Jump to content

Какъв суич с 24x1000Mbps SFP порта препоръчвате?


Recommended Posts

Имаме доста оптични точки, които трябва да са активни с гигабитова свързаност. За по-голямата част от тях използваме AT-9000/28SP - http://www.alliedtelesis.com/switches/9000-28sp. За момента няма проблеми със суичовете, но вече не се предлагат в България.

Има няколко причини, за да използваме SFP базирани суичове: заемат минимално място - 24x1000Mbps оптични точки само 1U; спестяват се пари за медия конвертори и съответно рак за тях.

 

Някой използва ли нещо подобно и какви са впечатленията му?

Може ли да препоръчате подобен суич, който работи без проблеми и е в подобен ценови диапазон?

 

Видях SGSW-24240 http://www.planet.com.tw/en/product/product.php?id=30489, но не съм сигурен доколко, ще ни свърше работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 30
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

  • hgd

    6

  • MiPSus

    3

  • mysticall

    3

  • RudY-ElectriC

    2

Това май няма много общо по темата 4 порта... човека пита за 24

Теория - това е когато знаете всичко, но нищо не работи

Практика - това е когато всичко работи, но не знаете защо

При нас съчетаваме теорията с практиката - НИЩО не работи и нямаме понятие защо!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Бюджет има ли ?

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това май няма много общо по темата 4 порта... човека пита за 24

 

Да, не е по темата. Ако става въпрос за суичове с медни портове, използваме Cisco. Когато можеш, без проблеми да активираш над 200,300,400,500 и повече оптични точки, Cisco с медни портове не е най-добрия избор.

 

 

Бюджет има ли ?

 

Мислех си за нещо близко до цената на AT-9000/28SP. По-важното е някой вече да работи с него и да се знае че става.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

AT-то е екстра, и аз имам. А кой ти каза че не се продава вече в БГ ?

 

Иначе по въпроса - planet-а към който си се насочил е ОК за обикновено L2 без някакви "изцепки". Dругите модели дето се водят "метро" обаче ми оставят по-добри впечатления. НЕ съм им пробвал IGMP-то. VLAN-и и STP работят ок. Имам два от метро варианта с 16SFP-та в шкафове на улицата, изкараха зимата без забележки.

 

Ако точките са на едно място, доста по-добър вариант е шаси със модули. Излиза и по-евтино. Има в момента някой доста добри предложения за употребявани Cisco и Foundry/Brocade.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Zyxel имат добри суичове с 12 и 24 sfp 1000mbps - попитай ланком, също видеомакс техните ruby-та с 24 sfp/ слагал съм такъв на много голям фотоволтайчен парк за видеонаблюдение с ip-камери и оптика до всяка камера, досега не е създавал ядове, но и не му ползваме всички функции и трафика не е голям/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре е да напишеш точно кои функции ти са нужни, както и ако има особености/изисквания за трафик, multicast-и и т.н.

 

Иначе по характеристики, AT-9000 не е нещо особено. Вероятно може да се замени с евтин Rubytech (FGS-2924R/R2) за около 1000лв с ДДС. Добре се справя и Rubytech FGS2528KX (с + 4x SFP+ порта).

Други предложения са Raisecom ISCOM2924GF-4GE (или ISCOM2924GF-4C с 4x SFP+).

EdgeCore имат добри модели, като ECS4610-24F.

Като заместник на AT-то ще се справи и D-Link DGS-3120-24SC/SI (DGS-3420-28SC е доста по-добро решение, но при нас е двойно по-скъп от в Русия).

Зиксел-ите ги споменаха вече...

Мога да спомена и BDCom суичовете - добри са като хардуер, но софтуерът (и набор от различни функции) е много зле.

 

Знаеш, че е възможно и SFP модулите ти от AT, да не запалят на другите марки. Имай го в предвид и си направи тестове.

 

В заключение, не си споменал за колко си ги купувал, но помисли и за купуване на нови от ebay (UK или DE например). За цената на L2 суич, може да се купи L3.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Използваме само VLAN и STP. Всеки суич върти около 300Mbps и 500Mbps - почти плътен трафик.

Мисля, че след време е неизбежно да се пусне multicast. По-добрия вариянт, когато се пуска multicast е да не обикаля във всеки порт. Ще трябва суич, който разбира от multicast и да пуска само определен multicast трафик към определения порт при заявка.

 

Благодаря за предложенията. Шефа, ще реши с какво да се заменят AT-9000. За момента работим само със Cisco и АТ, и шефа е скиптично настроен към другите марки. Може би с право, понеже не сме имали сериозни проблеми с това оборудване.

 

Колегите предложиха и следния вариянт:

- Cisco WS-C3750G-24TS-S - пр. http://www.ebay.com/itm/Cisco-WS-C3750G-24TS-S-Catalyst-3750-24-Gigabit-4-SFP-IPB-Image-1-5RU-/191085796518?pt=US_Network_Switches&hash=item2c7d99dca6

- при необходимост към горния се закачат Catalyst WS-C3750G-12S-S - пр. http://www.ebay.com/itm/Cisco-Catalyst-WS-C3750G-12S-S-Fully-Tested-Warranty-8xAvailable-/171249475980?pt=US_Network_Switches&hash=item27df43a18c

Редактирано от mysticall
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колегите предложиха и следния вариянт:

- Cisco WS-C3750G-24TS-S - пр. http://www.ebay.com/itm/Cisco-WS-C3750G-24TS-S-Catalyst-3750-24-Gigabit-4-SFP-IPB-Image-1-5RU-/191085796518?pt=US_Network_Switches&hash=item2c7d99dca6

- при необходимост към горния се закачат Catalyst WS-C3750G-12S-S - пр. http://www.ebay.com/itm/Cisco-Catalyst-WS-C3750G-12S-S-Fully-Tested-Warranty-8xAvailable-/171249475980?pt=US_Network_Switches&hash=item27df43a18c

 

Cisco 3750G серията, дори и стара е по-добра от всички по-горе изброени суичове. Лесно се стеква. И много лесно се надгражда от standard на enhanced. Държи до 980 Mbps на порт.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

zyxela е с 24 sfp-та просто от вали не са му сложили правилната снимка

krustanovs, Сега разгледах серията MGS3600 и по-слециално MGS3600-28F. Хардуерът им е 1:1 с Rubytech FGS2528KX. Предполагам, че са от една и съща фабрика. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Dell 60xx/70xx като прмерна алтернатива на АТ-то.

За втора ръка в ebay има купища профи техника cisco/juniper/brocade.

Като цяло най висока цена/порт държи cisco,поне така ми се вижда на мен.

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Зиксела и Рубитека дали имат уникаст флууд контрол броудкаст и мултикаст флууд контрол , имат ли статистики за pps и Mbps :) какво им липсва примерно спрямо едно циско 2960Г :)

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.