Jump to content

FTTB/H все по достъпно


Recommended Posts

logo2.gif

Цените падат всеки ден  ;)

Та горния производител има интересно аксес решение по едно влакно до блока/улицата/абоната(кой на кавото ниво е стигнал):

ES3526S.gif

ES3526S

24 x 100Mbita BiDi по едно вланко на SC конектор

и 2 Гигабита/SFP за бекбон

на крайна цена в БГ от 1450$ без ДДС

Да го разделиш на 20 порта пак е по 30$ за порт.

Аз сега съм с 24х100 и 2гига CISCO-2960 суич(1000$) + две шасита за конвертори(2х200$) + 20 конвертора (20х50$)= $$$$ бахти 2400$ и плетеница от кабели (да не показвам, че ме е срам  :-[ )

От към блока/клиента е предвидено следното CPE с цена в БГ от 115$

EC3802-WDM

EC3802-WDM.jpg

Има си Web мениджмънт и доста екстри:

Loop Test support

VLAN packet pass through

PoE in LAN Ethernet port

IEEE 802.3ah OAM - Discovery, Remote Failure,Indication, Link Monitor and Remote Loopback, Reset, Remote Devices and Remote Firmware Upgrade

и MAC филтъринг на LAN порта  ;)

.....

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обичам този форум и хората които правят такива яки постове.  ;D

P.S. особено ми допада и е полезно за нас, като е посочена цена :)

p.s.2 това не е ирония :) кефя се !  :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

off

Какво да каже? L3 metro свич срещу решение за последната миля? Или ще слагаш във всеки блок по 2 такива умрели zyxel-a? Та какво да кажем? Аз освен да постна сега един репотек 8 порта в пликче и да питам за него какво ще кажете. Пак има толкова общо с темата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обичам този форум и хората които правят такива яки постове.  [smiley=laugh.gif]

P.S. особено ми допада и е полезно за нас, като е посочена цена :)

Това ирония ли беше  :) или те разбирам криво?

ПП:

В тоя ред на мисли (ЦЕНИ) вчера поисках приятелска оферта за GEPON комплектация (China noName)- резултата:

- OLT - шаси със софтуер и захранване и гигабит - 13'000$

- оптична платака(9 събира) за шасито - PON до 64 ONU-та - 1500$

- ONU за клиента - стандартно FTTH - 185$

Та за диплоймънт на 9*64 = 576 абоната с GEPON даваш 133'000$

Демек 230$ на абонат!  ;) Печалбата е , че разпределителната мрежа е ПАСИВНА

При примера ми с метро аксес суич по средата на веригата(виж по горе) струва 4210$ за 24 абоната = 175$ за абонат , но имаме активано оборудване по пътя между централата и абоната (ток, наем, поддръжка) Има и втори аспект на разход тук:

Един L3 24 SFP Core суич към който ще свържеме 24линка към 24 аксес суича за да се получат пак 576 абоната - това струва още поне 5000$ за суич и 48 SFP BiDi по 100$ = 9800$/576=17$ на абонат

Та крайната сметка възлиза на 175+17=192$/абонат

Общата разлика финансова разлика за диплой на 576 FTTH с метроаксес суичове спрямо PON е 576*38$ около 22'000$

НО допълнителните разходи са:

- инсталиране на 24 шкафа някъде в блокове - имащите опит да си го сметнат на брой  ;D ( шкаф+UPS+домоуправител)

- допълнителен софтуер за мениджмънт + заплатата на помошник админ

- разходи по поддръжка (грамотни техници+гориво+...)

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За Edge има много оплаквания от firmware за много от свичовете. Не съм ползвал, но в NAG има една дълга и обширна тема. Там също поства човек имащ GEPON мрежа от 3 години някаде из Русия. Описал е много от проблемите, предимствата и порт преди 3 години и сега.

пп Ае да изчезвам, че КРС са ми на проверка в момента.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Интересно решение е и PON. Защо според вас толкова бавно се налага пона в България ? Дали е заради високите цени на OLT,ONU или пък трудоемкостта по свързването на абонатите ( т.е сплайсването за всеки от тях ). Според мен ако един ден съчетаят пона с оптиката която не се сплайсва ( снажда се директно и представлява доста по-дебело влакно от стандартното ) пона ще стане много по-достъпен и по-бързо ще се изграждат линиите до крайните потребители :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

заради високите цени на OLT,ONU

поне за мен това е причината, по евтино ми е да слагам медии и оптика от мен до всяка точка отколкото пон.

Вече има доста евтини сплайс-машини и доста фирми които могат да дойдат и да сплайсват.

Все си мисля че повече от FTTB няма смисъл. Една добре изградена вътрешна медна мрежа ще работи толкова надеждно колкото и оптиката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Винаги съществува варианта абонат да ти върне малко повече напрежение от колко трябва.

ето и малко факти :)

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

дали това не е умишлено - да е пуснал 220В например

прекалено големи са щетите та да е от индукцията от близка гръмотевица ако кабелите са в сградата

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

дали това не е умишлено - да е пуснал 220В например

прекалено големи са щетите та да е от индукцията от близка гръмотевица ако кабелите са в сградата

Възможно е, да е от потенциална разлика на нулата спрямо земното. Контактите тип шуко в БГ имат своя минус в реализацията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

злика на нулата спрямо земното. Контактите тип шуко в БГ имат своя минус в реализацията.

Стандарта не е само български. Какво по-точно имаш предвид? Хайде да направим секция във форума за захранване, ел инсталации!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е нарочно, явно има по-добри спецове из тоците.

Но за съжаление и в район където захранването на техниката е през добър онлайн ups, където е заземено .. и където всичко е оптика и е под земя, се случва да гръмне някой суйч след буря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

дали това не е умишлено - да е пуснал 220В например

прекалено големи са щетите та да е от индукцията от близка гръмотевица ако кабелите са в сградата

наскоро един приятел откри че в апартамента където е, контакта на компа вместо да е занулен е офазен, добре че подът е бил от дървен паркет защото и деца ходят там , и това му отне доста време докато го разбере, докато не си купи ТВ тунер и не включи кабела :) да гръмне.

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.