Jump to content

Отзиви от GEPON мрежа


Recommended Posts

Имам Fujikura S60 предполагам минава за добра. Имам пауър метър, кой включва честотите на gepon (дали е достатъчен или трябва специализиран). Въпроса, който ме тормози е: Дали е реалистична идеята за селска мрежа до 64 клиента да се ползват фаст конектори и сплитери 1 към 2 на стълба пред клиента, за да избегна размотаването на кабели по стълбовете?

 

 

Имаше тема в която обсъждахме сплайсърите ,но да твоята минава за добра въпреки че съм 99% китаиска.Относно пауър метера,ако не жалиш пари купи си ПОН метър разлика:

Пон метъра е с функцията "user calibration" или ще рече че се калибрира спрямо излъчващата мощност на ОЛТ-то и я запомня,защото всяко СФП  е с различна мощност на излъчване Така можеш при крайния клиент да измериш и да знаеш точно колко ти е затихването без ОТДР. Обикновенните метри нямат калибрация ( незная как са калибрирани) ,но имам и обикновен не ми върши работа и го пенсионирах.

Защо не искам фаст конектори ?

1.Все пак имат затихване поради факта че в канала където се поставя влакното има светлинно проводящ гел,които  все пак дава затихване/

2.Когато се реже влакното (дори и с хубав нож) ,каква е гаранцията че е отрязано правилно? не може да се види с око..

не мисля че кобинацията с сплайс касета , кордичка и заварка излиза по скъпо.

 

Относно сплитването по стълбове;

така както го цепиш с 1х2 сплитери ,няма да напълниш 64 клиента на олт порт

64 клиента Х 3,5db затихване на слитер е зверски голямо затихване няма как да тръгне.

Много съм се чудил как да се прави едно село (нямам пон в село,а в град селски тип)

Ами значи имаш 50 редовни плащащи клиента, просто сядаш и си правиш сметката на сплитването спрямо топологоята на клиентите

може да се позва система: 4-4-8 , 8-8-4 и прочие..... но ИМАТЕ ВПРЕДВИД : всяко ОЛТ подържа максимално допустимо затихване спямо ОНУ ,някои са 24дб ,DW-то е до 30дб  ,палил съм го и на 33 но не е редно.

За блоковете и аз съм на мнение че няма смисъл всеки да е на пон .в блоковете  при мен са макс 4 входа, едно ОНУ и всеки порт на ону си влиза в отделен вход имам си чиста 100мбит на вход ,ако реша просто сменям онуто с 1Г портове

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 186
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

  • tsvgos

    24

  • Mile

    16

  • MiPSus

    14

  • borko13

    13

Имаше тема в която обсъждахме сплайсърите ,но да твоята минава за добра въпреки че съм 99% китаиска.Относно пауър метера,ако не жалиш пари купи си ПОН метър разлика:

Пон метъра е с функцията "user calibration" или ще рече че се калибрира спрямо излъчващата мощност на ОЛТ-то и я запомня,защото всяко СФП  е с различна мощност на излъчване Така можеш при крайния клиент да измериш и да знаеш точно колко ти е затихването без ОТДР. Обикновенните метри нямат калибрация ( незная как са калибрирани) ,но имам и обикновен не ми върши работа и го пенсионирах.

Защо не искам фаст конектори ?

1.Все пак имат затихване поради факта че в канала където се поставя влакното има светлинно проводящ гел,които  все пак дава затихване/

2.Когато се реже влакното (дори и с хубав нож) ,каква е гаранцията че е отрязано правилно? не може да се види с око..

не мисля че кобинацията с сплайс касета , кордичка и заварка излиза по скъпо.

 

Относно сплитването по стълбове;

така както го цепиш с 1х2 сплитери ,няма да напълниш 64 клиента на олт порт

64 клиента Х 3,5db затихване на слитер е зверски голямо затихване няма как да тръгне.

Много съм се чудил как да се прави едно село (нямам пон в село,а в град селски тип)

Ами значи имаш 50 редовни плащащи клиента, просто сядаш и си правиш сметката на сплитването спрямо топологоята на клиентите

може да се позва система: 4-4-8 , 8-8-4 и прочие..... но ИМАТЕ ВПРЕДВИД : всяко ОЛТ подържа максимално допустимо затихване спямо ОНУ ,някои са 24дб ,DW-то е до 30дб  ,палил съм го и на 33 но не е редно.

За блоковете и аз съм на мнение че няма смисъл всеки да е на пон .в блоковете  при мен са макс 4 входа, едно ОНУ и всеки порт на ону си влиза в отделен вход имам си чиста 100мбит на вход ,ако реша просто сменям онуто с 1Г портове

Благодаря!

Ако ми позволиш да ти предложа страхотно решение по т.2 --> http://www.aliexpress.com/wholesale?SearchText=fiber+microscope&catId=&initiative_id=SB_20140323043223

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко извън ПОН-а, специално за селата, не е ли по-изгодно да е FTTH или оптика + 2-3 кутии с FTP (до users с FTP, ток от някой от същите users)?

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря!

