Jump to content

TP-Link Wa5210d + Nanostation =TP-station перфектното клиентско устройство


pavelkamburov

Recommended Posts

70 лв. + 15 лв. за качествен адаптер (12V/2A) с доставката е равно на 85 лв., Loco M2 с ДДС = 93 лв. - за 8 лв. разлика получаваш у-во способно да докара 100Мбпс реални в едната посока, на прилични разстояния при добре изградена точка за достъп. Още повече, ако точката ти за достъп работи в 2x2 MIMO, ще получиш ~ +3dbi към 8 dbi антена на Loco M2, което става почти колкото антената на TP-Link-а.

Относно цената - за да катализираш процеса ~60 лв., за 2 и горница 55 лв. - примерно. Имай в предвид, че все повече колеги се ориентират към използване на 5GHz техника или кабели за последната миля, а на 2.4GHz по-често се пазарят частници, които искат да си прекарат някакво линкче от града до вилата или в селото си (т.е. цената е определяща за тях).

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 30
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

  • pavelkamburov

    13

  • bobo

    6

  • Balthazar

    2

  • Networker

    2

70 лв. + 15 лв. за качествен адаптер (12V/2A) с доставката е равно на 85 лв., Loco M2 с ДДС = 93 лв. - за 8 лв. разлика получаваш у-во способно да докара 100Мбпс реални в едната посока, на прилични разстояния при добре изградена точка за достъп. Още повече, ако точката ти за достъп работи в 2x2 MIMO, ще получиш ~ +3dbi към 8 dbi антена на Loco M2, което става почти колкото антената на TP-Link-а.

Относно цената - за да катализираш процеса ~60 лв., за 2 и горница 55 лв. - примерно. Имай в предвид, че все повече колеги се ориентират към използване на 5GHz техника или кабели за последната миля, а на 2.4GHz по-често се пазарят частници, които искат да си прекарат някакво линкче от града до вилата или в селото си (т.е. цената е определяща за тях).

Устройството си идва с адаптер. Мое мнение  е че е по-добре да е по-мощен адаптера заради изходните кондензатори но това не е задължително. Хубав адаптер е  8 лева, калпав 5лв. На Loco м2 не можеш да сложиш външна натена за да направиш по-далечен линк.  С тая антена от 60 градуса ръси като лейка. Ползата от Мимо на големи разстояния с вградената антена на  Loco m2 e никаква. Не забравяй поддръжката. Да си чул някой да е пуснал вирус за Tp-link или да има устройство с изгорял порт или скапан флаш? Тп-линк можеш да го заземиш. Специално в тоя фирмуер има една камара  благинки. тунели, вграден мониторинг и т.н. В следващата версия ще има още една камара  неща. Цената не е твърда и сега също си зависи от бройката. Винаги ще се разберем за цена с някой който има интерес. А ако останат лятото по Гърция ,ще им анамеря място. За година и половина нямам спряло  или изгоряло устройство т.е никакъв съпорт. Повярвай работил съм с какво ли не  Ubiquiti  не са лоша фирма, но не а нищо особено. За половината пари има  една камара други устройства с по-добри параметри.  Даже  си внасяма когато ни трябват.  Може да почнем и да ги продаваме защото имаме правата за България, но в момента няма кой да се занимава с това. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Устройството си идва с адаптер. Мое мнение  е че е по-добре да е по-мощен адаптера заради изходните кондензатори но това не е задължително. Хубав адаптер е  8 лева, калпав 5лв. На Loco м2 не можеш да сложиш външна натена за да направиш по-далечен линк.  С тая антена от 60 градуса ръси като лейка. Ползата от Мимо на големи разстояния с вградената антена на  Loco m2 e никаква. Не забравяй поддръжката. Да си чул някой да е пуснал вирус за Tp-link или да има устройство с изгорял порт или скапан флаш? Тп-линк можеш да го заземиш. Специално в тоя фирмуер има една камара  благинки. тунели, вграден мониторинг и т.н. В следващата версия ще има още една камара  неща. Цената не е твърда и сега също си зависи от бройката. Винаги ще се разберем за цена с някой който има интерес. А ако останат лятото по Гърция ,ще им анамеря място. За година и половина нямам спряло  или изгоряло устройство т.е никакъв съпорт. Повярвай работил съм с какво ли не  Ubiquiti  не са лоша фирма, но не а нищо особено. За половината пари има  една камара други устройства с по-добри параметри.  Даже  си внасяма когато ни трябват.  Може да почнем и да ги продаваме защото имаме правата за България, но в момента няма кой да се занимава с това. 

