Jump to content

IMSLU- “Система за управление на интернета за потребители в локална мрежа”


mysticall

Recommended Posts

  • 2 years later...

Малко информация за това какво се случва с проекта.

След като имаше нещо работещо, макар и с доста въпросителни относно използваните решения, не се занимавах сериозно със системата.
Един администратор се престраши да я използва в реална среда и оправях само бъговете, които намираше. Според хронологията в github, това е продължило до Apr 8, 2015.

Във фирма, където работя, мигрирахме на Ipacct. След като видях, какво са направили хората, тотално изоставих проекта. Това продължи към една година. Вече не помня, какво ме мотивира, за да започна, отново да разработвам проекта.
Част от отговорите, които търсех преди, за да мога, да продължа с развитието на системата, бяха в Ipacct. Но тези от вас, които са имали достъп до Ipacct, добре знаят, че Боян добре се е погрижил, за да заключи системата  :)

Искам да благодаря на колегата Networker, който сподели опита си с мен, за да се спра на работещи решения.

След доста работа, която продължи по-малко от колкото очаквах, около 2-3 месеца голяма част от системата беше променена. Няма да се спирам подробно на промените, най-важните ги описах тук.

Какъв е резултата?
Ако не са ми дали грешна информация, новата версия на системата поддържа 1000+ PPPoE потребителя и 1 - 2Gb трафик с 6 ядрен xeon (старо поколение).

Мисля, че постигнах първоначалните си цели. Създадох алтернатива на комерсиалните продукти.

Какво следва?

Искам да благодаря и на колегата kokaracha, който ме мотивира и даде насоки за FreeBSD.
freebsd-11-howto свърших с голяма част от интеграцията на системата. Остана да разгледам как стоят нещата с mpd5 и dns сървърите под FreeBSD. Нямам информация, някой да използва системата под FreeBSD и за това не си давам много зор.

Ако някой иска да помогне с развитието на системата, всяка помощ е добре дошла. Ако изпратите "pull request" през github, още по-добре  :)

  • Харесай 1
  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблема е само, че от нашия общ труд намаза любимеца на всички Иван Бъчваров - точно за него няма смисъл грам усилия (особено пък подарък) да се правят.

Идеята е добра, ако искат и други колеги да се включват в проекта.
Все си мисля, че няма голям смисъл да се пълнят гушите на "невероятните" разработки на двете конкурентни фирми предлагащи платен билинг в БГ - едната от които прилича не недописан курсов проект в Университетско учебно заведение - 10-ки безсмислени менюта нахвърляни в даден раздел.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

https://85.187.224.234/ това е на FreeBSD, компютъра го включвам предимно след работа. Може да тествате, каквото искате.

Използвайте паролите от първия пост.

Редактирано от mysticall
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 20 часа, mysticall написа:

https://85.187.224.234/ това е на FreeBSD, компютъра го включвам предимно след работа. Може да тествате, каквото искате.

Използвайте паролите от първия пост.

Мерси ! Това работи ли с API-то на routerOS или само с Debian и FreeBSD?

Редактирано от Inkas
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За сега Debian и частично FreeBSD.

Не съм разглеждал API-то на routerOS, ако не е много сложно, може и да се измисли нещо. Може ли да изпратиш линк към API-то и да дадеш информация как стоят нещата?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Собственик
преди 37 минути, mysticall написа:

 

Може ли да изпратиш линк към API-то и да дадеш информация как стоят нещата?

https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:API

Разликата между английските ,руските и българските форуми:

в английския форум задаваш въпрос, отговарят

в руския задваш въпрос ,отговарят ти и на свой ред те питат нещо

в българския форум, като зададеш въпрос всички започват да ти обясняват колко си прост

Недей да спориш с глупака. Първо ще те приравни до неговото ниво, после ще те бие с опита си.

-------------------

Когато фактите говорят и боговете мълчат

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На този етап не мога да добавя функционалност системата да работи с това API-то, защото на проекта му липсват по-важни функционалности. След време ако се добави мониторинг функционалност, за RouterOS може да се използва API-то.

Имам идеи, мога да ги реализирам, но всичко това е обвързано с време. А проекта го разработвам през свободното си време, не ми е основна работа.

