Jump to content
  • 0

Помощ относно цялостта на MikroTik


PERRY

Въпрос

Добър ден! 
Нов съм в работата с MikroTik и за това се обръщам към всички вас за помощ... ако е възможно. В момента съм 12 клас и трябва да правя дипломна работа която трябва да осъществя на MikroTik. Проблема е обаче, че ми е трудно на разбера точно каква роля изпълнява и как се работи с него. Изчетох доста и това което разбрах е следното: 
Това е операционна система която се инсталира на определен компютър, но изтрива цялата му информация налична до сега и го превръща в специализиран рутер (това "специализиран рутер" го прочетох някъде, но не мога да си го обясня). MikroTik RouterOS е базирана на Linux. С нея се позволява на мрежовите администратори да правят структуриране и промени по мрежата си. Има ли нещо вярно? 

Аз си намерих компютър и ми казаха, че преди да си инсталирам MikroTik на него трябва да си купя IDE Flash. Така и направих и вече съм с инсталиран MikroTik на компютърната конфигурация, обаче не разбирам каква роля изпълнява тази IDE flash?
Така, другият ми въпрос който съм си наумил да задам е: с каква програма се правят настройките по самата мрежа? Значи трябва да включа MikroTik рутера към компютъра в нас и от настолния компютър да направя настройките с помощта на WinBox?!
Надявам се да има някой отзивчив и търпелив човек, който да е склонен да помогне колкото и глупави да му се струват въпросите ми. Благодаря! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

7 отговори на този въпрос

Recommended Posts

  • 0
  • Администратор

"Имаш" /наблегни на кавичките/ познания които са далеко

от нормалните познания за какво е компютър мрежа и рутиране.

Смени си темата, няма да докараш до никъде нещата. след като не знаеш основата.

Нещата не стават с четене а с четене и разбиране а то е в следствие на желание.

 

Не се обиждай, това е реалността на образованието и на отговорността на родителите ви.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Що ли ми се струва неподходящо да ми говориш за отговорността на родителите ми? Какво е "компютър мрежа"? Ти сигурно си на 30-35 години, ама не са те научили къде се слагат точки и запетайки. Не казвам, че аз съм най-грамотния, ама да слагаш точка в средата на изречение и после да продължаваш с малка буква, пред "а" да нямаш запетая... 4-ти клас се учат тия неща. Никъде не съм казал, че съм величие в МиктоТиците и т.н. Заради това пиша тука, искам да попитам и някой да ми обясни, ако му е възможно. "нормалните познания за какво е компютър мрежа и рутиране", предполагам и ти (надявам се не се обиждаш, че говоря на "ти", ако е така се извинявам), господин Разбирач, Админ не си се родили с тях, нали? Ама си си повярвал и не може да се говори с теб, камо ли да пита човек нещо.. сакън! 
Айде, заключвайте темата, трийте я... правете я каквото искате. Здраве, щастие и не съдете хората, па даже и близките им, по тоя плосък начин. :)

Не се обиждай.
П.С.: В подписа имаш една пунктуационна и една лексикална грешка. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Аз като завършвах 12 клас ... компютър имаше на 100 човека 1 а интернета идваше по телефона т.е. Dial-up.

Масовия протокол беше IPX/SPX а не TCP/IP

Така че другарю ученик незнам в кое време живееш, след като племенника ми, който е на четри години,

знае да закачи кабелите на компютъра, да го пусне и да влезне в youtube да гледа детски.

 

Темата остава за назидание, на бъдещите ракетни инжинери.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

В кое наше средно училище се изучава MikroTik та чак и дипломни работи на негова база, че искам да запиша сина ми?

  • Харесай 1

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

На кратко:

 

Проблема е обаче, че ми е трудно на разбера точно каква роля изпълнява и как се работи с него. 