Колега не че нещо но "Революцията се отлага" с това устройство. Преди време може и да предизвика  голям интерес но сега едва ли . Ако пуснеш за 5 гхз варианта тогава може и да намериш много клиенти просто съвет от мен. 

Иначе аз бих сложил локоМ2 . Като ги видиш отвътре и си направиш сметката кое как е направено и по какъв път минава RFсигнала -->извадиш загубите от коаксиали при едното , антенни ключове + китайски толеранси в антената  бих заложил на по-новата технология МИМО плюс по добрата чуствителност на УБНТ то .

 

Лека вечер и без спамове по пощите малко скриншотове може да помогнат  в продажбите .

 

 

п.с. А Аз колкото Тплинка имах ги "заземих" отдавна в кофата . >:D

  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега не че нещо но "Революцията се отлага" с това устройство. Преди време може и да предизвика  голям интерес но сега едва ли . Ако пуснеш за 5 гхз варианта тогава може и да намериш много клиенти просто съвет от мен. 

Иначе аз бих сложил локоМ2 . Като ги видиш отвътре и си направиш сметката кое как е направено и по какъв път минава RFсигнала -->извадиш загубите от коаксиали при едното , антенни ключове + китайски толеранси в антената  бих заложил на по-новата технология МИМО плюс по добрата чуствителност на УБНТ то .

 

Лека вечер и без спамове по пощите малко скриншотове може да помогнат  в продажбите .

 

 

п.с. А Аз колкото Тплинка имах ги "заземих" отдавна в кофата . >:D

Аз ли криво обяснявам или вие криво  ме разбирате.  Не говоря за рeволюция а за това ,че искам да развържа малко пари от устройства който бяхме направили за наши си  цели и които ще ползваме чак лятото. Смятах,че щом са достатъчно добри за нас и нямаме  грижи с тях са може да свършат работа и на някой друг.  5 GHz вариант си работи отдавна с фирмуер на Ubiquiti. Ползваме го когато  ни трябва някоя допълнителна функция която я няма във фирмуера. Точно щото ги виждам отвътре и двете затова харесвам повече tp-link чисто инжинерно е направено по-читаво. Пример. Днеска правих един air.. нещо си.  флаш паметта е запоена НАД дросела с който правят импулсното захранване.  Ако навремето направех такава щуротия  даже на проект професора ми сигурно щеше да ме замери с  такова устройство.  Има и още други примери  за неудачно проектиране.  Знаеш ли защо им горят чиповете на Ubiquiti  а на тп-линк не, макар ,че са еднакви специално при  Wa5120g погледни и ще разбереш. За сведения и двете се правят в Китай. Другия път като го вземеш погледни на кутията кой го е тествал . там си пише. Кое е по-Китайско е спорен въпрос. Нарисувана антена  на платка няма как да е по-добра от истинска антена. Това се учи 1 курс  на  техникума още. Единствено си прав за новата технология. Не казвам ,че ubiquiti са лоши устройства , казвам само,че не са нищо особено. Ако говорим за чуствителност лесно може да се вдигна на  WA5210 1 -3 dB. Всеки е виждал nanostation 2 какви скрин шотове да слагам ;-) Това ,че си си изхвърлил устройствата си е твоя работа. и аз навремето размених кола за микровълнова печка ;-) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да и ако на времето на  професора му беше казал че това импулсно ще работи на няколкостотин килохерца до няколко мегахерца  и дросела ще е с екраниран ферит щеше да те откаже от инжинерството много бързо ама на Работи. Пък че ще има и многослойни платки да не говорим. В Тплинк е двуслойна ???  . Всичко се прави в Китай заради цената. Важно е не само как е замислено  но и как е изпълнено. А кое защо гори може да седнем на по бира някъде да понищим.

 

Успех с Продажбата с най добри пожелания.

Извинявам се за разводняването.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дааа... извинете ме и мен за разводняването, но само за да приключите спора - сложил съм тп линк, преработен като нано от pavelkamburov. На един клиент, преди, опитвах с LocoM2, NSM2, Sextant - нещо не се получаваше. Накрая се принудих да го закача с калифорния антена и друго устройство. Имах един тп линк, дето залежаваше, та го пратих за префлаш. Получи се това:

post-603-0-35715300-1390331237_thumb.png

Може да е случайно, но си работи без проблем.