Ако се използва в реална среда и възникнат бъгове, мога да ги оправя сравнително бързо, но това е друга тема.

Редактирано от mysticall
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

По мое лично мнение проекта върви в грешна посока на развитие от гледна точка на функциалност и проложение.Може би ако спреш да се разводняваш и насочиш развитието в една насока би имал по добри резултати,а и труда ти би намерил по широко приложение.Местата където би имал шанс да направиш пробив е при филтриращи/защитни ситеми,високопройзводителни тунелни концентратори и хотспот.

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проекта е много далеч от представата за готово решение, а още повече от нещо професионално. Подобно на много други любителски проекти вече е в рафта на забравата. Може би е време, да не се занимавам с подобни глупости и да не си губя времето.

Както каза и преди това с проекта не ми е основна работа и имам избор. Поради тази причина се занимавам с неща, които ме влекат.

Преди 22 часа, kokaracha написа:

Местата където би имал шанс да направиш пробив е при филтриращи/защитни системи,високопройзводителни тунелни концентратори и хотспот.

Пълно е с подобни проекти, готови дистрибуции, и любителски и професионални решения...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://abills.net.ua/wiki/doku.php/price_en

Руснаците не си играят, според мен и в България трябва да е така. В сравнение с това, комерсиалните системи в България ги предлагат за жълти стотинки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ценят си труда Руснаците - цената зависи също от функционалност и практичност.
Теоретично при желание може да се направи фрии билинг. Нали сме по списък 900 ISP-та - два програмиста на заплата плащана от тях могат да го нцъкат за няколко месеца и после да си го поддържат за бъгове и доработки.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 10 часа, Networker написа:

Ценят си труда Руснаците - цената зависи също от функционалност и практичност.

Това е правилния начин на работа! Не може да печелиш, да правиш бизнес, но и да не плащаш за допълнителни услуги.

Преди 10 часа, Networker написа:

Теоретично при желание може да се направи фрии билинг. Нали сме по списък 900 ISP-та - два програмиста на заплата плащана от тях могат да го нцъкат за няколко месеца и после да си го поддържат за бъгове и доработки.

Добър билиг се прави и тества много дълго време. За интернет доставчиците има няколко варианта за билинг.

  1. Имаш познания, сам си правиш билинга и го поддържаш (както е в твоя случай). Но рано или късно идва проблема с ограниченото време  и дилемат - да развиваш бизнеса или да подръжаш билинга. Функционалността на този билиг би била много ограничена.
  2. Наемаш администратор/и плащаш между 1500-4000 лв. заплата, в зависимост от населеното място и нивото на администратора. За около 1 година може да се направи нещо доста читаво за конкретните нужди.
  3. Използваш free билнг. Ако имаш познания, го настройваш сам, ако нямаш плащаш поддръжка на някой, който има нужните познания. На този вид билинги им липсва функционалност, подобно на моя проект и не отговарят на нуждите на повечето ISP. Могат да се използват от нови, малки фирми докато започнат да дишат нормално.
  4. Комерсиални продукти, бизнеса се развива, а ти плащаш, за да продължи да се развива. Използваш опит натрупан с години и решения за все възможни проблеми.

Аз съм за комерсиалните продукти, там е истината. Пролема в България е, че не сме свикнали да плащаме. Моето лично мнение е: клиенти, които не обичат да плащат, по-добре да не са ми клиенти.

Редактирано от mysticall
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Както намекнах по горе,леко си закъснял във времето със развитие на "Системаза управление на интернета за потребители в локална мрежа",по простата причина че вече конкуренцията е напред със около 20 години и за да ги догониш,стигнеш и изкараш работещ конкурентен продукт ще изисква време и екипна работа от професионалисти.

Там където би имал шанс да пробиеш, и обърнат внимание е прифилтриращи/защитни системи,високопройзводителни тунелни концентратори и хотспоти ,защото няма много отворени или достъпни решения на пазара ( доколкото ми е известно поне на мен).Имам предвид филтрираща стена с капацитет от сорта 40-10гб/с ,пппое концентратор 3-4К потребителя или хостспот ( на рутер/гейт).

 

  • Харесай 1
  • Благодаря 2

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.