Jump to content

Въпроси от начинаещия


bavareca7777

Recommended Posts

Здравейте, току що се регистрирах във вашия форум за малко помощ. Аз съм кабелен техник и съм на ясно как работят лан мрежите но хич пък ме няма в оптичните връзки и за това ми трябва помоща ви.Започнах работа в едно не малко село и там заварих мрежата в пълен хаос.Ще ви обясня на кратко за какво става въпрос а вие да ме посъветвате какво ще ми е нужно.В момента цялата мрежа върви от точка А до точка Б на 100 мегабита което си е проблем.Има предведливо пусната оптика но само до там.... ето и схемата.До селото пристига оптика по 2 влакна и влизат в сфп на управляем суич. От 2рото сфп излизат пак 2 влакна за друго село близо до това (3км) От единия гигабитов порт на управляемия суич излиза мостов кабел категория 5 с рж45 и влиза в порт на гигабитов суич (лан) този суич има сфп от което тръгва оптика до средата на селото и там схемата е следната.Влакното влиза в също оптичен суич на сфп...и на него вече е закачен лана за цялото село.До тук добре .... от този слуич обаче има мостов кабел (рж45 към 2-ри суич в кутията а през сфп тръгва друга оптика която стига за по отдалечено място за селото.Въпроса е дали тези два суича не мога да ги заменя с нещо което да е в едно с вход и изход за оптичен кабел и не повече от 5 гигабитови порта.Понеже както вече казах не съм наясно как работят оптичните суичове искам да ми помогнете какво да се вземе понеже колкото и да гледам варианти на оптични суичове в интернет като не знам как работят не мога да разбера какво ми трябва на мен. Ще съм ви благодарен за оказаната помощ...поздрави!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има. Всеки един суитч с повече от един оптичен порт може да прави това. Но внимавай, дали досега ползваните суитчове са управлями. Ако са Layer2 може да имат конфугирация по VLAN-и за отделните "оптични трасета" или ланове.

Мисля, че Евролан имаха някакви такива "простотиики" . Разгледай сайта им.

 

Иначе, оптичният суитч не е с нищо по-различен от обикновенният суитч, освен в това че преносната среда (Layer 1 на OSI модела) не са електрически импулси а светлинни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Специялно тези два суича където са в кутията не са управляеми.Управляем в само този главния където оптиката от града стига в селото и право в този слуич. Не ми е ясно тези суичове където са с две влакна ....примерно медия конвертор с две влакна мога ли през едното да вкарам вход а другото да ползвам за изход както и същото виждам и на оптичните суичове. На мен примерно ми трябва следното: Суич с оптичен вход по 2 влакна(толкова идват от града) и 3 изхода ...единия с две влакна за съседното село а другите 2 са по едно влакно за различните точки.Това е да заменя сегашния управляем суич който е с 2 сфп-та едно двойно за вход и едно двойно за изход а за другите две влакна се ползва нета от портовете на суича като единия минава от лан в медиа конвертор а другия от лан в оптичен суич с едно влакно.Една проста схема би ми сваършила чудесна яснота по моя случай ако въобще съм успял да опиша нещата правилно за разбиране :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Специялно тези два суича където са в кутията не са управляеми.Управляем в само този главния където оптиката от града стига в селото и право в този слуич. Не ми е ясно тези суичове където са с две влакна ....примерно медия конвертор с две влакна мога ли през едното да вкарам вход а другото да ползвам за изход както и същото виждам и на оптичните суичове. На мен примерно ми трябва следното: Суич с оптичен вход по 2 влакна(толкова идват от града) и 3 изхода ...единия с две влакна за съседното село а другите 2 са по едно влакно за различните точки.Това е да заменя сегашния управляем суич който е с 2 сфп-та едно двойно за вход и едно двойно за изход а за другите две влакна се ползва нета от портовете на суича като единия минава от лан в медиа конвертор а другия от лан в оптичен суич с едно влакно.Една проста схема би ми сваършила чудесна яснота по моя случай ако въобще съм успял да опиша нещата правилно за разбиране :)

 Медия конвертор с 2 влакна работи точно на този принцип. Едното влакно е вход а другото е изход.

Управляемият суитч - не го пипай. Той си работи, освен ако не е някоя тояга. Вероятно е с конфигурирани VLAN-и и премахването може да спре връзката навсякъде.

 

Ще обобщя: Суитча със СФП-та или с вградени медия конвертори, без значение едно или две влакна, е като всеки един друг суитч само с медни портове.