Ако ми позволиш да ти предложа страхотно решение по т.2 --> http://www.aliexpress.com/wholesale?SearchText=fiber+microscope&catId=&initiative_id=SB_20140323043223

Това решение не е решение,това е микроскоп с които можеш да видиш дали "челото" на конектора дали не е надран или има прашинки.и това се изучава в курсовете.А такива има много полезни са..

Малко извън ПОН-а, специално за селата, не е ли по-изгодно да е FTTH или оптика + 2-3 кутии с FTP (до users с FTP, ток от някой от същите users)?

Това е FTTC  (фаибър то де кюрб),и това го имам и се държи добре.Wikipedia знае всичко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имах в предвид двата варианта (FTTH или оптика + FTP) по отделно дали не са по изгодни от Пон за селата.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В селата основният проблем е електрозахранването по мрежата. Единствено FTTH премахва изцяло проблема. Икономически погледнато за по-малко от 50 абоната не си заслужава. За по-малки инсталции по-ефикасният начин е FTTC. Захранването може да е през оптичноя кабел или локално според зависи от разстоянието и използваната организацията на инфраструктурата.

На практика всичко зависи от парите, които млжеш да отделиш за поддръжка и първоначална инсталация. При PON стойността на поддръжка е асолютрн минимум, но първонсчанлата инвестиция е голяма. Поради тази причина, всички големи компании прилагам PON. Освен това наборът от предлагани услуги е по-обширен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ориентировъчно съм на 50к вложени в един малък град и покритие на 10% засега...

е имам материалите и за още 40%

За да е вярна сметката по проект излиза 300к за град 8к и 800-900 абоната. Това е

по проект. След това сложете още 10% (най-добре умножете по 2) и вече знаете

цената. За същите пари може да направите квартал в голям град с 10 пъти повече

потенциални клиенти. а са де?

 

Село на дарк включващо 2 odf x 96, 1 x 48 за 40 клиента досега ми е на 17к. Оптиките

са дебели, заварките много, планирането и описването кошмарни. Въстановяването

също е heroic mode.. а са ко стана със сметките? Във всеки от случаите имаме 2-2.5г

цена за 0:0

  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако е само 2-2,5години с мед да го намажеш но при тези цени към краен клиент ми се струва, че ще са повечко годините.

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Незнам при мен излезе сметката така. При друг може да е по-евтино, но е ориентир

какво да се очаква. Цената на олт-то е най-малкия проблем. Хубави корейски фаст-ове

имаш 2 броя на клиент, онт, кабел и труд. В сметката въобще не съм включвал нафти,

крепежи, пирони за хилти-то, заглавени бургии, амортизация на сплайсерите и какво ли

още не. Ако се сметнат и те става леко плашещо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Харчиш една торба пари в селото - на финала 15лв. на месец ;D полсе след 3-6 месеца безпроблемна работа спира нещо си и клиента ти звъни ...... ???:->:D >:D>:D  завършващо с думите - "...писна ни ...... ние си плащаме, а не полуаваме нищо!"

Вече 4 години го ям това дърво, а те стават все по-нагли и по-нагли.

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз такива дето им е писнало гледам въобще да не ги връзвам.

таргета са хора със средни доходи. другите кой иска да ги връзва.

 

Дори тази сутрин отказах един подобен клиент. За 3 точки можело

ли по-тънко.. Не може. В магазина 3 бири струват колкото и 1.

За там положението е ок, а за свързаност треа отстъпки? Сами

си го направиха доставчиците в лакомията и сега всички се чудят

как стана така, че им слугуват 1 месец за 2 кутии цигари ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

напоследък и аз това се питам ,къде в света има интернет за 7-8 евро ,или някога когато останат само големите "риби" и се пусне нета за 30 евро както е у еуропата, ще има да викат еееее ...преди беше по евтино.Та се чудя дали и това не е основната причина монополите да искат да ни мачкат.Но крайния клиент разсъждава и си мисли че за 15 лв. трябва и сви.....   :-X   да му правим.Вчера идва един да плаща и ми вика :разбрах че имате тарифа 5 лв.?????  добре че нямам бойни средства в офиса ........ >:D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко извън темата :  Съгласен съм с Mile и space.

 

@space точно това е идеята да се вдигнат цените след като си заминем ние.

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Малко извън темата :  Съгласен съм с Mile и space.

 

@space точно това е идеята да се вдигнат цените след като си заминем ние.

Липсата на избор според теб до какво води?

ЦЕни до небето и качество погребано

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В САЩ и на запад се използва споделена инфраструктура. Всички закачат абонати към нея и разликата е единствено в поддръжката. Такав схема е пробвана от NBIS в Русе през мрежата на Networx. Но Българин си е българин. Иска всичко да лапне.

Там просто не може всеки с завършен осми клас да направи комуникационна мрежа, а таксата за ползването и е дебела... Там хората залагат да мислещи и образовани хора, а не на маймуни. Това удоволствие струва пари.

Сега ако започнем да се разправяме за това, ще стигнем до въпроса за кокошката и яйцето.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.