ролята му е същата, както на обикновен рутер, с разликата че разполага с много повече функции и възможности;

 

Това е операционна система която се инсталира на определен компютър, но изтрива цялата му информация налична до сега и го превръща в специализиран рутер (това "специализиран рутер" го прочетох някъде, но не мога да си го обясня). MikroTik RouterOS е базирана на Linux. С нея се позволява на мрежовите администратори да правят структуриране и промени по мрежата си. Има ли нещо вярно? 

 

има много верни неща, а специализиран рутер ще рече, че компа ще се превърне в рутер, и освен да рутираш с него друго няма да можеш да правиш (филми, музика и т.н.);

 

Аз си намерих компютър и ми казаха, че преди да си инсталирам MikroTik на него трябва да си купя IDE Flash. Така и направих и вече съм с инсталиран MikroTik на компютърната конфигурация, обаче не разбирам каква роля изпълнява тази IDE flash?

ролята му е същата като на обикновения HDD и не е задължително да е с IDE flash, поне в твоя случай;

 

Така, другият ми въпрос който съм си наумил да задам е: с каква програма се правят настройките по самата мрежа? Значи трябва да включа MikroTik рутера към компютъра в нас и от настолния компютър да направя настройките с помощта на WinBox?!

най-лесната (поне за мен) е winbox, като има и други, но там трябва да помниш и пишеш точните команди.

  Като заключение, аз също съм любител и не съм на "ти" с тази OS, но като цяло мога да кажа, че информацията е доста голяма като обем и не може да се побере в една тема. Основно принципът на работа е същия като обикновен рутер, но за конкретни настройки и решения ще трябва доста време, четене и "ръчкане". В настройките винаги ще има нещо, което уж е точно, а не работи (пропусната отметка, символ и т.н.). Честно казано, сложничка ти е задачата. За да опишеш как работи дадено устройство, трябва да знаеш всичко за него, още повече пък като имаш конкретна задача свързана с него. Успех и дано няма проблеми при защитата! ;-)

Редактирано от naskonux
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

В кое наше средно училище се изучава MikroTik та чак и дипломни работи на негова база, че искам да запиша сина ми?

Мон работят само със сиско академията и то не във всички техникуми

Успех и дано няма проблеми при защитата! ;-)

това ще е интересно да се гледа на живо

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Аз като завършвах 12 клас ... компютър имаше на 100 човека 1 а интернета идваше по телефона т.е. Dial-up.

Масовия протокол беше IPX/SPX а не TCP/IP

Така че другарю ученик незнам в кое време живееш, след като племенника ми, който е на четри години,

знае да закачи кабелите на компютъра, да го пусне и да влезне в youtube да гледа детски.

 

Темата остава за назидание, на бъдещите ракетни инжинери.

Мене не ме вълнува кога си завършвал и какво е имало. Иначе много се радвам за племенника ти, честно. Само се надявам, че друг път като пишеш в форуми и т.н. ще го викаш и за правописни грешки да ти провери постовете, понеже си под всякаква критика с правописа. Ама то е нормално.. всеки има слаби страни, ама ти изглежда не виждаш твоите, а само чуждите. :)

 

 

В кое наше средно училище се изучава MikroTik та чак и дипломни работи на негова база, че искам да запиша сина ми?

В Технологично Училище Електронни Системи (ТУЕС). Намира се в София, Младост. Училището е към ТУ и след завършване на 12 клас имаме предимство за приема в ТУ. Иначе има Cisco, директорката е сертифициран преподавател. Преди след 10-ти клас се избираше каква специалност искаш да продължиш да учиш - софтуер, хардуер или комп. мрежи. Сега има някаква промяна при която още с влизането си избираш специалността и си я учиш от 8 клас до края. И вече от тук нататък е ясно. Софтуера набляга на писане на програми на различни програмни езици като Java, C++ и други, правене на сайтове и т.н., докато мрежите и хардуера наблягат на чертане на платки и други такива + програмиране на Ардуино платки и писане на простички програмки. Надявам се съм бил полезен.

naskonux, благодаря! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.