Jump to content

Проблем с тоци


сандуси

Recommended Posts

Здравейте колеги,да ви кажа и за друг странен проблем,с които не мога да се преборя.Става въпрос за следното:

За захранване на лан мрежа ползваме 82 волтови трафове,които са в пластмасови кутии.Кабелите са подземни.Има метален шкаф на които при подкачане на нови кабели установих че корпуса на шкафа е минус"-".Става въпрос за следното,между плюса на трафа и корпуса на шкафа имам 82 волта,който са достатъчни та те "жъкнат".Проверил съм всички тоководещи части в шкафа,подменихме и всички кабели.Няма абсолютно нищо което да проведе ток до корпуса на шкафа.Пробвах да закача товар,1 импулсно 12 волта и то заработи но когато включа консуматор към него,тока пада на 10-15 волта.Шкафа е заземен със собствен заземителен кол.Просто не си го обяснявам,а и ме е страх да не стане някои проблем,някъде някои да се допре до наш шкаф и да вдигне олелия до бога.

Ако някой може да  предложи решение ще съм благодарен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичко което обясняваш е нормално щом шкафа е заземен. Ако му разкачиш земното би трябвало да не можеш да измериш напрежение между него и положителния изход на траф-а. Ток не може да го удари никой ако се хване за плюса на траф-а и за шкаф-а (при положение че е заземен). А това, че импулсното не може да захрани консуматор говори, че земното не ти е много добро и разликата в потенциалите е недостатъчна. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За постоянно напрежение ли говорим или променливо.Каква апаратура имаш в шкафа?Защото има случая ако имаш апаратура с филтър в захранването то кондери в него правят делител и пускат на шкафа половината мрежово.При което ако нямаш добро земно и смущения по мрежата ще имаш на таблото до 100 + волта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Става въпрос за постоянен ток.Всички възможни тоководещи части съм ги отделил от металните части на шкафа.Подменихме и лабелите защото се аъмнявах да няма някой протрит и да дава отечка.Няма особена разлика,като чели спадна леко мощността.Веднъж енергото имаха авария наблизо и ги помолих да мернат земното,казаха че бишо ОК.Та незнам каво да правя вече.Колегите казват че и на други места са срещали този проблем.Пообиколих тези дни и на нялой шкафове пак имаше талъв проблем но с вплтаж 40-50 волта.На повечето места е 0.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При добро земно всеки метален шкаф ще ти даде минус и ще имаш напрежение с плюса на трафа. Това е нормално. Не  разбирам какъв е проблема? На едно място имахме повреден проводник на оптичен кабел с 2 медни жила, по които бяхме пуснали постоянно напрежение за захранване на устройства. Пуснах + по здравия проводник а минус взех от една шина и всичко си работеше без проблеми. Разбира се оптиката се смени в последствие.

Редактирано от exvitermini
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е нормално както каза колегата но ако изхода на трафа и по точно минуса е общ със заземяването.

Което според мен е грешка.

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да ако е вързан минуса спрямо земното .Но както каза колегата идеята на всяко захранване е да отделиш мрежовото и да нямаш връска с земя.Така които и от двата края и плюс и минус да пипнеш на стълбата да не го усетиш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 32 минути, niki5 каза:

Да ако е вързан минуса спрямо земното .Но както каза колегата идеята на всяко захранване е да отделиш мрежовото и да нямаш връска с земя.Така които и от двата края и плюс и минус да пипнеш на стълбата да не го усетиш.

Разбира се.. затова трафа разделя галванично.. идеята е никой от изходите на трафа да няма потенциал спрямо земя.. така като се качиш на стълба да не те перка тока.. според мен някъде по другите табла си ударил минуса на земя и затова имаш потенциал межди + и земя на таблото..

мери колко ома ти дава между минуса на изхода на трафа и таблото и кажи..

Редактирано от ivan123
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Още една две насоки мери да кажем при разкачено земно съпротивлението на земното спрямо минуса и напрежението все още има ли го спрямо разкаченото земно,Друго нещо защо използвате право и аз все ви се чудя.Ако не достига ток някъде по веригата го изправете използвайте оптики с ток и други неща.Само за подсетка правото напрежение е по опасно от променливото особено в мокро време.И второ постоянен ток +влага+ различни метали при връските равно на много окис про връските.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да на променливо по здравословно ми е особено на стълбата .Караме без проблеми .Трафовете са 300 и 500 ватови .С парвична 220 и 230 при свързване на 230 волта дават 65 на вторичната ако не стигне за малко винаги мога да използвам 220 намотката и да повдигна малко ако не стигне и тогава изправям .Друго което използваме е слагам инжектор дето работи на 25АС или 27 право .Друго решение е неомонтански суич той работи от 7 до 30 волта право.Това са похвати които използваме без да се дърпат кабели.Суичовете по права линия достигат до 15 ама си е риск .За това се препочъчва още един лан за захранване поне на половината трасе.Това за пример като само в селата дължината е 8 суича и ще ги дробим с оптики още.За града обикновенно са  по 3 в редичка до 5 ама колегите решили да захранят по 3,4 оптични точки та пак по 8 суича в редичка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То за здравето е ясно но с токовите удари без читав UPS е е доста голям проблем. А за монтаските суичове над 24в си е риск!

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За монтанските е ясно че е така,както написах при 25 волта си имаме импулсни проблема бе като напрежението е 19 волта от прекъснала жичка и бе просто за вечерта да не оставим хората без нет .За цвето музиката земни и защити с трансили ,варистори гръморарядници,И да на важните места UPS-и интерактивни тоест с стабилизатор.Както споменах трансформатори ползваме а не импулсни по моя идея.Трансформаторите редуцират заедно с защитите на парвичната много по добре малките пикове отколкото импулсните .Да не забравяме колко са по издражливи на токови удари.Да кажа още едно предимство на променливото с трафове  няма грец който да изгори и няма кондери които да стареят и да се чудиш после от къде ти пада тока .от 8 години са на нета няма изгорял.А другите на тв то са на 20 и също няма.Бушони да  стопени кабели да трафове не .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.