Jump to content

BGP за против


Recommended Posts

Момци,

да ви питам за мнението ви за и против BGP.

Ползвам само 1 доставчик на нет.Но техния админ напира да пускам AS и BGP.Щяло да ми помогне при моите по-големи трафици.

Не планувам скоро backup  връзка към друг доставчик.

Затова ми се струва неоправдано проблемите, които ще ми създаде пускането на BGP.

Вие как мислите дали ще се оптимизира връзка към БГ и чужбина при настоящото положение ако пусна ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дай една обосновка:

- техническа

- икономическа

т.е. всичко необходимо за да се сметне ефекта от преминаване от статично рутиране към динамично.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зависи от настроението :) Ако имаш време, може да е забавно, стига да няма проблеми с downtime и клиентите да пищят. Ако имаш време сега - направи го сега, щото после като дойде време за това може да имаш други грижи. И разкажи как е минало  ;D Но щом ISP е един и същ и всичко минава през един техен Gateway IP address не би трябвало да има разлика. И щом колегата те притиска, викни го да помогне. Между другото, чувам че BGP под MikroTik е леко проблемно, но с последната версия и със съдействие от support@mikrotik.com смятам си заслужава. А в бъдеще upgrade-ите на MikroTik-а рано сутрин в 04:30 и с бекъп, ако не тръгне BGP-то да се върне бекъпа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип е по-добре, заради анонсирането на БГ и международни роутове. По рядко се получава проблем при разделянето на двата типа трафика. Докато при маркиране на пакетите (dscp обикновенно) се получават повече грешки .. и те почти винаги те ощетяват.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Данеби да има установена практика за маркиране на DSCP с определена стойнот за тази цел? Или всеки както си го направи?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всеки както си го направи, и става весело когато през някое трасе дойде маркиран трафик а доставчика ти не го чисти.

И ти си плащаш като поп за международния капацитет, а през него ти влиза бг трафик ...

п.с. не че се случва постоянно, но просто обсъждаме плюсовете на бгп-то

п.с.2 - те като те натискат  да минеш на бгп, ще ти дадат ли АС без пари ? или ще бъде с някаква вътрешна/частна. Ако е така .. то много малко ползи май остават.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...
  • Собственик

Що не споделиш кои е автора на това гениално прозрение :)

Ripe няма да ти дадат AS при само един ъплинк.

Когато имаш само един ъплинк, изобщо няма смисъл дори да мислиш за BGP .

Когато обаче имаш 2 или повече ъплинка просто не можеш без него :)

BGP -to изобщо няма да ти помогне, напротив, ще иска много по як рутер. Всеки изходящ пакет ще трябва да се търси в рутинг таблицата откъде да мине, а таблицата хич не е малка.

п.с.

Никога не съм имал проблеми с BGP и МТ , с едно изключение, когато доставчика ми беше омазал нещо от към неговата страна - BGP-to се разпадаше през няколко часа и трудно правеше нова сесия. Както винаги - обвиниха мен за проблема :) вррсия x.27 , поновите не съм ги пробвал.

http://mikrotik-bg.net/YaBB.pl?num=1211462591

Момци,

да ви питам за мнението ви за и против BGP.

Ползвам само 1 доставчик на нет.Но техния админ напира да пускам AS и BGP.Щяло да ми помогне при моите по-големи трафици.

Не планувам скоро backup  връзка към друг доставчик.

Затова ми се струва неоправдано проблемите, които ще ми създаде пускането на BGP.

Вие как мислите дали ще се оптимизира връзка към БГ и чужбина при настоящото положение ако пусна ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

sorry , че сега чак отговарям, но не можах да накарам тоя форум да ми праща емаил известяване.

Иначе -да, не само регнаха, но вече и работи AS-a.

Формално не е само с 1 uplink, a 2.Но реално си  е 1.

Само че в него имам 2 различни рутера за бг и 2 за интернет.Идеята е ако се скапе оптичния пръстен на доставчика да излизам през резервните.

Т.е. - гениалната идея е на доставчика ми на нет :) И има резон де.

BTW нещата работят.Машината остана същата, само добавих още 1 Gb Ram.Засега всичко е ОК.

пс : машината е на fedora, не е МТ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно ...

BGP му е майката , в цялата ми мрежа работи IBGP от централния рутер съм пуснал RouteReflector до всички аксес рутери.

Ако не ти е нужен лоудбаланс на международния между повече доставчици, то по международния VLAN получавай само default , а по БГ VLAN-a българската таблица.

Друга бира е и маркирането за шейпъра, вместо да пишеш tc филтри за БГ и да се проверява всеки пакет за src и dst  :o

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.