А дали 5 Гх или 2.4 - всичко е според зависи. Все пак, вкъщи съм си на 2.4, щото е по-пробивен, а на дългия линк си е 5, щото носи повече, ама няма прегради.

В крайна сметка, всеки сам си решава, какво да използва - нали и затова не караме само една марка кола и няма най-хубава кола :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да и ако на времето на  професора му беше казал че това импулсно ще работи на няколкостотин килохерца до няколко мегахерца  и дросела ще е с екраниран ферит щеше да те откаже от инжинерството много бързо ама на Работи. Пък че ще има и многослойни платки да не говорим. В Тплинк е двуслойна ???  . Всичко се прави в Китай заради цената. Важно е не само как е замислено  но и как е изпълнено. А кое защо гори може да седнем на по бира някъде да понищим.

 

Успех с Продажбата с най добри пожелания.

Извинявам се за разводняването.

Дросела екраниран с  Ферит? Това важи само за чашковидните ферити. Вземи един  нормален осчилоскоп и му доближи сондата до дросела да видиш колко е екраниран. Но при Аиргрид примерно не е такъв. ЗАБРАНЕНО е памет независиомо от какъв тип да се монтира  до силно поле НЕЗАВИСИМО какво е! Има си конструктивни изисквания а навремето се учеше в отделна дисциплина. И най-добрата схема може да се опропасти ако се проектира кофти платка.  Навремето  така  ни  учеха. Ако за 20 и кусур години са се променили накой фундаментални закони на физиката и съм го проспал ,се извинявам за  това. Относно бирата винаги може да пием и всеки да разкаже до  какви гениални мисли е стигнал докато пие бира някъде. 

 

Дааа... извинете ме и мен за разводняването, но само за да приключите спора - сложил съм тп линк, преработен като нано от pavelkamburov. На един клиент, преди, опитвах с LocoM2, NSM2, Sextant - нещо не се получаваше. Накрая се принудих да го закача с калифорния антена и друго устройство. Имах един тп линк, дето залежаваше, та го пратих за префлаш. Получи се това:

attachicon.giftpstation.png

Може да е случайно, но си работи без проблем.

А дали 5 Гх или 2.4 - всичко е според зависи. Все пак, вкъщи съм си на 2.4, щото е по-пробивен, а на дългия линк си е 5, щото носи повече, ама няма прегради.

В крайна сметка, всеки сам си решава, какво да използва - нали и затова не караме само една марка кола и няма най-хубава кола :)

Дабадаба  признай си колко ти платих за рекламата и да сложим точка ;-) И аз така на базата на случайността,  намесата свише и помощта на други окултни сили вече година и половина си наглеждам към има няма 100 броя такива в Гръцко. Причината да се случва това и да работят е защото всеки Великден ходя на  гръцка  църква и паля свещ за добрата работа на устройствата. Е взимам някой мерки като например заземяване, читаво захранване  силикон по отварящите се части и читав кабел ама това е за да не сърдя бога на Wireless-a и да го умилостивя да не ми праща свткавици по устройствата. ;-)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ДА дросела е от екраниран тип при аиргрид , и  в на УБНТ устройствата като цяло .

 

Екраниран дросел в атачманта 2.jpg

Не екраниран дросел е в 1.jpg

 

Екранировката е с ферит а не с тенекия 8) . Черното дроселче 6,8uH или сиво на моделите до към 2010 година е екранирано . Представлява ферит като на снимка 2 с набит правоъгълен ферит отстрани и залепен със смола . По-този начин магнитните силови линии са "събрани " във ферита и не се пилеят настрани . Тоест не се излъчват от него .

 

Тия работи съм ги гледал по Дискавери и там ги обясняваха  . А осцилоскопа не ми го хвали 10Мом вход и няколко пикофарада с чувствителност 20мВ и Push-Pull изходите на Флаш чиповете дето са няколко ома докато са активни . А за кристала едва ли ще го обърка нещо. Техниката се развива технологиите и те . Според теб трябва да си изхвърлим ГСМите дето са 2-3 вата пикова мощност антената е точно над платката . Да ама не -->работи си.

 

Приятен ден ви желая ! Не си разводнявайте темата сам .

 

post-465-0-96052700-1390384055_thumb.jpg

post-465-0-20082800-1390384056_thumb.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ДА дросела е от екраниран тип при аиргрид , и  в на УБНТ устройствата като цяло .

 

Екраниран дросел в атачманта 2.jpg

Не екраниран дросел е в 1.jpg

 

Екранировката е с ферит а не с тенекия 8) . Черното дроселче 6,8uH или сиво на моделите до към 2010 година е екранирано . Представлява ферит като на снимка 2 с набит правоъгълен ферит отстрани и залепен със смола . По-този начин магнитните силови линии са "събрани " във ферита и не се пилеят настрани . Тоест не се излъчват от него .

 

Тия работи съм ги гледал по Дискавери и там ги обясняваха  . А осцилоскопа не ми го хвали 10Мом вход и няколко пикофарада с чувствителност 20мВ и Push-Pull изходите на Флаш чиповете дето са няколко ома докато са активни . А за кристала едва ли ще го обърка нещо. Техниката се развива технологиите и те . Според теб трябва да си изхвърлим ГСМите дето са 2-3 вата пикова мощност антената е точно над платката . Да ама не -->работи си.

 

Приятен ден ви желая ! Не си разводнявайте темата сам .

Чудесно зная какво е екраниран дросел , даже съм водил упражения по темата като бях научен сътрудник във ВМЕЙ Габрово. Виждам ,че си от там питай някой дали лъжа. Вчерашниа Аиргрид който борих си беше с НЕЕКРАНИРАН дросел. Вместо да разсуждаваш теоретично направи пробата дето ти казвам. На времето имаше цяла дисциплина точно в габровското  ВМЕЙ как се конструират правилно печатни платки. Ако си забелязъл с всеки чип идва и информация как да се опроводи самия чип. На времето един  преподавател от същото ВМЕЙ казваше "Човек докато не натрупа опит , не вярва на опита" . Няма лошо ,че се разводнява темата тъкмо да научите малко от азбуката на електрониката и комуникациите. ;-) относно ГСм-ите  антената им НЕ Е над или близо до флаш паметта. Иди при Юли и Емо от Мобимакс да ти отворят един ГСМ да погледнеш. Ако ти куца нещо теорията  питай  Борката Сапунджиев от същата фирма  да ти обясни , Човека е много подготвен ;-) 

Редактирано от pavelkamburov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно печатните платки съм проектирал десетки със сложност подобна на тази на аиргрида . Много добре знам кое къде и защо се случва там и  как се проектират не само платките а самите устройства. Благодаря за съветите от миналото но сега сме в настоящето и нещата не са както преди. Надявам се че поне веднъж си параметризирал и проектирал такива многослойни платки и схеми . Не искам да накърнявам професионалният ти опит  продължавай си с продажбата на моднатите устройства . Компилирайте си СДКто вкарвайте си драйверите правете каквото искате с тях ваша работа. Нещата отиват на личносно заяждане а аз смятам да не подклаждам по-нататъшни спорове тук .

 

Надявам се че правиш измерването на шума в SPI шината по правилният начин --> със къса маса към сондите.

 Аз  говоря от практичен опит теории колкото искаш в нета.

 

Лек ден.

Редактирано от bobo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно печатните платки съм проектирал десетки със сложност подобна на тази на аиргрида . Много добре знам кое къде и защо се случва там и  как се проектират не само платките а самите устройства. Благодаря за съветите от миналото но сега сме в настоящето и нещата не са както преди. Надявам се че поне веднъж си параметризирал и проектирал такива многослойни платки и схеми . Не искам да накърнявам професионалният ти опит  продължавай си с продажбата на моднатите устройства . Компилирайте си СДКто вкарвайте си драйверите правете каквото искате с тях ваша работа. Нещата отиват на личносно заяждане а аз смятам да не подклаждам по-нататъшни спорове тук .

 

Надявам се че правиш измерването на шума в SPI шината по правилният начин --> със къса маса към сондите.

 Аз  говоря от практичен опит теории колкото искаш в нета.

 

Лек ден.

Не е въпроса в продажбите. Въпроса стана принципин защо едно устройство е по-добро от друго. Да ми обяснява някой какво е екраниран дросел при положение, че с това си вадя хляба 25 години ми се видя малко прекалено. А относно платките започнал съм да ги правя още когато Protel  се казваше Redac и работеше на DOS 3.20 ;-)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 А аз имам Лицензен Алтиум дизайнер 14 в момента с платен съпорт занапред . Протелите, игали и подобни са отдавна  в историята за непрофесионални теми. Да учихме се на тях вярно. Просто тук е публично пространство  и можеби има и други хора които също си вадят хляба с електроника като теб и е нормално да има дискусия . 

 

Нищо лично и успехи занапред !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 месеца по-късно ...

 А аз имам Лицензен Алтиум дизайнер 14 в момента с платен съпорт занапред . Протелите, игали и подобни са отдавна  в историята за непрофесионални теми. Да учихме се на тях вярно. Просто тук е публично пространство  и можеби има и други хора които също си вадят хляба с електроника като теб и е нормално да има дискусия . 

 

Нищо лично и успехи занапред !

Да  и аз това казвам. Нищо Лично, може пък да иам нещо полезно в тази дискусия и някой да извлеч някаква полза от нея.

Малко продължение по темата. Днеска с едни колеги правихме някакви експерименти с въпросните устройства. След флашване на Wa5210 s модифициран фирмуер на nanostation2   днеска флашнахме фирмуера на nanostation 2  с dd-wrt  професионална  (платена) верися. Резултата е много интересен. Получихме достъп до т.н. super Channels  т.е допълнителни честоти поддържани от Аtheros . За сега работи само с една версия на dd-wrt. Получи се и  достъп до лента на канала  40MHz. ???? ??? Това устройство  си е далеч от N стандарта разбира се, но е факт че поддържа 40MHz канал. Интересно това дали и как , ще се отрази на  производителността. Опитите продължават. Ако не е рекалме трик на dd-wrt  би трябвало да прекара още по-сериозен трафик.  Супер каналите обаче работят  със сигурност от от 2312 до 2482  и НЕ работят от 2487 до 2732! 

Нова цена 120 лева за чифт устройства. 

Остана  още някоя и друга бройка. Не се блъскайте  ще има за всички ;-)

Останаха още някакви устройства. Работят нормално с мода на захранването.

последни бройки, който изпревари той ще натовари ;-)

Колега ми направи забележка, че не съм написал коректно в темата

 

"При мен проблема беше, че искаха по 5  доалра на устройство +  такса превод която си е  доста за Русия. Другия проблем е ,че не  работи софтуера с всички типове устройства Wa5210, защото има разлика в типа флаш ( происводителя на флаша), по-старите устройства са с по-малък флаш ,който без друго трябва да се сменя. Фирмуера който използват в момента има проблем с индикацията и с някой типове поляризации и антени.   Ако се омаже устройството  без друго трябва да се сваля  флаш паметта. "

 

Проблема с преводите за мен още го има, макар, че колегата  ми показа, начин, как да се трансформира превод от PayPall    в yandex-money. Вероятно това е  начин да се плащат парите , не съм го изпробвал още. Относно типа флаш при преработката на  над 80-100 устройства , срещнах 4 различни производителя, и на 9 устройства, флаша беше 2 МВ вместо стандартните 4МВ. Вероятно са били от най-първите версии. След физическа подмяна на флаша заработиха нормално. Проблема с хоризонталната поляризация още го има, надявам се скоро да се реши с нов фирмуер. Това ,че ако флашването е неуспешно и след това трябва да се сваля  флаша и да се пише на програматор, надявам се е ясно за всички. Скоро трябва да преработя още 20 устройства, ще видим как ще е при тях.  Написах всичко  това за да няма упреци от колегата , че не отразявам коректно темата. Надявам се с това да  съм изгладил недоразуменията. 

излезе фирмуер в който работят всички поляризации. 

за колегите които си взеха преработени wa5210g в nanostation 2. Излезе фирмуер при който работят всички поляризации, но без външната антена. Ако на някой му е много зор да казва да му го пращам.

post-1876-0-98558800-1390864173_thumb.jp

Редактирано от pavelkamburov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно ...

Здравей колега. Имам нужда от точно тия у-ва. Трябват ми две. Ако продаваш все още де. Става въпрос за една сграда на която искам да подсигуря безжичен нет до стаите. Имат БТК модем като тая антена ще я сложа навън пред сградата с изглед към стаите. Лошото е, че стаите са зад коридор и се чудя дали с това ще имам обхват вътре, ако го монтирам да речем на 30м от сградата отвън. Тоест получва се следното: Антената която ще е отвън ще получава достъп през кабел, пред нея следва коридор с прозорци и зад стена вътре са помещенията. Че не ми се окабелява цялата сграда и да сламам вътре безжични рутери.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.