Jump to content
Асен Нейков

Rocket Dish 5G30, mANT30 или Pasat да монтирам?

Recommended Posts

Асен Нейков

Здравейте,  искам да попитам колегите, които имат наблюдения върху дватата модела има ли някаква разлика в тях освен в окачването? Другата възможност е да сложа Пасат- 120 см. Зад антената ще има Rocket M5, От другата страна на линка е сектор с рокет, нямам повече подробности. Разстоянието е някъде към 6 км, има дървета и е вероятно да е доста зашумено.  Спрял съм се на mANT30 precise заради малко по-ниската цена на самата антена и радом-а за нея. Пасата е на последно място, защото е по- тежък и тъй като нямам много опит с антените, не искам да се вкарвам във филми с фокусни разстояния, шпилки  и облъчватели. Антената ще се монтира в планина на труднодостъпно място и за това предпочитам готово и стабилно решение.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Асен Нейков

Да, това е другата подробност, която ме насочи към този модел.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
master

Лично според мен на рокет диш окачването е пълна трагедия сравнение с това на пасат пещера. Никога не съм пробвал мАнт но съм чел положителни неща за нея. Единственото което ни спря да я ползваме е наличието на евтин радом тип тъпън.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
dabadaba

Щом е зашумено, има и дървета, които пречат, за 6 км. каквото и да сложиш на 5 Гх - все тая. Опитай с 2.4 Гх - по-пробивни са и минават през дърветата - личен опит :) 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Асен Нейков

Нямаме избор, от другата страна има 5Ghz оборудване. Сега аз съм на ход да подбера точната антена и да действам, докато времето позволява, май ще заложа на антената на микротик. Благодаря ви.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
master

Каква скорост трябва да е постигне? При много проливен дъжд когато се намокрят добре дърветата може да очакваш спад на нивото и то с десетки децибели.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Асен Нейков

Не търсим повече от. 30-40 мегабита. Правих тестове с един нанобийм, държан в ръка и се свърза на -76. Колкото и трафик да мине, все ще сме доволни, защото в селото няма дори обхват на мобилните оператори.

Изпратено от моят Lenovo A680_ROW

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Асен Нейков

Всъщност не се изразих правилно. Потребителите ще са 3-4 домакинства. Един- два лаптопа, основно телефони. Ако има повече потребители ще мислим вариант за нещо по- сериозно от другата страна. 

Редактирано от Асен Нейков

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
valvi
преди 1 час, master каза:

Цяло село ще минава през този линк който е p2mp?

Линк който е р2мр - вече си мислех че няма какво да ме впечатли .

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Асен Нейков

Извинявайте много, но толкова позволява теренът. Нямам намерение да влагам хиляди в нещо, което е под съмнение дали ще работи изобщо. Оборудването от другата страна не може да се сменя и това е.. Някой има ли преки наблюдения за двата модела антени?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
master
преди 49 минути, valvi каза:

Линк който е р2мр - вече си мислех че няма какво да ме впечатли .?????

Редактирано от master

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Networker

За да не отварям нова тема, ползвам на колегата.
Имам същата чуденка за едно място с труден достъп - само че активната техника е МТик - тествал ли е някой дали има особена разлика между антената на MTik и UBNT (става дума за 30db модели).
Също така имали ли сте проблеми с вода (наводняват ли се)? Относно радома на mANT - добре ли затваря антената, имали ли сте случаи да влиза вода или насекоми?

Мерси предварително.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Асен Нейков

Аз заложих на Рокетдиш-а. Окачването й не струва- трудно се настройва. Нямам голям опит с безжичните мрежи, но според мен е по- добре оборудването да е на един производител. Аз лично следващият път ще заложа на микротик с тяхната антена. Още един + е, че самата антена е малко по- евтина, както и капака за нея.

Изпратено от моят Lenovo A680_ROW

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
master

За жалост капака на мт е само за влага.

Рокет диша освен това е много крива антена. При линк където отсрещната(клинтска) е на много по-ниско, ап то работи с най-добро ниво като е насочено на горе.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Велин

:)  абе ти да не си попаднал на дефектна антена , иначе съм отварял само рокетдиш щото беше точно под една козирка и водата от покрива се наливаше върху него, въпреки че има гумено уплътнение някак беше се набила вътре, иначе имам няколко бройки и не съм имал такива проблеми.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
master

Аз вече се чудя дали всичките не са им дефектни. Гледам някви видеа из нета как правят линкове на по 40км, а реално на 6км при перфектна видимост прави 150мегабита 2 посочно но при сигнал -59 което за мен е мноого зле. Пускахме я на 11км при перфектен ефир и там резултатите бяха ужасни - 35тцп и 80удп при -65 ниво. След което сложихме 2 90см пасат и се налагаше да сваляме радията до 20дбм от максимума им при което имаше ниво - 49 и прави 80 90 тцп, удп 100.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Networker

А впечатления за mAnt (сигнал, качество)?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
master

Mant не сме монтирали поради липсата поне тогава на радом за нея тип тъпън.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Асен Нейков

Доста време не бях влизал във форума. Линка едва се крепи на - 77, минават 6-7 мегабита. Смятам скоро да пробвам пасатска 120-ка да видя ще има ли разлика. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
master

Странно как все още има населени места без услуга и конкуренция.

С пасатката можеш да пробваш и 1*1 ако имаш проблем с едната поляризация.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hartman
Преди 3 часа, Асен Нейков написа:

Доста време не бях влизал във форума. Линка едва се крепи на - 77, минават 6-7 мегабита. Смятам скоро да пробвам пасатска 120-ка да видя ще има ли разлика. 

А случайно да знаеш,че колкото повече крещиш срещу една стена,толкова по-силно ще е ехото от там? Че и диш си взел, да е по-широчка лентата(сигурно като е по-широка лентата ще прекараш повече трафик измежду дръвчетата...) Не си пълни главата с глупости-при така описаната ситуация вземай два дърти борда , две 23Дбм карти и две Калифорнии-забиваш 20Мхз да е пробивно и вадиш 15-18Мбт на 2.4 - това ти е тавана на така нарисуваната картинка.

• Благодаря 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Асен Нейков
На 4.08.2018 г. at 17:33, master написа:

Странно как все още има населени места без услуга и конкуренция.

С пасатката можеш да пробваш и 1*1 ако имаш проблем с едната поляризация.

Каква конкуренция 🙂 Има 80 човека постоянно живущи със средна възраст 65 години и две къщи за гости на приятели, заради които се напънах. Линка го направих за спорта, без да търся търговска облага.

На 4.08.2018 г. at 19:54, Hartman написа:

А случайно да знаеш,че колкото повече крещиш срещу една стена,толкова по-силно ще е ехото от там? Че и диш си взел, да е по-широчка лентата(сигурно като е по-широка лентата ще прекараш повече трафик измежду дръвчетата...) Не си пълни главата с глупости-при така описаната ситуация вземай два дърти борда , две 23Дбм карти и две Калифорнии-забиваш 20Мхз да е пробивно и вадиш 15-18Мбт на 2.4 - това ти е тавана на така нарисуваната картинка.

На 5 Ghz работим, с 20Мhz широчина. Целта на голямата антена е да намаля малко радиото, за да не се зашумява и защото си мисля, че ще е по- пробивна. Както и да е, намерих друго решение, другата седмица ще заложа на микротик 🙂 .

Редактирано от Асен Нейков

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

No registered users viewing this page.

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.