Но готов отговор за проблема ти, едва ли ще намериш. По-скоро разрови се в уикипедията и сам ще стигнеш до решението ти на проблема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

smacker адски много ти благодаря за оказаното инфо. Сега вече имам някаква начална представа и с времето ще е усъвършенствам. До колкото до управляемия суич мисля че няма да е проблем да си настроят и новия и да си работи нормално..... така мисля поне. Ако съм те разбрал правилно малко по късно ще напляскам една примерна схема да и хвърлиш едно око да кажеш така ли се случват нешата :)

Ето и схемата .... ако това е правилно значи съм разбрал как да стане :)

post-3597-0-55431900-1382695810_thumb.jp

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако разбирам правилно от схемата ти, долу в дясно е медия конвертор с 2 влакна.

Ако е така, то няма да стане това което си намислил. 

Ако си имал в предвид, ДВОЕН КОНВЕРТОР, тоест два конвертора по едно влакно вградени в една "кутия" - то тогава ще стане.

Управляемият суитч,  СФП-тата също трябва да са с по едно влакно. Но не ми приличат на такива според рисунката.

 

Усещам, че това което искаш да направиш е много просто, но пропускаш някой базови неща.

Медия конвеертор по 2 влакна: По едното влакно приема а по другото изпраща. От другата страна на оптиката трабва да има същият конвертор който по първото влакно предава а по второ приема.

Представи си меден кабел между два суитча. Използват се 2 от чифтовете на кабела. По единият чифт се предават данните, а по вторият се приемат. Това са двете влакна които са между медия конверторите.

Медия конвертор по едно влакно: Приема данни и предава данни само по едно влакно, като използва различна дължина на вълната за приемане и предаване. При това положение от едната страна се слага конвертор, примерно, тип "А" а от другата - тип "Б". Като А предава на дължина на вълната 1550nm и приема на 1310nm. А пък "Б" приема на 1550nm и предава на 1310nm.

Медия конвертора е просто преобразувател от един вид ел.импулси в други вид. Стои от двете страни на оптиката и единствената задача му е да преобразува сигналите. Той не е усилвател, повторител или суитч.

 

Според схемата ти, трябва да си вземеш "двоен" медия конвертор по 2 влакна или два отделни конвертора по 2 влакна и да ги сложиш на "изход точка 1" и "изход точка 2", като преди това ги съглсауваш със СФП-то на суитча дали са на една и съща дължина на вълната и дали са на гигабит или на 100 мегабита.

 

Другият вариант, който е по-подходящ е следният:

Сменяш СФП-то на суитча с такова по 1 влакно. Слагаш го на влакното което отива на "изход точка 1". А от другият край си слагаш конвертор по 1 влакно и захранваш точката.

Добавяш ново СФП на суитча по едно влако и го включваш във влакното което отива на "изход точка 2". Ня мястото на точка 1, "препатчваш" влакното с един адаптер и практически го "надставяш". На мястото на точка две също слагаш конвертор по едно влакно и захранваш точката.

С това решение, малко по-скъпо, но значително по-надеждно (точка 2 е независима от точка 1) и правилно (приближаваш се до мрежа тип звезда).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Медиа конвертор с две влакна няма вход и изход!!! има RX i TX  това са оптични портове за връзка със същия вид медиа  конвертор за да се получи фулл дуплекс комуникация, схемата с медиата ти е грешна!!! Ако искаш да спестиш едно влакно има други видове медиа конвертори които комуникират по между си само с едно влакно само че на различни дължини на вълните 1310 + 1550нм. Ако търсиш просто устройство и евтино с няколко оптични порта виж в евролан, и тъй като техните са само по едно влакно и ти ще трябва да минеш на сфп-та по едно влакно.

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не става въпрос че искам да спестя влакно или че ще е скъпо а просто наистина не знам как работят тези конвертови но се налага да се науча. След тези ваши коментари взе да ми става доло горе ясно но да предприема каквото и да е първо трябва да знам как работят. По късно пак ще чертая схеми и ако трябва докато ми се откачи ръката докато не направя правелната а вас ще по моля само да казвате кое е правелно и кое не е :)

Само и да добавя за яснота. СФП-тата на управляемия суич са с по 2 флакна а медиа конвертора е само един пак с две влакна .Тоест ако искам да се получи нещо то трябва от сфп на управляемия слуич да си тръгнат две влакна и в медиа конвертора да влязат тези две влакна.

Ето схемата

post-3597-0-39552000-1382767602_thumb.jp

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Медиа конвертор с две влакна няма вход и изход!!! има RX i TX  това са оптични портове за връзка със същия вид медиа  конвертор за да се получи фулл дуплекс комуникация, схемата с медиата ти е грешна!!! Ако искаш да спестиш едно влакно има други видове медиа конвертори които комуникират по между си само с едно влакно само че на различни дължини на вълните 1310 + 1550нм. Ако търсиш просто устройство и евтино с няколко оптични порта виж в евролан, и тъй като техните са само по едно влакно и ти ще трябва да минеш на сфп-та по едно влакно.

 

Технически правилно казано!

Но пък образно - RX е вход a ТХ е изход :)

Малко нещата се размиват в понятията.

