Jump to content
Асен Нейков

Ще работят ли конвертори с различни дължини на вълната?

Recommended Posts

stanstanyov

Дано ме разбирате какво искам да кажа. Успех.

Не, не те разбираме, прекалено сложно ни е. :D

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ilko-gd

Ще използвам темата за да попитам нещо свързано с коментираното в нея, за което няма отговор. Искам да свържа CRS326 с HEX-S използвайки комплект SFP модули MikroTik S-3553LC20D. Разстоянието ще бъде около 300 метра за връзка между две сгради. Тук ми изникват два въпроса:

1. Ако искам да ги свържа временно за тестове и настройка, до речем в рамките на месец, може и повече, мога ли да изпозвам готов пачкорд с дължина няколко метра без да ги повредя или при такова малко разстояние задължително трябва по един затихвател от двете страни на пачкордата? С каква стойност да бъде затихвателя?

2. След като се изгради трасето между сградите при разстояние 300 метра трябва ли да използвам затихватели и отново с каква стойност?

Към друга сграда имам изградено трасе с медия конвертори на TP-LINK 111 и 112, мисля че бяха, където разстоянието е около 150 метра и си работят вече година и половина с постоянен трафик (видеонаблюдение) и не са се повредили. За тях също трябва ли да сложа затихватели и с каква стойност?

Благодаря за помощта.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
hgd
Преди 11 часа, ilko-gd написа:

Тук ми изникват два въпроса:

Здравей,

По въпрос 1 - не ти трябват затихватели. 20км SFP отлично работят и с 1 метър пачкорд. Имам такава установка на масата ми и работи вече 5 години без проблеми.

По въпрос 2 - не ти трябват затихватели.

P.S. Всички SFP модули през последните ми 10 години са 10 или 20km SFP BiDi (или повече km) и работят на всякакви разстояния от 1, 2, 3 метра до 10-20km. Ако има заводски дефект в модула, то той си проличава до седмица-две. След това си работят с години.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ilko-gd

Значи ги поръчвам и ще си викна и една пач корда с LC конектори от няколко метра за тестовете и след това ще я срежа за да използвам двата конектора за сплайса. Може би в медия конверторите и в SFP модулите има някаква регулация на мощността, въпреки че гледам се продават и затихватели все още, явно са необходими в конкретни случаи или техника.

П.С. Явно трябват затихватели. Ето какъв отговор получих от поддръжката на MikroTik: For S-3553LC20D and such a short-range like 1-2 meters, you have to use attenuators. Our SFP transceivers do not have auto-power adjustment.

Редактирано от ilko-gd

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
niki5

За да спиш спокойно си вземи затихватели около 9 децибела.Инак ще работят, но не се знае до кога .Както са написали не може да си отрегулират мошността и почват проблемите.Аз на такива разтояния ползвам 3 километрови модули ,и с тях нямам проблеми на разтояния 15 километра дори .Пак са и уникално евтини хахахаха.Според колеги те работят до 25 километра.А се сещате 25км до колко могът да работят.Ще дам пример с PON-a SFP-то излъчва с ниво +5(до 7)  a ОНУ-то при нива над -9 дават често проблеми .Ще  дам и един интересен пример разтояние до клиента 12 километра  PON  ниво -23 децибела и не работи клиента .В градъ разтояние 3 километра и такова и по слабо ниво клиентите работят .Явно там вече си има значение Дисперсйи и други подобни работи ,ама колегата каза ние рупаме доматите с колчетата и не разбираме от тях .Само да вметна сплита бе 256 като го сменихме на 64 онутата заспаха на -19 . 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ilko-gd

SFP модулите пристигнаха. Поръчах:

Atop, BIDI SFP,1.25G,TX1310 RX1550 SC 20km DDMI — APSB35123CDS20

Atop, BIDI SFP,1.25G,TX1550 RX1310 SC 20km DDMI — APSB53123CDS20

Също си поръчах и два затихвателя по 3dB и пач корда 7 метра. Ако може да се вярва на показанията в RouterOS модулите излъчват с -6 dBm, а като ги свържа с пач кордата и сложа от едната страна затихвател по показанията на RouterOS модулите приемат с -10 dBm. Докато направя конфигурацията и се пусне реалното трасе ги оставям така, -10 dBm би трябвало да прекарва 1Gbps без проблем. След като ги включа в реалното трасе (350 метра) според показанията ще реша дали да оставя затихвателя. Производителя дава в спецификацията на модулите, че приемника се претоварва при ниво -2 dBm.

Друго да попитам - ако си купя измервател на оптична мощност би ли ми вършил работа без използването на калибриран източник, а вместо това източник да е SFP или медия конвертор? От всичко, което съм разгледал до сега, за да е вярно такова измерване винаги устройствата вървят комплект - източник и измервател на оптична мощност. Никой не мери трасе с източник SFP или медия. Измервателите са по-евтини, но източниците са скъпи и за употреба от време на време не си заслужава.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове