Jump to content

Ще работят ли конвертори с различни дължини на вълната?


Асен Нейков

Recommended Posts

От опит относно конверторите на къси разстояния:

При 100 мбита по 2 влакна 99% няма проблеми.

При 100 мбита по 1 влакно 95% няма проблеми.

При 1 гигабит.. почти винаги има проблеми. 

Също така съм забелязал, че по 1 влакно когато от едната страна е SFP без затихвател независимо дали на 1 gigabit или на 100 мбита, може да работи добре на един суич, а на друг да не тръгне вобще.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... когато от едната страна е SFP без затихвател независимо дали на 1 gigabit или на 100 мбита, може да работи добре на един суич, а на друг да не тръгне вобще.

​Това не е съвсем вярно/точно. SFP модулите съдържат EEPROM с служебна информация (която се използва за "подпис"). Ако даден модул е "подписан" за Cisco, то той няма ра работи коректно (или въобще не работят) на Linksys суич, независимо, че Linksys се правят от Cisco. Много от производителите го премахват вече "подписването", но това важи за последните им софтуери от последните 2-3 години. Повечето китайски суичове работят на 99% с всички модули.

P.S. Точно преди малко свързах 2 суича с SFP-та с пачкорд 1м и работи отлично.

P.P.S. Ето и един линк към комплект за презаписване на EEPROM - http://sfptotal.com/ На сайта има и картинки. :)

Редактирано от hgd
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Linksys се правят от Cisco.

​След като Дриско опоскаха марката я продадоха

както ще направят и с Мераки 

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно ...

Обикновено читавите конвертори излъчват на доста по-ниска мощност, около минус 7-8dBm, което им позволява да работят дори и само през един пачкорд. Така че, вместо да си правим експерименти с кръгчета и така нататък, по-добре да подберем техниката с която работим

ехееее.... тия 40 километрови ли са, че на -7 излъчват ?

обикновенно 20 клометров конвертор на 1550 излъчва на -10 и има чуствителност около -15.

читав незначи с каква мощност излъчва. 

Само да отбележа - ако не ви се дават пари за затихватели - направете нещо като възелче на пач кордата /е не такъв, който да не можете да разплетете де :-) /

става, интересно ми е след този тип затихвател какво излиза от другата страна :) сигурно е дневна светлина....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

20 километрови мерих тия дни и на 4км бяха на -8

Отдр-а с буфер 500м показа 1.7 общо затихване. Видеомакски на 4 години на 1550.

 

помня защото ги мерих преди няколко дни при пускане на бекъп влакна ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

20 километровите които са добри дават ниво около - 8 по лошите  -10 ,12 децибела ниво.Навремето конверторите на неомонтана даваха дори - 6 децибела ,за жалост вече не доставят такива.Те бяха добри не само като ниво, но и като издражливост и дълговременност.Сегашните произведения малко са като църковни свещички ,горят си за щяло и нещяло.Да вметна че не е много важно според моят опит какво изходно ниво има а по скоро каква е чувствителността.Защото фото диода при силно ниво се изтощава и не е толкова чувствителен след време.Наскоро видях как при много лоша оптика от типа на FTTH при ниво на сигнала -36 конвертора си работеше.Но колегата решил да сложи SC-SC SC-SC пач корда като адаптерат на одф е APC .И олеле малеле -40 и не работи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.Наскоро видях как при много лоша оптика от типа на FTTH при ниво на сигнала -36 конвертора си работеше.Но колегата решил да сложи SC-SC SC-SC пач корда като адаптерат на одф е APC .И олеле малеле -40 и не работи.

На -30, да не се изхвърля малко, но мисля около година бачкаше едно трасе с 20км noname. На -35+ почна да хвърля загуби вече.