 

Само лека корекция към написаното от  smacker:

Медия от тип А е ТХ1310 RХ1550 а отсреща на влакното е тип B TX1550 RX1310

Зависи. Всеки производител си ги кръщава както иска. Примерно ТПЛИНК пък са с означения 111 и 112. Мисля, че затова няма стандарти. Правилното е да се каже 1550/1310 и 1310/1550.

 

 

...

Само и да добавя за яснота. СФП-тата на управляемия суич са с по 2 флакна а медиа конвертора е само един пак с две влакна .Тоест ако искам да се получи нещо то трябва от сфп на управляемия слуич да си тръгнат две влакна и в медиа конвертора да влязат тези две влакна.

Ето схемата

Точно така!

Схемите са ти правилни и работещи. Така нещата ще работят, само провери дали медиите и SFP-тата са ти гигабитови.

Въпреки това, предалгам ти да направиш по-горе описаното с медия конвертори и СФП-та по едно влакном тъй като в сегашната ти схема 1, медия конвертор Б ти е зависим от гигабитовият суитч между медия конвертора по 2 влакна и медия конвертора със СФП-то.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля че вече почти схванах идеята но аз малко се подведох ,подведох и вас. Значи до тази точка която искам да пусна оптиката и от там да продължа за друга точка пак по оптика се оказа че имам само 1 свободно влакно.Тоест трябва да тръгна от управляемия суич на това едно влакно и в този случай искам не искам трябва да завися от гиабитовия суич.В крайна сметка този суич там ми е нужен понеже от там тръгват 3-те основни 100 мегабитови лана.От тук се поражда следващия въпрос ...... както сега управляемия суич е с СФП за две влакна мога ли да го сменя да е с едно влакно или трябва да търся суич само за по 1 влакно ????? Разгледах тук там няколко сайта и видях че има и такива суичове (гигабитови) където си имат 2 оделни сфп-ТА за по 1 влакно + 5 гигабитови лан портове което май те ще ми свършат най добра работа.Другото което ме интересува ако взема примерно такъв суич от другата страна пак ли трябва да е такъв суич или мога да сложа и конвертор с 1 сфп ????

Технически правилно казано!

Но пък образно - RX е вход a ТХ е изход :)

Малко нещата се размиват в понятията.

Зависи. Всеки производител си ги кръщава както иска. Примерно ТПЛИНК пък са с означения 111 и 112. Мисля, че затова няма стандарти. Правилното е да се каже 1550/1310 и 1310/1550.

Точно така!

Схемите са ти правилни и работещи. Така нещата ще работят, само провери дали медиите и SFP-тата са ти гигабитови.

Въпреки това, предалгам ти да направиш по-горе описаното с медия конвертори и СФП-та по едно влакном тъй като в сегашната ти схема 1, медия конвертор Б ти е зависим от гигабитовият суитч между медия конвертора по 2 влакна и медия конвертора със СФП-то.

Да всичко от това което искам да направя ще е гигабит ...на 100 мегабита ще бъдат единствено лановете по кабел ФТП които искам да разцепя понеже всичко сега е грубо казано 3-4 км мрежа от точка А до точка Б на един лан .... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Супер ... значи от всичко написано до сега извода е следния:

За да пусна интернет по две влакна трябва да имам СФП-та чифтове за 2 влакна за едната и за другата страна а ако искам да е по едно влакно то трябва също сфп-тата да за са едно влакно и да са чифт.Това май го разбрах най после но сега и ако ме светнете каква е разликата дали да е по едно или две влакна е то тогава мисля че темата се изчерпва :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Супер ... значи от всичко написано до сега извода е следния:

За да пусна интернет по две влакна трябва да имам СФП-та чифтове за 2 влакна за едната и за другата страна а ако искам да е по едно влакно то трябва също сфп-тата да за са едно влакно и да са чифт.Това май го разбрах най после но сега и ако ме светнете каква е разликата дали да е по едно или две влакна е то тогава мисля че темата се изчерпва :)

Не, темата се изчерпа с последният ти въпрос. Чети повече и вниквай в това което четеш.

Горе описах каква е разликата, така че не би трябвало да задаваш такъв въпрос. Не съм седнал да си губя времето като пиша. Искам да ти помогна, но за тази работа трябва и ти да се постараеш.

Отделно, отвори уикипедия и се поинтересувай какво значи Small Form-factor Pluggable, и ще разбереш колко глупав е последният ти въпрос на фона на дотук написаното.

Направо си е престъпление да се работи по 2 влакна, чиста загуба на ресурс!

Ами не е съвсем така :)

Има си и предимства. Медия конвертора е значително по-ефтин.

Освен това, 1310 нанометра са значително по "пробивни" от 1550 и не се влияят от непредвидени огъвания. Ако не се лъжа и рефракцията е значително по-малка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.