ако пускаме оптика до клиентите, ще ни се разкаже играта от сплайсване. Клиенти и колеги от други фирми също ще помогнат, за да неостанем без работа :D В нашия случай ftp-то е удачен вариянт и скоро не мислен да минаваме на оптика до всеки клиент, аз ще съм твърдо против това.

В твоя случай оптика до клиента е най-доброто решение. Вместо да наливаш една кофа с пари, за подмяна на устройства, когато има гръмотевици, пускаш оптиката до клиента и не трепериш за гръмотевиците.

Ориентирал си се към GPON, там е истината. Започна ли да изграждаш новата мрежа?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Принципно към GePoN сме се насочли - няма голям смисъл от GPON (освен за колегите с IPTV услуги).
Почнахме да градим в първото тестово село - още редим гръбнак и разпределителните кутии.

За да не правим нова тема - по какъв начин си докарвате последната миля до клиента - директно дроп кабел от разпределителната кутия до ONU-то на клиента или като се закача на къщата слагате някаква мини кутия с аванс от която пускате отделен кабел (от белия 1 влакно) за в къщата.
Чудя се понеже ако в къщата се прецака кабела механично и не стигне аванса на къщата трябва на ново да се сменя цялото трасе до клиента, а ако има кутийка (не мога да намеря верен модел в който двата кабела да са на фаст конектори с един SC/PC адаптер от сините) от нея може да излезе отделно късо парче кабел, което ако се прецака се сменя само то. Също така, белия FTTH кабел е по удачен за визуална диагностика при проблем във влакното (със източник на видима светлина).

Поздрави.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какви разпределителните кутии използваш? В последствие се работи много трудно с кутиите, по-удачния вариант е връзките да се направят в муфа.

Когато изграждахме наща мрежа, от неопит използвах един ODF с някорко оптики 96 o.f. като муфа, голяма грешка вече няма пипане. Същата грешка я повторихме и с паразитни оптики (8 o.f, 12 o.f), връзките ги правихме в оптични табла. Всичко е добре докато не започнеш да пускаш допълнителни 1,2,3 оптики от тези табла, вътре става мазало. На скоро преправихме подобна точка, отрязахме всички оптики, вкарахме ги в муфа и работата заспа. С колегата се разбрахме, да не се занимаваме с подобни точки, а направо да режим оптиките и да ги вкарваме в муфа.

Не знам и какви оптики използваш, но пускай ги до клиента, без да правиш кутии, това е много излишна работа. Ако клиента прецака оптиката, все ще остане аванс между къщата и стълба.

 

Редактирано от mysticall
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 17 часа, Networker написа:

Принципно към GePoN сме се насочли - няма голям смисъл от GPON (освен за колегите с IPTV услуги).
Почнахме да градим в първото тестово село - още редим гръбнак и разпределителните кутии.

За да не правим нова тема - по какъв начин си докарвате последната миля до клиента - директно дроп кабел от разпределителната кутия до ONU-то на клиента или като се закача на къщата слагате някаква мини кутия с аванс от която пускате отделен кабел (от белия 1 влакно) за в къщата.
Чудя се понеже ако в къщата се прецака кабела механично и не стигне аванса на къщата трябва на ново да се сменя цялото трасе до клиента, а ако има кутийка (не мога да намеря верен модел в който двата кабела да са на фаст конектори с един SC/PC адаптер от сините) от нея може да излезе отделно късо парче кабел, което ако се прецака се сменя само то. Също така, белия FTTH кабел е по удачен за визуална диагностика при проблем във влакното (със източник на видима светлина).

Поздрави.

Networker, няма значение какъв кабел ползваш, при клента е хубаво да има малка кутийка клиентска (струва около 1лв) на която да имаш адаптер, а от курийката до ONU-то пач корда.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 21 часа, mysticall написа:

Какви разпределителните кутии използваш? В последствие се работи много трудно с кутиите, по-удачния вариант е връзките да се направят в муфа.

Когато изграждахме наща мрежа, от неопит използвах един ODF с някорко оптики 96 o.f. като муфа, голяма грешка вече няма пипане. Същата грешка я повторихме и с паразитни оптики (8 o.f, 12 o.f), връзките ги правихме в оптични табла. Всичко е добре докато не започнеш да пускаш допълнителни 1,2,3 оптики от тези табла, вътре става мазало. На скоро преправихме подобна точка, отрязахме всички оптики, вкарахме ги в муфа и работата заспа. С колегата се разбрахме, да не се занимаваме с подобни точки, а направо да режим оптиките и да ги вкарваме в муфа.

