Jump to content

Захранване "GP-B240-100" - UBIQUITI


Recommended Posts

Здравейте, вчера ми се случи следното нещо, монтирам въпросното захранване (POE - UBNT, 24 волта - 1 Ампер) в едно табло вдигам предпазителя и БУМ, захранването гръмна, разтече се електролит, причината да гръмне е, че електричарите са ми пуснали две фази вместо една и нула, и съответно след мерене с мултицет напрежението беше 400 и малко волта,  днес ми остана време и реших да го отворя, оказва се че кондензатора след греца на входа е гръмнал и съответно всичко е омазал, но идеята на тоя пост е следната, кажете ми защо има сложен варистор за 560 волта на входа след като кондензатора е 47 микро фарада на 400 волта, за какъв чеп е тоя варистор.

Редактирано от RudY-ElectriC

…Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарни...те. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо… К. Иречек,

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80

малко инфо за варисторите

а две фази не е : Тези свойства на варистора се използват за защита на електрически и електронни схеми от импулсни (кратковременни) пренапрежения.

Ако ще го ремонтираш смени кондензатора но и греца виж дали е здрав ако е здрав няма да гори предпазитела.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80

малко инфо за варисторите

а две фази не е : Тези свойства на варистора се използват за защита на електрически и електронни схеми от импулсни (кратковременни) пренапрежения.

Ако ще го ремонтираш смени кондензатора но и греца виж дали е здрав ако е здрав няма да гори предпазитела.

:) Човече от десет години съм сертифициран електро техник от българската служба за акредитация, и доста активно работя по специалноста си, само за фази и нули не ми обяснявай, за варистори може и да не знам кой знае колко (Не че има кой знае какво да се знае за тях де) ама факт е че захранването е извън строя при подадени 400 волта на входа му, така че тоя варистор не си свърши работата, с електроника се занимавам от 3 клас любителски, по-назнайвам някой работи за електрониката, ще се окаже че е по добре да си слагам аз сърч протектори на 275 волта, изградени от два паралелно сложени "JVR20N431K", за 5 години като доставчик нямам нито едно изгоряло захранване, сега просто се доверих на електричарите правили сградата защото ги познавам, ама уви сгреших. да го ремонтирам не знам може и да седна да го оправя.

Редактирано от RudY-ElectriC

…Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарни...те. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо… К. Иречек,

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:) Човече от десет години съм сертифициран електро техник от българската служба за акредитация, и доста активно работя по специалноста си, само за фази и нули не ми обяснявай, за варистори може и да не знам кой знае колко (Не че има кой знае какво да се знае за тях де) ама факт е че захранването е извън строя при подадени 400 волта на входа му, така че тоя варистор не си свърши работата, с електроника се занимавам от 3 клас любителски, по-назнайвам някой работи за електрониката, ще се окаже че е по добре да си слагам аз сърч протектори на 275 волта, изградени от два паралелно сложени "JVR20N431K", за 5 години като доставчик нямам нито едно изгоряло захранване, сега просто се доверих на електричарите правили сградата защото ги познавам, ама уви сгреших. да го ремонтирам не знам може и да седна да го оправя.

Не съм искал да засегна никой а ако съм казал нещо което не е вярно само ми кажи.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам една идея ела тая седмица към Айтос и ще ти подаря едно :)

Ами ако ми се отвори дупка ще дойдем с Тольо, че имам да отвярям 5 муфи, последното влакно от проекта неще да тръгва, ще го търся кво му е, предполагам кофти заварка ама знам ли, няма ОТДР затова със светулката по трудния начин :)

 

 

Не съм искал да засегна никой а ако съм казал нещо което не е вярно само ми кажи.

"а две фази не е" - Може и да съм те разбрал на криво, извинявай. 

Редактирано от RudY-ElectriC

…Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарни...те. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо… К. Иречек,

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Опитал си да провериш дали енергията на мрежата е" безкрайна " с малък варистор който за времето на теста който е проведен е светел като крушка :-)

Варистора може да понесе много голям ток за много кратко време  в следствие пренапрежение по захранването но не и да го включиш дирекно в мрежата излжен  на линейно напрежение . Ако кондензатора не е бил гръмнал варистора е щял много скоро . Лошото е че вече че трябва да го смениш и варистора понеже е полупроводник и високите температури му изменят характеристиките а от там не е гарантирано дали иколко работи по спецификации.

Другото е че 400В променлизво изправени са точно 560В колкото е варистора и той може и ваобще да не е сработил ::)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Опитал си да провериш дали енергията на мрежата е" безкрайна " с малък варистор който за времето на теста който е проведен е светел като крушка :-)

Варистора може да понесе много голям ток за много кратко време  в следствие пренапрежение по захранването но не и да го включиш дирекно в мрежата излжен  на линейно напрежение . Ако кондензатора не е бил гръмнал варистора е щял много скоро . Лошото е че вече че трябва да го смениш и варистора понеже е полупроводник и високите температури му изменят характеристиките а от там не е гарантирано дали иколко работи по спецификации.

Другото е че 400В променлизво изправени са точно 560В колкото е варистора и той може и ваобще да не е сработил ::)

Добре де, няма тестове или подобни, тук става дума за грешка при свързване на силнотоково табло, напрежението което беше измерено е 410 V AC, и не е мерено с мултицет за 10 кинта, така че, защо си ги мерим сега кой разбира повече от тоци, ФАКТ Е че варистора си е цял без драскотина по него, кондензатора е поел удара.

…Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарни...те. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо… К. Иречек,

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямам желание да си го меря с никого . Задаваш въпрос получаваш отговор ама явно отговора не те устройва и темата стои отворена.

 

Нямам отворено подръка 1А УБнт но за 0.5А варианта схемата е следната на входа има варистор TVR07471 работно напрежение максимално 300В( с голямо съпротивление  все още )  променливо и пиково 775В/ 100А ( тук тока е 100А). По надолу в дейташита има едни криви почваш да ги гледаш и следиш при кое напрежение ще достигнем 2А(толкова е предпазителя) за да ни изгори предпазителя(MaxClamping VoltageCurves ) -->около 730В . 

- малко сметки : 410В * 1.41 =578В и това ако сметнем че варистора е на изправената страна! а той си е на АЦ страната където са  410В.

 Както и да го гледам тоя варистор не е правил нищо . При 600В пак по тия криви се виждат едни 10мА горе долу през него . 

Според мен тоя варистор пази отчасти захранването но в по голяма степен околните уреди ако високоволтов импулс попадне през Поето 24В през големия син кондензатор към първичната страна и там се лимитира от варистора .

 

Надявам се да не се възприеме погрешно мнението ми но се надявам че отговора ми е достатъчно изчерпателен .

 

Приятен ден на всички.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямам желание да си го меря с никого . Задаваш въпрос получаваш отговор ама явно отговора не те устройва и темата стои отворена.

 

Нямам отворено подръка 1А УБнт но за 0.5А варианта схемата е следната на входа има варистор TVR07471 работно напрежение максимално 300В( с голямо съпротивление  все още )  променливо и пиково 775В/ 100А ( тук тока е 100А). По надолу в дейташита има едни криви почваш да ги гледаш и следиш при кое напрежение ще достигнем 2А(толкова е предпазителя) за да ни изгори предпазителя(MaxClamping VoltageCurves ) -->около 730В . 

- малко сметки : 410В * 1.41 =578В и това ако сметнем че варистора е на изправената страна! а той си е на АЦ страната където са  410В.

 Както и да го гледам тоя варистор не е правил нищо . При 600В пак по тия криви се виждат едни 10мА горе долу през него . 

Според мен тоя варистор пази отчасти захранването но в по голяма степен околните уреди ако високоволтов импулс попадне през Поето 24В през големия син кондензатор към първичната страна и там се лимитира от варистора .

 

Надявам се да не се възприеме погрешно мнението ми но се надявам че отговора ми е достатъчно изчерпателен .

 

Приятен ден на всички.

Ще снимам варистора по късно и ще начертая схемата по платката, да видиш че или е грешка при производството или е дефектен варистор.

…Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарни...те. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо… К. Иречек,

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Там както и в повечето разклонители на APC се слага такива варистори които обират високите краткотрайни пикове за които се предполага, че няма да навредят на останалата част от електрониката. 

Тук е една от разновидностите на това което се продава като готово изделие http://www.epanorama.net/documents/wiring/surge_ac.html

лично за мен безсмислено с такъв висок праг на сработване.

Захранванията на UBNT са доста не стабилни и лесно горят от каквото и да е било. За забивките на у-вата им поради кекавото захранване или не способността да стартират въобще особено в селските райони може да се изпише много.

Ако варистора беше с по ниско сработващо напрежение и задължително има предпазител преди него или fuse резистор можеше да не бъдат толкова сериозни нещата. А за тези "техници" които са пускали тока и не са го и премерили дори са за съд.

п.п. В по-читавите импулсни слагат значително по-високоволтови кондезатори на входната част :)

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре де, няма тестове или подобни, тук става дума за грешка при свързване на силнотоково табло, напрежението което беше измерено е 410 V AC, и не е мерено с мултицет за 10 кинта, така че, защо си ги мерим сега кой разбира повече от тоци, ФАКТ Е че варистора си е цял без драскотина по него, кондензатора е поел удара.

Бих искал да попитам тези 400 волта как ги постигнахте кое беше объркано и как точно ги измерихте Да със мултицет но как.

Интересно ми е как се е получила аварията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам една идея ела тая седмица към Айтос и ще ти подаря едно :)

Аз съм  навит ама за по бира 2-3-4-5-6 не за захранване Руди черпи :)(това е извън темата )

Относно темата ми какво да ви кажа гърмят понякога захранвания къде от глупост къде  от нещо друго, относно елементите ми такива имал китаеца такива сложил

Бих искал да попитам тези 400 волта как ги постигнахте кое беше объркано и как точно ги измерихте Да със мултицет но как.

Интересно ми е как се е получила аварията.

Замери 2-те фази  на трифазното и ще разбереш :) на колегата Руди и друг път му се е случвало само да му напомня с. Кошарица и в двата случая не го е правил той нито аз 

Редактирано от Anatoli

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Замери 2-те фази  на трифазното и ще разбереш :) на колегата Руди и друг път му се е случвало само да му напомня с. Кошарица и в двата случая не го е правил той нито аз

3 фази и нула знам колко е но ми е интересно 2 разнородни фази по един кабел как са тръгнали и ако е имало начин да го споделите.

трябва да се учим :)

Редактирано от asteryx
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.