Jump to content

Закупуване на RB CRS125-24G-1S


fityla

Recommended Posts

Здравейте,

 

Разгледах новите машинки на RB CRS125-24G-1S и се колебая да ли да не взема от него един, също да ли да е RackMount или варианта  с wireless-a. Мрежата не е кой знае какво, ще има 4-5 VLAN-a, на всеки VLAN ще има закъчено 3-4 компютъра, 1 VLAN с HotSpot = максимум 10-15 мобилни устройства, който ще им бъде ограничена скоростта. Подходяща ли е тази машина и ще свърщи ли работа, за бъдещите планове е да се пусне IP телефония и един VPN.

 

Благодаря предварително!

 
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Fityla,

 

Според мен CRS125 са си чудесни switch-ове за цената си. От към възможности за управление са много над всичко друго за тези пари.

 

Rackmount или wireless - зависи къде ще го използваш. Ако става въпрос за малък офис варианта с wireless е удобен - слагаш го и имаш всичко нужно за до 15 - 20 работни места. Прецени обаче дали от там където смяташ да седи switch-а, wireless ще ти даде желаното покритие. Rackmount-а е удобен ако вече има rack и окабеляването е изведено там, но пък ако мрежата се разрасне може да е по-удобен.

 

Като производителност се справят прилично. При switching си поддържат без никакви проблеми gigabit.

 

Тъй като предполагам че CRS-а ще бъде и Router, трябва да знаеш че в един момент процесора ще се затрудни ако има сериозен трафик и повече firewall правила. Но това ще стане ако евентуално стигнеш над 70-80 устройства в мрежата и имаш тежичък firewall/nat или пък сложни опашки.

 

За мрежата която си описал, според мен CRS си е добър избор, ще е достатъчен поне за известно време напред. Стабилно е, има доста възможности, имаш реално 24 отделни интерфейса който можеш да конфигурираш както искаш - в отделни мрежи, vlan-и, няколко доставчика...

 

Успех, ако имаш въпроси - пиши!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 месеца по-късно ...

Здравейте,

 

Има ли някакъв тоол как да хвана какви пакети ми се се губят, на БТК съм и имам проблем с дропване на пакетите с предишният рутер отчиташе дропнатите пакети. Сега като сложих въпросният Mikrotik на WAN интерфейса в графата трафик Tx/Rx Drops:    0 / 0     Tx/Rx Errors:    0 / 0     . Но като пусна пинг от терминала към Gateway-a на виваком, както 8.8.8.8 и абв. Ми дава timeout на 100-200пакета, как мога да направя някакъв мониторинг и да ми вади реални данни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

бъркаш понятията

интерфейса брои пакети на друг леер

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може би не съм обяснил достатъчно точно, предполагам тази картинка ще покаже какво искам. Щом има timeout трябва да се отбелязва в рутера в графа трафик или греша?

 

image.jpg

Редактирано от fityla
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

за да видиш там грешки гейта трябва да ти се дъни още на първи хоп

т.е. там виждаш грешки на порта не някаде в нета

 

Чети това

http://techs-mobile.blogspot.com/2011/03/osi.html

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не полудяваш. Четеш каквото ти изнася, а другото минава..

Човека ти обяснява съвсем нормално, че гледаш 0/0 на Л2,

а пинга, трейса и етк са на Л3. Комбинацията микротишки

хардуер и вивакомски нет... Нещо по пропаднало няма ли?

мазохисти ;)

Редактирано от Mile
  • Харесай 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбрах на къде ме водиш, но просто на OpenWRT си отразяваше дропнатите пакети. Виваком ми е наследство от което се опитвам да се отърва за това, гледам да събера доказателства, че има проблем. Цялата драма е за едно онлайн радио което работи в сградата и с дропването трябва да се рефрешва постоянно. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

драмата е че ползваш БТК. откакто ги премахнах от близо 8 години си чествам още един рожден ден. какво толкова ти дават скорост/пари или скорост/гарантирано. Пускаш заявка за нов интернет, като ти го прекарат отиваш при шефа и казваш "от днес имаме нов доставчик, пусни молба да спреш бтк" .

Теория - това е когато знаете всичко, но нищо не работи

Практика - това е когато всичко работи, но не знаете защо

При нас съчетаваме теорията с практиката - НИЩО не работи и нямаме понятие защо!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

гледам да събера доказателства, че има проблем.

Това е "невъзможна мисия". Помня, какво беше преди 8 години - колко тестове, измервания и т.н. Отидаха 2 месеца.

След това искочиха, че с тяхното SLA загубите може да са до 2%. Най-накрая намериха един скапал се медиаконвертор при тях, който минал на half duplex.

 

Направо прави, както "Mupo neTkoB" те съветва и не се занимавай с губивреме задачки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За съжаление договора е срочен за 1 година и има поне още 4-5месеца. В момента сме на 100mbps, не че ни трябва толкова но е хубаво да имаме в аванс. Звънях в Мтел за тяхната офис 100mbps downoad и 50mbps upload за международните което на теория изглежда супер цена/скорост. Но като горих с техен представител излиза с другата оферта от 10лв. на месец 50mbps + 50% допълнително от 00:00 до 18:00 часа сравнение цена/mbps изглежда 5 пъти по добре. По добре да взема два пъти и да разделя някоя част от мрежата (което също е добре и исках да стане)

 

Едит1:

Днес бях в мтел и подписах два договора с 50Mbps, другата седмица ще ме включват в момента се боря да не плащам оставащите 4 месеца неустойка, да видим дали ще стане. До момента в който ми твърдяха, че проблема е при мен днес имаме напредък видяха, че и до другите клиенти на същият аксес суич има загуби.

 

Благодаря на всички, който се включиха!

Редактирано от fityla
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Булсат! за Варна са 6. Макар че и мтел не са лоши тук

Теория - това е когато знаете всичко, но нищо не работи

Практика - това е когато всичко работи, но не знаете защо

При нас съчетаваме теорията с практиката - НИЩО не работи и нямаме понятие защо!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

master. С моят опит с тях, по скоро бягай далеч. Съпорта е много ама много зле. Ако ти се наложи почва ходене по мъките, пишат се едни имейли тестваш си мрежата им доказваш, че има проблем. Ако бъдеш достатъчно убедителен, ще ти пратят един човек който не знае как да си смени мак адреса или ако знае няма правата да го смени на служебният си лаптоп. За ping и допълнителни опции стават с диктуване по телефона. Случвало ми се е да идва един човек да мери оптиката... вади число 13... и до там какво е това 13 добре ли е лошо ли е не се знае. И понеже бях с 740 и 841 рутерчета, ми обясняваха как тези рутерчета са много евтини и правят проблеми, а то отдолу работеше openwrt и беше бетон. Тогава ме убеждаваха, че проблема е в тях и разбираш ли големите пакети Jumbo frame ги отчита като грешки. Аз не бях съгласен с това при положение, че си слагам лаптопа директно и загубите ги има отново и разбира се другите клиенти в сградата също има загуби. Това 1-3% загуби не са проблем, даже един ме пита с леко ироничен тон за такъв % дали са ми били от значение. Аз отговорих да от значение са ми при положение, че отдолу ми върви стрийм на радиото и през 15-20мин. трябва да се рефрешва радиото. И за два месеца не можаха да решат проблема. За това реших, че е време да се намеся и достатъчно време им дадох.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.