Lost but never forgotten

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както написах -35 беше 4 годинки,но с медии на Неомонтана там нивото беше - 33 децибела ,след принудителна замяна с друг конвертор стана -35 .Както написах това се дължи на нивото -6 и - 8 за новия ,работеше но се почнаха проблемите след смяна на оптиката и ново пресплаисване на оптиката нещата заспаха.А и едно друго уточнение цитираните нива са за измерван конвертор А тоест 1310 от другата страна като се мерят Б то1550 е с до 2 децибела по добро нивото,все пак затихването за 1550 е по малко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, има една малка особеност, която голяма част от вас не отчитат и то не заради друго, а защото ви мързи един буквар да отворите. Става въпрос за това, че ограниченията за 20км (примерно) далечина на действие се ограничава от натрупаната дисперсия, а не от бюджета на съответното устройство. Един читав конвертор за 20км е добре да излъчва в диапазона от -10 до -7дБм. Имайки предвид, че линията ви затихва 0,4 х 20 = 8дБ + някакви загуби да кажем общо 10. Следователно -10 - 10 = -20дБм, т.е. до -24 имате още 4. В този случай, ако ги вържете един срещу друг ще работят нормално без никакви атенюатори, загуби и т.н. Още по-малко идеята за възелчета. Бъдете малко от малко технически грамотни хора. Още повече, работейки на по-ниска мощност живота на устройството е по-голям. Дано ме разбирате какво искам да кажа. Успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 years later...

Ще използвам темата за да попитам нещо свързано с коментираното в нея, за което няма отговор. Искам да свържа CRS326 с HEX-S използвайки комплект SFP модули MikroTik S-3553LC20D. Разстоянието ще бъде около 300 метра за връзка между две сгради. Тук ми изникват два въпроса:

1. Ако искам да ги свържа временно за тестове и настройка, до речем в рамките на месец, може и повече, мога ли да изпозвам готов пачкорд с дължина няколко метра без да ги повредя или при такова малко разстояние задължително трябва по един затихвател от двете страни на пачкордата? С каква стойност да бъде затихвателя?

2. След като се изгради трасето между сградите при разстояние 300 метра трябва ли да използвам затихватели и отново с каква стойност?

Към друга сграда имам изградено трасе с медия конвертори на TP-LINK 111 и 112, мисля че бяха, където разстоянието е около 150 метра и си работят вече година и половина с постоянен трафик (видеонаблюдение) и не са се повредили. За тях също трябва ли да сложа затихватели и с каква стойност?

Благодаря за помощта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 11 часа, ilko-gd написа:

Тук ми изникват два въпроса:

Здравей,

По въпрос 1 - не ти трябват затихватели. 20км SFP отлично работят и с 1 метър пачкорд. Имам такава установка на масата ми и работи вече 5 години без проблеми.

По въпрос 2 - не ти трябват затихватели.

P.S. Всички SFP модули през последните ми 10 години са 10 или 20km SFP BiDi (или повече km) и работят на всякакви разстояния от 1, 2, 3 метра до 10-20km. Ако има заводски дефект в модула, то той си проличава до седмица-две. След това си работят с години.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи ги поръчвам и ще си викна и една пач корда с LC конектори от няколко метра за тестовете и след това ще я срежа за да използвам двата конектора за сплайса. Може би в медия конверторите и в SFP модулите има някаква регулация на мощността, въпреки че гледам се продават и затихватели все още, явно са необходими в конкретни случаи или техника.

П.С. Явно трябват затихватели. Ето какъв отговор получих от поддръжката на MikroTik: For S-3553LC20D and such a short-range like 1-2 meters, you have to use attenuators. Our SFP transceivers do not have auto-power adjustment.

Редактирано от ilko-gd
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да спиш спокойно си вземи затихватели около 9 децибела.Инак ще работят, но не се знае до кога .Както са написали не може да си отрегулират мошността и почват проблемите.Аз на такива разтояния ползвам 3 километрови модули ,и с тях нямам проблеми на разтояния 15 километра дори .Пак са и уникално евтини хахахаха.Според колеги те работят до 25 километра.А се сещате 25км до колко могът да работят.Ще дам пример с PON-a SFP-то излъчва с ниво +5(до 7)  a ОНУ-то при нива над -9 дават често проблеми .Ще  дам и един интересен пример разтояние до клиента 12 километра  PON  ниво -23 децибела и не работи клиента .В градъ разтояние 3 километра и такова и по слабо ниво клиентите работят .Явно там вече си има значение Дисперсйи и други подобни работи ,ама колегата каза ние рупаме доматите с колчетата и не разбираме от тях .Само да вметна сплита бе 256 като го сменихме на 64 онутата заспаха на -19 . 

  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.