Не знам и какви оптики използваш, но пускай ги до клиента, без да правиш кутии, това е много излишна работа. Ако клиента прецака оптиката, все ще остане аванс между къщата и стълба.

 

Зависи от схемата, която е избрана в населеното място. Муфите са добри ако всичко ти е сплайснато, в град може и по-добре да е така понеже разстоянията са големи и се пести затихване - там може да ти се наложи да добавяш кабели в последствие. В по-малките села, мрежата обикновено е запасена и рядко може да се наложи да добавиш кабел.
При нас става дума за селски региони, разстоянията не са големи за това ги изкарвам на букси - т.е. гръбначните кабели са заварени към готови бъндъли с фабрични букси, които се извеждат на планки за SC/PC адаптери и от там се редят според схемата на мрежата. Съответно сплитерите се включват през същите тези SC/PC адаптери към гръбначно влакно (ако има потребители към дадена разпределителна кутия).
Решенията с изведени букси според мен са по-добри за селски региони понеже лесно може да се измери при проблем всяко едно отделно влакно във всяка една посока.
Друго предимство да си ги изведеш на букси ако трябва да смениш някой сплитер (ако дефектира или примерно от 1:4 на 1:8) - да не говорим, че така изградена един път мрежата после може да се поддържа от техници, които няма нужда да могат да сплайсват - само ходят мерят, сменят, редят фастове и така.
Също така ако трябва да се смени парче между две кутии (все пак е село, възможно да се скъса кабел от извън-габаритен товар или от идиотите на Енергото които кастрят дърветата около диреците - тази година толкова FTP-та ни поразиха... ) е по удобно (сплайсваш само бъндъла - без да пипаш другите кабели, които влизат в кутията).

От към кутии, където имам повече от 2 оптични кабел да влиза (примерно кръстовище) слагаме от металните кутии от X-Com (имат 4 отвора и добър вариант за закрепване със скоби за маркуч, сплайс касетата държи до 24 влакна ако слагаш фитовете на 2 реда) има изведена планка за 12 SC/PC адаптера. В останалите случаи (1 до 2 кабела от плоските FTTH) слагаме от PVC PoN кутиите (2 входа с 8 или 16 изхода за тънък FTTH).

До някой клиент кабела може да иде 200 метра и ако не е останал аванс (да речем, че няколко пъти е накъсяван) после трябва целия да се сменя - за това си мисля примерно аванс на последния дирек преди къщата на човека (някои може да не се навият на входа на къщата да оставим аванса),  кутийка на входа и 10-15 метра вътрешно FTTH парче от белия кабел.

Само, не съм измислил дали кутийката да е вънка (понеже едва ли има такава водо-непроницаема), или непосредствено след като влезе в къщата.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Каква е целта? За мен слабото място при клиента е по-скоро фаст-а, отколкото самия неброниран кабел

Редактирано от koko
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Целта е да се спести смяната на целия кабел от шкафа до къщата на клиента, ако свърши работния аванс в къщата.

Мисля вариант за ползване на тази кутия веднага като влезе кабела в обекта:
http://kabeli.eu/optichni-mrezhi/aksesoari-1/kutiya-za-ftth

За стенен монтаж е или на дърво/греда с видии - кабела влиза вътрешно и има два порта за изход.

 

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 часа, Networker написа:

Целта е да се спести смяната на целия кабел от шкафа до къщата на клиента, ако свърши работния аванс в къщата.

Мисля вариант за ползване на тази кутия веднага като влезе кабела в обекта:
http://kabeli.eu/optichni-mrezhi/aksesoari-1/kutiya-za-ftth

За стенен монтаж е или на дърво/греда с видии - кабела влиза вътрешно и има два порта за изход.

 

Networket, ако трбява да съм честен .... мисля, че си усложняваш живота. Цената на клиентския кабел е .... 0.20лв. Клиентски кабел се сменя много рядко, така че мисля, че няма смисъл от излишни "гимнастики" (това е лично мое мнение). По-добре според мен помисли как да защитиш вътре в клиента кабела. Целта е да избегнеш проблеми от сорта "То кучето изгриза кабела", "Жената като чисти нещо е направила" и т.н. Защото от това, което виждам, чувам и т.н при GEPON/GPON технологията това е масовия проблем.

Редактирано от Inkas
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 58 минути, byte написа:

Така е, за 3 години gepon : 2-3 дефектирали ONU-та, 2-3 заминали адаптера (за ток, не оптични) ... и 10-15 злояди домашни любимци.

 

Това на база колко клиентски устройства е? (ако не е тайна разбира се)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.