Jump to content
  • 0

VPN между два Микротик рутера


plamon

Въпрос

 Здравейте от скоро съм във форума и съм начинаещ със Микротик рутерите.

Имам един въпрос за изграждане на тунел между два офиса и съм се спрял на следното оборудване:

от едната страна RB1100AHx2 от другата RB951G-2HnD ще може ли така да се получат нещата?

Също така ако може да ми посочите някакъв туториал за този случай ще съм благодарен :)

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

9 отговори на този въпрос

Recommended Posts

  • 0
  • Администратор

Тествай и след това питай ако имаш питания

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Може и има различни вариации на свързаност. Като начало трябва да се знае :

1во - колко защитена да бъде информацията между офисите от там каква да е минималната скорост на свързване!

2ро- Рутерите с публичен или частен адрес са свързани към интернет и с какъв вид свързаност /динамично получен адрес, статичен, pppoe и т.н./

3то- Часните мрежи които трябва да се свържат в едана адресна група ли ще бъдат - пример за управление /транспарант/ или различна адресация на всяка мрежа!?

Редактирано от JohnTRIVOLTA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Здравей, и двете точки са със pppoe IP, бих искал да са в една адресна група, за трафик между двете точки нямам идея...

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
преди 8 часа, plamon каза:

Здравей, и двете точки са със pppoe IP, бих искал да са в една адресна група, за трафик между двете точки нямам идея...

Поздрави!

Лошо, а дали поне единият рутер получава публичен адрес /лично аз се съмнявам/, защото задачата става сложна , ако и двата са част от частни мрежи?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

И двата адреса са статични ако това имаш предвид под публични, мисля утре да поръчвам два Микротика и да почвам :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Не че не е от значение дали са статични или динамични, важното да ли са публични или частни адресите за да се получат нещата, но щом ще почваш - дерзай , само ми е чудно как ги правите нещата , като основни неща не се познават!

  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Щом твърдиш , че са публични адресите и на 2та рутера /няма понятие реален /, то най-простия начин е да ги свържеш мрежите с EoIP тунел,  друг вариант по-сигурен е ppp тунел и BCP бриджване има и възможност и с MPLS/vpls/ тунел !

P.S. Говорим за транспарант бридж на мрежите!

Редактирано от JohnTRIVOLTA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

В момента използвам EoIP тунел между два RB1100AHx2 и съм доволен. Във версия 6.32 на RouterOS видях, че са добавили и опция при създаването на EoIP интерфейс да се зададе и IPsec Secret. Това автоматично добавя политики за ipsec, което е удобно. Имай предвид, че EoIP е просто тунел и предава данните в чист вид, за това не е хубаво да се пускат такива некриптирани тунели през публична мрежа. Ако се спреш на това решение, задължително с IPsec.

  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.